Rzeszów - Piątek, 29.08.2025
Reklama

81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Program uroczystości w Rzeszowie

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Rzeszów dołącza do obchodów 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości odbędą się przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”. O godz. 17.00 w mieście rozbrzmi sygnał alarmowy.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, zorganizowaną przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Powstanie trwało 63 dni, zakończyło się klęską. Zginęło ok. 18 tys. powstańców, Niemcy wymordowali ok. 180 tys. ludności cywilnej.

W piątek 1 sierpnia 2025 r. Rzeszów odda cześć poległym w 81. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie „W” zawyją syreny i miasto zatrzyma się w zadumie. Będzie to sygnał akustyczny – ciągły trwający jedną minutę. Pod Pomnikiem Pamięci Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów przy Placu Armii Krajowej odbędzie się m.in. uroczysty Apel Poległych, salwa honorowa, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów. Zaplanowano również koncert oraz wspólne śpiewanie piosenek powstańczych i nie tylko z udziałem połączonych chórów, orkiestry i solistów, pod kierownictwem Anny Marek - Kamińskiej na placu przed Fontanną Multimedialną.

PROGRAM OBCHODÓW 81. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO:

Reklama

godz. 12:00 – Msza święta w Kościele pw. Św. Krzyża przy ul. 3 Maja w intencji Powstańców Warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy
godz. 16:40 – Wystawienie posterunku honorowego Wojska Polskiego przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”
godz. 17:00 – rozpoczęcie oficjalnych uroczystości rocznicowych

- syrena alarmowa
- podniesienie Flagi Państwowej na maszt
- odegranie Hymnu Państwowego
- przemówienia okolicznościowe
- modlitwa w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich
- Apel Pamięci
- salwa honorowa
- składanie wieńców i wiązanek kwiatów
- odegranie sygnału „Cisza”
- odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego

godz. 18:00 – Koncert w wykonaniu Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie oraz śpiewanie piosenek powstańczych i nie tylko z udziałem połączonych chórów, orkiestry i solistów, pod kierownictwem Anny Marek - Kamińskiej na placu przed Fontanną Multimedialną. W programie m.in. takie utwory jak: Warszawianka, Serce w plecaku, Marsz Mokotowa, Mała dziewczynko z AK, Modlitwa obozowa, Warszawskie dzieci.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Blisko 40 wystawców na XX Podkarpackich Targach Pracy

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się już w najbliszy czwartek, 20 kwietnia br. w hali Podpromie.

Rzeszów

W czerwcu wystartuje "Zielony Fundusz dla Rzeszowa"

RZESZÓW. Każdy mieszkaniec bądź firma będzie mógł zaangażować się w tworzenie nowych terenów zielonych w Rzeszowie.

Rzeszów

W Rzeszowie rusza zbiórka odpadów niebezpiecznych [Terminy i punkty odbioru]

RZESZÓW. W dniach od 17 do 24 kwietnia 2023 r. na terenie miasta będzie prowadzona obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych. Odpady można oddawać bezpłatnie.

Rzeszów

Zlot foodtrucków w Rzeszowie. Żarciowozy zaparkują na skwerze Millenium Hall

RZESZÓW. Dania wege i dania mięsne , fastfoodowe klasyki, słodkości dla małych i dużych oraz zimne piwo – to wszystko czeka na fanów „ulicznego jedzenia” już w ten weekend w Rzeszowie.

Rzeszów

"Pomost International" - Kurs Języka Angielskiego i Kultury Amerykańskiej powraca do Rzeszowa

RZESZÓW. Tegoroczna, trzydziesta edycja wakacyjnego kursu, który poprowadzi grupa amerykańskich wolontariuszy z partnerskiego miasta Buffalo odbędzie się w dniach 10-22 lipca 2023 roku w Zespole Szkół Gospodarczych w Rzeszowie.

Rzeszów

Najlepszy I kwartał w historii lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. Ponad 185 tys. osób skorzystało z usług lotniska w Jasionce od początku 2023 roku. To najlepszy pierwszy kwartał w historii portu lotniczego Rzeszów-Jasionka, który co miesiąc notuje kolejne rekordy.

Rzeszów

Kolejne "elektryki" Solarisa przyjadą do Rzeszowa

RZESZÓW. Tabor rzeszowskiej komunikacji zasilą kolejne autobusy elektryczne marki Solaris. Mają dotrzeć do Rzeszowa do 16 października 2023 r.

Rzeszów

Policjanci podsumowali okres świąteczny na drogach Rzeszowa i powiatu

RZESZÓW. 27 kolizji, 3 wypadki, 7 nietrzeźwych kierowców - tak w liczbach wygląda bilans świątecznego weekendu na drogach Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego.

Reklama