Rzeszów - Sobota, 17.05.2025
Reklama

Będą podwyżki dla urzędników miejskich?

Dodano:

fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
fot. ViC / Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta poruszony został temat podwyżek dla zarabiających najniższą krajową rzeszowskich pracowników samorządowych. Szczególną uwagę zwrócono na płace pracowników żłobków.

W trakcie omawiania zmian budżetu Rzeszowa podczas sesji Rady Miasta podjęta została kwestia podwyżek płac dla pracowników miejskiego samorządu. Radny Jerzy Jęczmienionka zwrócił uwagę na niskie zarobki pracowników miejskich żłobków, oscylujące w okolicach najniższej krajowej. Z racji tego, że praca wykonywana przez opiekunki w żłobkach jest bardzo istotna i odpowiedzialna, tak niskie zarobki, zdaniem radnego i innych uczestników dyskusji, należałoby w miarę możliwości zwiększyć.

Dyskusja została poszerzona o inne osoby, których płace finansuje rzeszowski samorząd. Radna Grażyna Szarama postulowała utworzenie regulaminu wynagradzania miejskich urzędników. Z kolei radny PiS Robert Kultys zwrócił uwagę, że około jedna trzecia pracowników wynagradzanych przez miasto (ok. 1500 osób) zarabia najniższą krajową. W przypadku podniesienia ich płac o 20%, roczny koszt dla budżetu miasta wyniósłby około 12 mln zł, co zdaniem radnego mogłoby być do „udźwignięcia” przez budżet miasta.
Reklama
To sprawy odniósł się obecny na sesji prezydent Fijołek. Stwierdził, że zarobki pracowników żłobka nie były podnoszone od kilku lat i że jest to zaniedbanie, które należałoby naprawić. Jednocześnie odniósł się do propozycji radnego Kultysa, zwracając uwagę, że jeśliby podnieść zarobki pracowników otrzymujących najniższą stawkę krajową, należałoby także podnieść zarobki kolejnym być może 1500 pracownikom, zarabiającym obecnie kwotę po proponowanej podwyżce. W takim wypadku łączna kwota podwyżek mogłaby wynieść nawet 25 mln rocznie, co byłoby poważnym obciążeniem dla budżetu miasta. Prezydent Fijołek dodał, że bilans zysków i strat dla rzeszowskiego samorządu w wyniku Polskiego Ładu najprawdopodobniej będzie niekorzystny, co w najbliższym czasie utrudni realizację takich postulatów.

Projekt budżetu Rzeszowa na przyszły rok zostanie przedstawiony radnym za dwa i pół tygodnia. Na 14 grudnia natomiast przewidziana jest sesja budżetowa.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszów Business Run 2019. Będą utrudnienia w ruchu i zmiany tras autobusów miejskich

RZESZÓW. Już za kilka dni ulicami Rzeszowa przebiegnie Rzeszów Business Run 2019. 3,5 km trasą pobiegnie około 150 drużyn. 

Rzeszów

78 zarzutów usłyszały trzy osoby podejrzane o wyłudzenia telefonów komórkowych

RZESZÓW. Sąd Rejonowy w Rzeszowie zastosował wobec zatrzymanych areszt tymczasowy.

Rzeszów

Policyjne podsumowanie wakacji: 419 wypadków, 36 ofiar śmiertelnych

RZESZÓW, PODKARPACIE. Więcej wypadków, więcej rannych i ofiar śmiertelnych - taki jest bilans wakacyjnych miesięcy w 2019 roku.

Rzeszów

310 mln zł na drogi powiatowe i gminne. 260 zadań z dofinansowaniem

RZESZÓW, PODKARPACIE. O wynikach naboru poinformowano na konferencji prasowej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. 

Rzeszów

Rozpoczęły się prace przy odmuleniu rzeszowskiego zalewu. Najpierw przeniosą rośliny kotewki

RZESZÓW. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie informuje o rozpoczęciu prac w związku z odmuleniem zalewu w Rzeszowie

Rzeszów

Niematerialny skarb – strój rzeszowiaków, czyli rańtuch na głowie i łoktusza na ramiona

RZESZÓW. Początkowo stroje rzeszowiaków nosiły wiele znamion ubioru Lasowiaków, zamieszkujących obręb Puszczy Sandomierskiej.

Rzeszów

Aktywiści ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki protestowali przed Galerią Rzeszów

RZESZÓW. Protest odbył się w ramach trwającej od końca lipca kampanii Stowarzyszenia Otwarte Klatki skierowanej do Deni Cler Milano

Rzeszów

W Budziwoju powstaje centrum handlowe. Otwarcie na wiosnę [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Docelowo powierzchnia obiektu sięgnie 4 tys. m2.

Reklama