Rzeszów - Wtorek, 15.07.2025
Reklama

Chcą przenieść Dzwon Niepodległości na Plac Farny

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego
RZESZÓW. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta, radni Prawa i Sprawiedliwości zaprezentowali wniosek jaki na ich ręce złożył Związek Strzelecki Strzelec, dotyczący ulokowania Dzwonu Niepodległości na placu Farnym. Tadeusz Ferenc: „myślę, że taka propozycja powinna wyjść od marszałka”.

Fakt ustanowienia przez Samorząd Województwa Podkarpackiego rok 2019, rokiem płk. Leopolda Lisa-Kuli ściśle wiąże się z propozycją jaką radni otrzymali od Związku Strzeleckiego „Strzelec” i zaprezentowali podczas wtorkowej sesji Rady Miasta, gdyż zdaniem radnego Marcina Fijołka mógłby być oficjalnie zaprezentowany w dniu jego urodzin.

„Propozycja „Strzelca” wiąże się z możliwością wybudowania czegoś w rodzaju łuku niepodległości” – mówił Marcin Fijołek, szef klubu PiS. Czego dokładnie dotyczy pomysł? Chodzi o przeniesienie Dzwonu Niepodległości, który aktualnie znajduje się pod Urzędem Marszałkowskim, na plac Farny i stworzenie jakiejś określonej przestrzeni dla niego.
Reklama
„Dzwon poprawi atrakcyjność przestrzeni miasta w rejonie placu Farnego” – dodaje Fijołek.

Jak na ten pomysł zareagował Tadeusz Ferenc? W zasadzie przychylnie, choć zaznaczył, że tego typu inicjatywa powinna wyjść od marszałka: „Myślę, że ta propozycja powinna wyjść od marszałka. Jeżeli będzie taka propozycja, to ja się chętnie zgodzę, tym bardziej, że mam nadzieję uderzyć w ten dzwon” – mówił Tadeusz Ferenc.

Warto przypomnieć, że Dzwon Niepodległości powstał w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Po raz pierwszy wybrzmiał 11 listopada właśnie na placu Farnym z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Co zaplanował Rzeszów?

RZESZÓW. Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17:00. Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Rzeszów

Wybrano listę projektów Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 r.

RZESZÓW. Głosowanie odbędzie się od 30 sierpnia do 20 września br.

Rzeszów

Marszałek Józef Piłsudski przybył na plac Wolności [VIDEO]

RZESZÓW. Pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego stanął w Rzeszowie na placu Wolności.

Rzeszów

Podpisano umowę na dostarczenie pociągów dla Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej

RZESZÓW. Sprzęt za ok. 200 mln zł będzie obsługiwał Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną.

Rzeszów

Tesco w Rzeszowie do likwidacji. Nieoficjalnie wiadomo, że działać będzie do 30 października

RZESZÓW. W Solidarności nie wiedzą komu te tereny zostały sprzedane, o ile w ogóle zostały sprzedane. 

Rzeszów

Jaka przyszłość czeka linie nr 57? Mieszkańcy Łańcuta pomogą w podjęciu decyzji

RZESZÓW. Władze Rzeszowa zdążyły już przedstawić nową ofertę. 

Rzeszów

Dzień otwarty Podkarpackiego Oddziału NFZ w Rzeszowie

RZESZÓW. Porad udzielać będzie personel Klinicznego Szpitala Nr 1 im Chopina.

Reklama