Rzeszów - Piątek, 12.09.2025
Reklama

Butelkomaty zbyt kosztowne dla miasta

Dodano: 06.03.2020 r.

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Powraca sprawa montażu w mieście automatów na zużyte butelki plastikowe. Temat był już niejednokrotnie podejmowany na sesjach rady miasta jak również w interpelacjach radnych. Tym razem głos w tej sprawie zabrała radna Prawa i Sprawiedliwości.
 
W sprawie butelkomatów interpelowała ostatnio radna Rzeszowa Grażyna Szarama, która zwróciła uwagę na zapotrzebowanie na tego typu automaty w przestrzeni miejskiej.  „Jest to doskonały element edukacji nt. segregacji wśród mieszkańców, co jest niezwykle ważne w temacie odbioru odpadów i śmieci” – uzasadnia swój wniosek radna.
 
Zgodnie z sugestią radnej, w zamian za butelki plastikowe wyrzucone do „butelkomatów”, mieszkańcy mogliby otrzymywać kupony, które byłyby wymieniane np. na bilety uprawniające do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską lub darmowe wejściówki na wydarzenia kulturalne odbywające się w naszym mieście.
 
Z podobnym pomysłem w 2018 roku wyszedł Konrad Fijołek, radny miasta i współzałożyciel ruchu miejskiego Rzeszów Smart City, który proponował wprowadzenie na okres testowy automatów przyjmujących plastikowe butelki bądź puszki, które mieszkańcy mogliby wymienić na bilety autobusowe, bądź doładowania kart miejskich.
 
Z kolei w maju zeszłego roku, radny Daniel Kunysz zwrócił się do ratusza z zapytaniem o możliwość wynajmu lub zakupu dla miasta jednego automatu skupującego plastikowe butelki PET. Pomysł inspirowany był przyjętym przez radnych Krakowa programem „Kraków bez plastiku”. Radny chciał, aby butelkomat stanął obok ratusza, a później w ramach pilotażu, był przenoszony raz na dwa tygodnie do rzeszowskich szkół. Dzięki temu, uczniowie od najmłodszych lat mogliby uczyć się działań proekologicznych, a za każdą wrzuconą butelkę, otrzymywaliby 10 gr zwrotu. Co ciekawe, Daniel Kunysz  zaproponował również przekazanie części swojej diety, na poczet tych wypłat.
 
Reklama
Jak do tej pory jednak, w Rzeszowie nie pojawiły się butelkomaty, i sądząc po odpowiedzi wiceprezydenta miasta Rzeszowa Andrzeja Gutkowskiego na interpelację radnej Grażyny Szaramy, w najbliższej przyszłości się nie pojawią. Zdaniem wiceprezydenta wprowadzenie „butelkomatów” wymaga znacznych nakładów finansowych, co wiązałoby się ze wzrostem  kosztów systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, a to w konsekwencji wymusiłoby wzrost stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów ponoszonych przez mieszkańców.
 
„Z uwagi na wysokie koszty związane z zakupem tego rodzaju urządzeń, koniecznością ustawienia automatów w miejscu monitorowanym z jednoczesnym dostępem do energii elektrycznej, a także mając na uwadze koszty serwisowania, eksploatacji, utrzymania urządzenia w należytym stanie porządkowo-sanitarnym, przy jednocześnie niskich przychodach ze sprzedaży pozyskanych surowców – obecnie nie jest planowany zakup recyklomatów.” – odpowiada zastępca prezydenta miasta Rzeszowa, Andrzej Gutkowski.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rolnicy zablokują DK97 i dwa ronda w Rzeszowie na 24 godziny

RZESZÓW. Lider ruchu społecznego Agrounia, Michał Kołodziejczak zapowiedział blokady dróg w całej Polsce, w tym również w Rzeszowie. Strajki odbędą się w przyszłym tygodniu.

Rzeszów

Wtargnął do cudzego mieszkania i zasnął na podłodze. Miał ponad 6 promili alkoholu

RZESZÓW. Policjanci z oddziału prewencji KMP w Rzeszowie podjęli nietypową interwencję w jednym z mieszkań na osiedlu Kmity w Rzeszowie.

Rzeszów

W sobotę utrudnienia na ul. Świadka. Trwa rozbudowa sieci ciepłowniczej

RZESZÓW. Trwa rozbudowa sieci ciepłowniczej na osiedlu Nowe Miasto. W sobotę (21 sierpnia) wyłączony z ruchu będzie jednokierunkowy odcinek ul. Witolda Świadka.

Rzeszów

Kto wykona ogród kieszonkowy przy ul. Reymonta i ul. Króla Augusta? Ruszył przetarg

RZESZÓW. Miasto poszukuje firmy, która stworzy ogród kieszonkowy w rejonie ulic Reymonta i Króla Augusta. Nowa, zielona przestrzeń ma powstać jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Na podwójnym gazie pędził 138 km/h przez al. Sikorskiego

RZESZÓW. 39-letni motocyklista jadąc al. Sikorskiego, przekroczył dozwoloną prędkość o 88 km/h. Mężczyzna zignorował sygnały policjantów i zaczął uciekać. Kiedy funkcjonariuszom udało się go zatrzymać, okazało się że był pijany.

Rzeszów

Ciągnik przygniótł 50-letniego kierowcę. W akcji śmigłowiec LPR

RZESZÓW. 50-letni mieszkaniec powiatu rzeszowskiego został przygnieciony przez ciągnik. Ranny mężczyzna śmigłowcem został przewieziony do szpitala.

Rzeszów

Ruszył remont drogi przy rzeszowskiej Plazie

RZESZÓW. Rozpoczął się długo wyczekiwany remont ul. Geodetów przy CH Plaza Rzeszów. Roboty potrwają do piątku 20 sierpnia 2021 r. W tym czasie ul. Geodetów wzdłuż budynku centrum handlowego, aż do ul....

Rzeszów

W niedzielę piknik z okazji Święta Wojska Polskiego

RZESZÓW. Na parkingu PUW staną m.in.: Kołowe Transportery Opancerzone „Rosomak”, Ciężki Kołowy Pojazd Ewakuacji i Ratownictwa Technicznego, nie zabraknie także pokazu broni przeciwpancernej oraz przeciwlotniczej.

Reklama