Rzeszów - Czwartek, 11.09.2025
Reklama

Butelkomaty zbyt kosztowne dla miasta

Dodano: 06.03.2020 r.

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Powraca sprawa montażu w mieście automatów na zużyte butelki plastikowe. Temat był już niejednokrotnie podejmowany na sesjach rady miasta jak również w interpelacjach radnych. Tym razem głos w tej sprawie zabrała radna Prawa i Sprawiedliwości.
 
W sprawie butelkomatów interpelowała ostatnio radna Rzeszowa Grażyna Szarama, która zwróciła uwagę na zapotrzebowanie na tego typu automaty w przestrzeni miejskiej.  „Jest to doskonały element edukacji nt. segregacji wśród mieszkańców, co jest niezwykle ważne w temacie odbioru odpadów i śmieci” – uzasadnia swój wniosek radna.
 
Zgodnie z sugestią radnej, w zamian za butelki plastikowe wyrzucone do „butelkomatów”, mieszkańcy mogliby otrzymywać kupony, które byłyby wymieniane np. na bilety uprawniające do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską lub darmowe wejściówki na wydarzenia kulturalne odbywające się w naszym mieście.
 
Z podobnym pomysłem w 2018 roku wyszedł Konrad Fijołek, radny miasta i współzałożyciel ruchu miejskiego Rzeszów Smart City, który proponował wprowadzenie na okres testowy automatów przyjmujących plastikowe butelki bądź puszki, które mieszkańcy mogliby wymienić na bilety autobusowe, bądź doładowania kart miejskich.
 
Z kolei w maju zeszłego roku, radny Daniel Kunysz zwrócił się do ratusza z zapytaniem o możliwość wynajmu lub zakupu dla miasta jednego automatu skupującego plastikowe butelki PET. Pomysł inspirowany był przyjętym przez radnych Krakowa programem „Kraków bez plastiku”. Radny chciał, aby butelkomat stanął obok ratusza, a później w ramach pilotażu, był przenoszony raz na dwa tygodnie do rzeszowskich szkół. Dzięki temu, uczniowie od najmłodszych lat mogliby uczyć się działań proekologicznych, a za każdą wrzuconą butelkę, otrzymywaliby 10 gr zwrotu. Co ciekawe, Daniel Kunysz  zaproponował również przekazanie części swojej diety, na poczet tych wypłat.
 
Reklama
Jak do tej pory jednak, w Rzeszowie nie pojawiły się butelkomaty, i sądząc po odpowiedzi wiceprezydenta miasta Rzeszowa Andrzeja Gutkowskiego na interpelację radnej Grażyny Szaramy, w najbliższej przyszłości się nie pojawią. Zdaniem wiceprezydenta wprowadzenie „butelkomatów” wymaga znacznych nakładów finansowych, co wiązałoby się ze wzrostem  kosztów systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, a to w konsekwencji wymusiłoby wzrost stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów ponoszonych przez mieszkańców.
 
„Z uwagi na wysokie koszty związane z zakupem tego rodzaju urządzeń, koniecznością ustawienia automatów w miejscu monitorowanym z jednoczesnym dostępem do energii elektrycznej, a także mając na uwadze koszty serwisowania, eksploatacji, utrzymania urządzenia w należytym stanie porządkowo-sanitarnym, przy jednocześnie niskich przychodach ze sprzedaży pozyskanych surowców – obecnie nie jest planowany zakup recyklomatów.” – odpowiada zastępca prezydenta miasta Rzeszowa, Andrzej Gutkowski.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Od 8 lutego zamknięta część ul. Siemieńskiego. Zmiany w rozkładzie jazdy kilku linii MPK

RZESZÓW. W związku z pracami przy przebudowie mostu na potoku Przyrwa na ul. Siemieńskiego, zmieni się rozkład jazdy kilku linii MPK.

Rzeszów

Przejazd kolejowy przy ul. Konopnickiej czynny całą dobę

RZESZÓW. W ramach modernizacji Stacji Rzeszów Główny, przebudowano przejazd kolejowo-drogowy przy ul. Marii Konopnickiej, dzięki czemu jest on czynny przez całą dobę.

Rzeszów

Prof. Bralczyk wygłosi wykład w WSIiZ

RZESZÓW. Otwarte spotkanie z Profesorem Bralczykiem odbędzie się 28 stycznia 2021 r. w formie online.

Rzeszów

49-latek włamywał się i okradał bary przy Placu Wolności. Usłyszał zarzuty

RZESZÓW. 49-latek ma na koncie dwa włamania. Grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Rzeszów

1 lutego rusza linia autobusowa obsługująca nowe rzeszowskie osiedle

RZESZÓW. Od 1 lutego 2021 r. zacznie kursować linia nr 57, która obsłuży teren osiedla Pogwizdów Nowy, które od 1 stycznia br. stało się częścią Rzeszowa.

Rzeszów

W Rzeszowie uruchomiono automat do wymiany bilonów na banknoty

RZESZÓW. W rzeszowskiej placówce NBP działa samoobsługowa maszyna do zamiany monet.

Rzeszów

Zderzenie dwóch samochodów. Jeden z kierowców miał ponad 2 promile

RZESZÓW. Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał kierowca renault, który zderzył się Dodge’em. W zdarzeniu ranna została pasażerka renault. 50-latniemu kierowcy – mieszkańcowi Rzeszowa - zatrzymano prawo jazdy.

Rzeszów

W pustostanie przy ul. Chłopickiego znaleziono ciało 45-letniego mężczyzny

RZESZÓW. Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci 45-letniego mężczyzny, którego ciało znaleziono wczoraj w pustostanie przy ul. Chłopickiego w Rzeszowie. 

Reklama