Rzeszów - Sobota, 27.06.2026
Reklama

Dodatkowe pieniądze na Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki

Dodano: 04.04.2024 r.

Wizualizacja PCLA / Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa
Wizualizacja PCLA / Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. 3 kwietnia 2024 r. w ratuszu odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Rzeszowa, podczas której zabezpieczono dodatkowe 30 mln zł na budowę PCLA.

- Dziś zarezerwowaliśmy dodatkowe pieniądze na Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki przy ul. Wyspiańskiego. W budżecie tej inwestycji mamy 194 mln zł. Ta kwota pozwoli na wybór firmy, która stadion wybuduje – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Pierwszy przetarg na realizację PCLA został unieważniony, ponieważ jedyna oferta, która została złożona mocno przekraczała budżet inwestycji. Do drugiego postępowania przetargowego zgłosiło się 6 firm. Ostatecznie wybrano ofertę firmy BETONOX Construction S.A. z Sopotu, która deklarowała realizację inwestycji nieco ponad 163 mln zł. Jednak w wyniku decyzji Krajowej Izby Odwoławczej i później sądu ten wybór został unieważniony. W tej sytuacji miasto skoncentrowało się na drugiej w kolejności ofercie – firmy Mirbud, która PCLA była gotowa zaprojektować i wybudować za ponad 193 mln zł. – Aby móc rozstrzygnąć przetarg i wybrać ofertę Mirbudu, musieliśmy wygospodarować dodatkowe 30 mln zł. To udało się – mówił Konrad Fijołek.

Podczas środowej sesji, miejscy radni przyjęli uchwałę dotyczącą zarezerwowania dodatkowych pieniędzy na PCLA. To oznacza, że w budżecie budowy nowego stadionu jest ok. 194 mln zł. Dzięki temu w czwartek przetarg na budowę nowego stadionu w Rzeszowie zostanie rozstrzygnięty i wybrany będzie wykonawca inwestycji. 
Reklama
Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne powstanie przy ul. Wyspiańskiego, w miejscu obecnego stadionu Resovii. Będzie jednym z najnowocześniejszych stadionów lekkoatletycznych w Polsce. Ma być przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też  mistrzostw Europy U23, U20, U18. Stadion będzie wyposażony w 400 metrową bieżnię a także m.in. skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą, 150 metrową bieżnię.

Drugą funkcją stadionu będzie piłkarska. Obiekt spełni kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Trybuny stadionu  pomieszczą na zadaszonych miejscach siedzących minimum 7 947 widzów. Sektor dla kibiców drużyny przyjezdnej ma mieć minimum 5 proc. lecz nie więcej niż 6 proc. pojemności stadionu. Na trybunach będzie wydzielony sektor rodzinny, sektor kibiców drużyny gospodarzy, sektor dla gości VIP oraz min. 50 miejsc dla osób z niepełnosprawnością. Boisko do gry w piłkę nożną będzie z trawy naturalnej, wyposażone w system nawadniania i podgrzewania.

Stadion będzie przystosowany także do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak np. koncerty.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

50-latek śmiertelnie przygnieciony przez ciągnik

RZESZÓW. W Ulanicy w gminie Dynów, 50-letni mężczyzna - mieszkaniec powiatu rzeszowskiego - został przegnieciony przez ciągnik. Zginął na miejscu. Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku.

Rzeszów

Nowe wiaty przystankowe i zatoczki w Rzeszowie

RZESZÓW. Miasto wybrało firmę, która przebuduje zatoczki autobusowe w Rzeszowie i postawi nowe wiaty. Koszt inwestycji to 8,9 mln zł.

Rzeszów

Miasto rozdaje mieszkańcom maseczki

RZESZÓW. Ponad 800 tys, jednorazowych maseczek trafi do mieszkańców Rzeszowa. Pierwsza partia, 381 tys. sztuk, już dotarła.  Ich rozwiezieniem zajęli się strażacy z jednostek OSP. Maseczki pochodzą z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Rzeszów

Kradł rowery na Nowym Mieście i na Drabiniance. 46-latek w rękach Policji

RZESZÓW. 46-mieszkaniec Rzeszowa został zatrzymany przez Policję, w związku z podejrzeniem o kradzieże rowerów na terenie osiedli Drabinianka i Nowe Miasto. Mężczyzna przyznał się do ich kradzieży i  usłyszał już pierwsze zarzuty.

Rzeszów

Apel Urzędu Miasta do mieszkańców Rzeszowa

RZESZÓW. Urząd Miasta Rzeszowa apeluje o załatwianie spraw telefonicznie lub przez internet.

Rzeszów

Stacja Rzeszów Główny z nowoczesnym systemem informacji i monitoringiem

RZESZÓW. Polskie Linie Kolejowe wprowadzą nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz system monitoringu na stacji Rzeszów Główny. Obydwa systemy w pełni zaczną funkcjonować w przyszłym roku.

Rzeszów

Dodatkowy termin przyjmowania odpadów w PSZOK-ach

RZESZOW. Odpady do PSZOK-ów przy ul. Ciepłowniczej i przy al. Sikorskiego będą przyjmowane cztery razy w tygodniu.

Rzeszów

Na prawym brzegu Wisłoka powstanie duży park? W kwietniu konkurs na projekt

RZESZÓW. Nowa, miejska przestrzeń do wypoczynku miałaby powstać na obszarze o powierzchni 10 hektarów.

Reklama