Rzeszów - Środa, 22.07.2026
Reklama

Cztery nowe firmy w Aeropolis. Wśród nich startup budujący baterie na 80 lat

Dodano: 28.05.2026 r. / Redakcja

Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny / fot. RARR
Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny / fot. RARR

JASIONKA. Cztery kolejne przedsiębiorstwa rozpoczęły działalność w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis w Jasionce. Tym samym w parku działa już 51 firm z całego świata, zatrudniających łącznie ponad 7 tysięcy osób.

Majowi „debiutanci" — Starlynx Aero, Saweh, Lex Logistics oraz The Batteries — zaprezentowali swoją działalność podczas Aeropolis Open Day. To wydarzenie skierowane do startupów, przedsiębiorców i przedstawicieli biznesu, a także wszystkich zainteresowanych rozwojem innowacji i podkarpackiego ekosystemu startupowego.

Najmłodszą firmą w parku jest Starlynx Aero — lotniczy startup, który działalność rozpoczął dopiero w marcu tego roku i zatrudnia około 20 osób na całym świecie. Przedsiębiorstwo dostarcza liniom lotniczym certyfikowane komponenty i rozwiązania posprzedażowe, specjalizując się w częściach do samolotów z rodziny Airbus A320, Boeing 737, ATR i Embraer.
Jak przyznał Marcin Rosochacki, dyrektor operacyjny Starlynx Aero, firma rozważała ulokowanie siedziby w Dubaju, ostatecznie jednak postawiła na Rzeszów. Zdecydował lokalny patriotyzm — stąd pochodzi dyrektor generalny spółki, Kamil Ziaja. Wśród atutów stolicy Podkarpacia przedstawiciel firmy wymieniał infrastrukturę, bliskość lotniska i dostęp do wykwalifikowanych pracowników. Stolica Podkarpacia ma same zalety i tylko jedną wadę, Anglikowi trudno wymówić Rzeszów — żartował.

Swoje miejsce w Jasionce znalazła także rodzinna firma Saweh, specjalizująca się w produkcji kontraktowej precyzyjnych komponentów metodą ubytkową, w szczególności w obróbce 5-osiowej. Przedsiębiorstwo dostarcza matryce i formy, specjalistyczne oprzyrządowanie oraz elementy maszyn, realizując zamówienia mało- i średnioseryjne. Jak opisywała Ewelina Krysztofińska, członek zarządu spółki, firma dysponuje dwoma centrami obróbczymi — Hermle C12 i DMG Mori DMU40 evo — i współpracuje z klientami z branż medycznej, lotniczej oraz narzędziowej.

Reklama

Z parkiem związała się również Lex Logistics, realizująca krytyczne i pilne transporty lotnicze oraz drogowe. To jedyna firma w Polsce będąca głównym agentem sprzedażowym linii lotniczej SkyTaxi, która dysponuje trzema samolotami Boeing 767, co pozwala dostarczyć niemal każdy ładunek w dowolne miejsce na świecie.

Łukasz Boczar, odpowiedzialny w firmie za obsługę klientów i rozwój sprzedaży, podkreślał, że Lex Logistics posiada własne zespoły handlingowe na lotniskach w Rzeszowie, Wrocławiu i Katowicach. Skalę działań zobrazował przykładem: jedna z realizacji dotyczyła groźby zatrzymania linii produkcyjnej w niemieckiej branży automotive z powodu braku komponentów elektronicznych, gdzie koszt przestoju sięgał około 45 tysięcy euro za godzinę. W ciągu kilku godzin firma zorganizowała transport części od polskiego podwykonawcy kurierem pokładowym w samolocie rejsowym.

Swoje laboratorium otworzyła w Jasionce także spółka The Batteries, założona przez grupę inżynierów, którzy wcześniej projektowali niestandardowe urządzenia do produkcji próżniowej m.in. dla Apple, Samsunga i Sharpa. Zespół tworzą specjaliści z ponad 20-letnim doświadczeniem w technologii cienkowarstwowej, chemii i fizyce powierzchni oraz komercjalizacji technologii.

Firma pracuje nad bateriami półprzewodnikowymi, zbudowanymi wyłącznie z ciał stałych, bez ciekłych elektrolitów. Jak tłumaczył dyrektor generalny Jacek Królik, najbardziej zaawansowana konstrukcja spółki działa w temperaturze od minus 40 do 150 stopni Celsjusza, można ją rozładować do zera, a po naładowaniu wciąż działa. Bateria ma wytrzymywać do 30 tysięcy cykli ładowania — przy ładowaniu raz dziennie oznaczałoby to nawet 80 lat użytkowania. - Dobrze byłoby mieć taką baterię, która po 45 latach nadal działa. I my chcemy ją zrobić — mówił Królik, przywołując koncepcję 100-letniej baterii Elona Muska.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Piknik rodzinny na Miasteczku Ruchu Drogowego

RZESZÓW. Wydarzenie organizowane przez ZTM połączone będzie z inauguracją nowego sezonu Miejskiej Wypożyczalni Rowerów i Skuterów. 

Rzeszów

Ulica Spacerowa na Zalesiu będzie rozbudowana

RZESZÓW. Miejscy radni zarezerwowali w budżecie 200 tys. zł na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy ul. Spacerowej na osiedlu Zalesie. Chodzi o 650-metrowy odcinek drogi, od budynku nr 24 w kierunku ul. Zelwerowicza.

Rzeszów

Ewa Leniart: Rzeszowski Park Centralny może powstać dzięki środkom unijnym

RZESZÓW. Kandydatka na prezydenta Rzeszowa, Ewa Leniart przedstawiła pomysł na sfinansowanie budowy Rzeszowskiego Parku Centralnego.

Rzeszów

Wspólny bilet na autobusy MPK i MKS

RZESZÓW. Od 1 lipca, pasażerowie będą mogli korzystać z jednego biletu uprawniającego do podróżowania autobusami komunikacji miejskiej oraz podmiejskiej.  

Rzeszów

W Rzeszowie powstaną dwie nowe sygnalizacje świetlne

RZESZÓW. Pierwsza z nowych sygnalizacji powstanie na skrzyżowaniu al. Sikorskiego z ul. Nowowiejską, druga na ul. Dębickiej.

Rzeszów

Piknik rodzinny w Ogrodach Bernardyńskich

RZESZÓW. 26 maja w Ogrodach Bernardyńskich oraz na terenie parkingu Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego odbędzie się piknik rodzinny z okazji Dnia Matki.

Rzeszów

Tragedia w bloku przy ul. Kwiatkowskiego. 19-latek zabił swoją dziewczynę?

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci prowadzą śledztwo w sprawie śmierci 18-letniej kobiety. Jej ciało znaleziono w mieszkaniu przy ul. Kwiatkowskiego.

Rzeszów

W Rzeszowie powstaje Centrum Minecraft. "To będzie placówka, która połączy zabawę z edukacją."

RZESZÓW. W budynku, w którym mieścił się Międzyszkolny Ośrodek Sportowy przy ul. Unii Lubelskiej 1 w Rzeszowie, powstaje Centrum Minecraft i druku 3D. Zajęcia prowadzone będą już od września.

Reklama