Rzeszów - Wtorek, 26.08.2025
Reklama

81. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Program uroczystości w Rzeszowie

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl

RZESZÓW. Rzeszów dołącza do obchodów 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości odbędą się przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”. O godz. 17.00 w mieście rozbrzmi sygnał alarmowy.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie, zorganizowaną przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Powstanie trwało 63 dni, zakończyło się klęską. Zginęło ok. 18 tys. powstańców, Niemcy wymordowali ok. 180 tys. ludności cywilnej.

W piątek 1 sierpnia 2025 r. Rzeszów odda cześć poległym w 81. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. O godzinie „W” zawyją syreny i miasto zatrzyma się w zadumie. Będzie to sygnał akustyczny – ciągły trwający jedną minutę. Pod Pomnikiem Pamięci Armii Krajowej Podokręgu Rzeszów przy Placu Armii Krajowej odbędzie się m.in. uroczysty Apel Poległych, salwa honorowa, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów. Zaplanowano również koncert oraz wspólne śpiewanie piosenek powstańczych i nie tylko z udziałem połączonych chórów, orkiestry i solistów, pod kierownictwem Anny Marek - Kamińskiej na placu przed Fontanną Multimedialną.

PROGRAM OBCHODÓW 81. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO:

Reklama

godz. 12:00 – Msza święta w Kościele pw. Św. Krzyża przy ul. 3 Maja w intencji Powstańców Warszawskich oraz ludności cywilnej Warszawy
godz. 16:40 – Wystawienie posterunku honorowego Wojska Polskiego przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów”
godz. 17:00 – rozpoczęcie oficjalnych uroczystości rocznicowych

- syrena alarmowa
- podniesienie Flagi Państwowej na maszt
- odegranie Hymnu Państwowego
- przemówienia okolicznościowe
- modlitwa w intencji poległych i pomordowanych Powstańców Warszawskich
- Apel Pamięci
- salwa honorowa
- składanie wieńców i wiązanek kwiatów
- odegranie sygnału „Cisza”
- odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego

godz. 18:00 – Koncert w wykonaniu Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Rzeszowie oraz śpiewanie piosenek powstańczych i nie tylko z udziałem połączonych chórów, orkiestry i solistów, pod kierownictwem Anny Marek - Kamińskiej na placu przed Fontanną Multimedialną. W programie m.in. takie utwory jak: Warszawianka, Serce w plecaku, Marsz Mokotowa, Mała dziewczynko z AK, Modlitwa obozowa, Warszawskie dzieci.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W CH Plaza Rzeszów zostanie rozdanych 200 kasków rowerowych

RZESZÓW. 200 kasków rowerowych zostanie rozdanych podczas finału akcji na rzecz bezpieczeństwa pt. „Nie kręcę bez kasku”.

Rzeszów

PKS poszukuje przewoźnika do obsługi 39 linii komunikacyjnych

RZESZÓW. W przetargu mowa również o co najmniej 30 autobusach, które musi posiadać zwycięzca konkursu.

Rzeszów

Youtuber z Rzeszowa pobił bezdomnego. Sprawę nagłośnił OMZRiK [NAGRANIE]

RZESZÓW. Youtuber z Rzeszowa uderzył i odepchnął bezdomnego, z którym chwilę wczesniej rozmawiał.

Rzeszów

Przy ul. Grottgera w Rzeszowie znaleziono zwłoki mężczyzny

RZESZÓW. Aktualnie trwają czynności zmierzające do ustalenia tożsamości znalezionego mężczyzny.

Rzeszów

Rzeszowskie przystanki solarne wyróżnione za granicą

RZESZÓW. Serwis należący do grupy Euronews zaliczył stolice województwa podkarpackiego do jednego z czterech europejskich liderów w dziedzinie ekologicznego transportu.

Rzeszów

Będą pociągi z Rzeszowa na Pol’And’Rock Festival

RZESZÓW. Sprzedaż biletów ruszy 17 lipca.

Reklama