Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

Autobus bez kierowcy już w przyszłym roku? Ratusz bada temat

Dodano: 12.07.2019 r.

RZESZÓW. Zastępca prezydenta odwiedził Lyon, gdzie funkcjonują w przestrzeni miejskiej autobusy autonomiczne. ”Wnioski są pozytywne, to jest w naszym zasięgu” – wyjaśniał Marek Ustrobiński. Pojazdy miały by przewozić pasażerów na linii Dworzec Lokalny - Dworzec Kolejowy.

Miasto innowacji w poszukiwaniu nowości dotarło do Lyonu, gdzie już od jakiegoś czasu autobusy autonomiczne funkcjonują i mają się dobrze. Celem wizyty był niejako rekonesans, a wnioski jakie płyną z wizyty zapowiada kolejny ciekawy projekt, jaki zostanie wdrożony w przestrzeni miejskiej Rzeszowa.

„Wizyta dotyczyła autobusów autonomicznych, które w Lyonie funkcjonują od kilku lat. Są to pojazdy 16-osobowe. Są to pojazdy elektryczne, autonomiczne, bez kierowcy, które przewożą pasażerów na stałej 1,5 km trasie” – stwierdza Marek Ustrobiński w rozmowie.

Wiemy również, że system mógłby być wdrożony już w przyszłym roku, a autobus zostałby uruchomiony na wahadle od Dworca Lokalnego do Dworca Kolejowego przejeżdżając m.in. przez ulicę Asnyka, Jabłońskiego oraz Grottgera. Nie wykluczone, że zatrzymywałby się jeszcze w okolicach domu handlowego Pionier, jednak jak słyszymy w Ratuszu „Jeszcze ustalimy szczegóły”.

Koszt jednego takiego autobusu, który może poruszać się bez kierowcy wraz z niezbędnym do obsługi systemem kosztuje około 4 mln zł. Póki co przed wdrożeniem ww. projektu w życie oddzielają miasto przepisy prawne. Chodzi m.in. o uchwałę Prawa o ruchu drogowym oraz o elektromobilności. W grę wchodzi również pozwolenie Policji.
Reklama

Rzeszów problemami prawnymi nie pozostaje w walce samotnie, towarzyszy mu Politechnika Warszawska, która – jak informuje Marek Ustrobiński – „zajmuje się sprawami dopuszczenia takich pojazdów do ruchu w Polsce”.

„Dowiedzieliśmy się, że tego typu systemy funkcjonują w 18 państwach, m.in. w Chinach, Korei, Stanach Zjednoczonych oraz Francji. Bylibyśmy pierwszym krajem w Europie środkowo-wschodniej, który taki system wprowadzi. Wyniki są pozytywne. To jest w naszym zasięgu” – dodaje zastępca prezydenta.

Dodatkowo dowiadujemy się, że aktualnie miasto rozważa zlecenie opracowania tego projektu przez firmę zewnętrzną. Ta trasie systemu najprawdopodobniej nie będzie żadnych czujników. Cały system umieszczony zostanie wewnątrz pojazdu. Co ważne, wprowadzenie na ulice miasta takiego autobusu wiąże się z niedawną umową odnośnie sieci 5G jaką podpisało miasto
 


Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kolizja na skrzyżowaniu ulic Batalionów Chłopskich i Dąbrowskiego. Sprawca miał ponad 3 promile

RZESZÓW. Mężczyzna został zatrzymany przez pełniących służbę żołnierzy.

Rzeszów

Wybrano zarząd Społecznej Rady Kultury. Na czele Ilona Dusza - Kowalska

RZESZÓW. Społeczna Rada Kultury działająca przy prezydencie miasta Rzeszowa rozpoczyna działalność. Wybrano 9 osobowy zarząd, na którego czele stanęła Ilona Dusza - Kowalska.

Rzeszów

Ruszyła rekrutacja na studia w WSIiZ

RZESZÓW. W Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, rozpoczęła się rekrutacja na studia I i II stopnia w roku akademickim 2022/23. Zgłoszenia potrwają do końca lipca.

Rzeszów

Kolejne wsparcie finansowe dla organizacji pozarządowych w Rzeszowie

RZESZÓW. Prawie pół miliona złotych otrzymały kolejne organizacje pozarządowe na realizację zadań w Rzeszowie. Z zadań tych skorzysta ponad 10 tys. uczestników.

Rzeszów

Ważny krok w kierunku budowy parku wodnego w Rzeszowie

RZESZÓW. Podpisano umowę na opracowanie studium wykonalności dla zadania „Budowa parku wodnego w Rzeszowie. 

Rzeszów

Tereny rekreacyjne na os. Krakowska Południe będę rozbudowane

RZESZÓW. Powstaną m.in. nowe place zabaw, ścieżki spacerowe oraz dodatkowe oświetlenie.

Rzeszów

Nowa hala sportowa I LO w Rzeszowie. Podpisano umowę z wykonawcą

RZESZÓW. Blisko 12 mln zł będzie kosztować budowa nowej hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Podpisano już umowę z wykonawcą. Prace powinny rozpocząć się już wkrótce.

Rzeszów

Nowe inwestycje drogowe na osiedlu Zawiszy Czarnego w Rzeszowie

RZESZÓW. Miasto poszukuje firmy, która opracuje dokumentację projektową rozbudowy odcinka ul. Zawiszy Czarnego. Częścią zadania będzie także budowa nowego połączenia tej ulicy z ul. Boya Żeleńskiego.

Reklama