Rzeszów - Piątek, 17.07.2026
Reklama

Biała Sobota w Podkarpackim Centrum Onkologii – bezpłatne badania dla kobiet i mężczyzn

Dodano: 26.02.2026 r. / Redakcja

Na zdj. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie / Materiały USK
Na zdj. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie / Materiały USK

RZESZÓW. Podkarpackie Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie zachęca kobiety i mężczyzn do udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych w ramach tzw. Białej Soboty.

Podczas Białej Soboty pacjenci będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji oraz badań diagnostycznych. W uzasadnionych przypadkach, na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza udzielającego porad w tym dniu, wykonane zostaną m.in.:

• mammografia,
• USG piersi,
• RTG klatki piersiowej,
• badanie poziomu markera PSA.

W wydarzeniu wezmą również udział Studenckie Koła Naukowe Uniwersytetu Rzeszowskiego: Żywienia Człowieka, Dietetyki, Biochemików, Science Club, Genomu, Ratownictwa Medycznego, Pielęgniarstwa, Położnictwa, Elektroradiologii, Bio-Tech, Fizjoterapii, Medycznej Mikrobiologii Molekularnej „Mikrob(i)oom” oraz Ortopedii, a także Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie.

Biała Sobota odbędzie się 7 marca 2026 roku, w godzinach od 09:00 do 13:00, w Podkarpackim Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (USK w Rzeszowie).

Reklama

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona. Rejestracja prowadzona będzie telefonicznie pod numerem: 17 866 64 18, w dniu 3 marca 2026 roku, w godzinach od 09:00 do 13:00, do wyczerpania miejsc.

Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje znaczący wzrost liczby zachorowań na nowotwory. W ciągu niespełna 30 lat liczba nowych przypadków może wzrosnąć aż o 77%, a choroba nowotworowa może zostać zdiagnozowana u co piątej osoby. Specjaliści podkreślają, że kluczowe znaczenie dla skutecznego leczenia ma profilaktyka oraz wczesne wykrycie choroby.

Dane Krajowego Rejestru Nowotworów wskazują, że w Polsce co roku diagnozuje się ponad 170 tysięcy nowych przypadków nowotworów, a liczba osób żyjących z chorobą nowotworową – będących w trakcie lub po zakończeniu leczenia – zbliża się do 1 miliona 200 tysięcy. Rocznie z powodu nowotworów umiera w Polsce ponad 100 tysięcy osób. Na świecie odnotowuje się natomiast około 20 milionów nowych zachorowań oraz około 10 milionów zgonów rocznie.

– Zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce, a także regularna aktywność fizyczna mają ogromne znaczenie dla zdrowia. Jednak równie istotna jest profilaktyka. Regularne badania pozwalają wykryć chorobę na wczesnym etapie, co znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie i powrót do pełnej aktywności życiowej i zawodowej – podkreśla lek. Patryk Hasior, po. zastępcy dyrektora ds. klinicznych i lecznictwa w USK w Rzeszowie, specjalista radioterapii onkologicznej.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dachowanie samochodu w Kąkolówce. 23-letni kierowca zginął na miejscu

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło wczoraj w Kąkolówce w powiecie rzeszowskim. 23-letni kierowca volkswagena, stracił panowanie nad pojazdem, uderzył w bariery ochronne i dachował. Mężczyzna zginął na miejscu.

Rzeszów

W sobotę rajd rowerowy Tour de WSIiZ połączony z EkoPiknikiem

RZESZÓW. Na zawodników czeka blisko 20-kilometrowa trasa. Po dotarciu na metę czekać będzie rozgrzany grill i poczęstunek oraz pełen atrakcji EkoPiknik, który uświetni występ Krystiana Herby.

Rzeszów

W weekend Harley On Tour. Ciężarówka z motocyklami jest już w Rzeszowie

RZESZÓW. W najbliższy weekend, 13 i 14 maja, w salonie GOC Harley-Davidson przy ul. Ludwika Chmury 4 w Rzeszowie odbędzie się Harley On Tour 2023.

Rzeszów

Festiwal zespołów polonijnych powraca do Rzeszowa. Podpisano porozumienie

RZESZÓW. Po czteroletniej przerwie wraca do Rzeszowa Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. XIX edycja festiwalu odbędzie się w dniach 12-18 lipca. 

Rzeszów

Dni Otwarte Funduszy Europejskich. 12 maja "kołem" pojedziemy bezpłatnie

RZESZÓW. W piątek, 12 maja z okazji X edycji Dni Otwartych Funduszy Europejskich, autobusy rzeszowskiej komunikacji miejskiej na liniach 0A i 0B będą kursowały bezpłatnie. Tego dnia możliwe również będzie zwiedzanie Dworca...

Rzeszów

Zderzenie dwóch samochodów na ul. Witolda. Jedna osoba w szpitalu

RZESZÓW. Dziś rano, przed godz. 6:30 na ul. Witolda w Rzeszowie doszło do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jedna osoba z obrażeniami trafiła do szpitala.

Rzeszów

Europejska Gra Miejska w Rzeszowie. Do wygrania wycieczka do Brukseli

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę, 13 maja.

Rzeszów

Kolejny rekordowy miesiąc w Jasionce. Ponad 257 tys. pasażerów od początku roku

RZESZÓW/JASIONKA. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka w kwietniu odnotował kolejny rekord. Z usług lotniska skorzystało prawie 72 tysiące pasażerów.

Reklama