Rzeszów - Wtorek, 20.05.2025
Reklama

Dwukrotnie taniej, równie jasno. Rzeszów wymienia oświetlenie na LED-owe

Dodano:

Przebudowa ul. Potockiego, przy której zostało zamontowane oświetlenie LED-owe /  fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów
Przebudowa ul. Potockiego, przy której zostało zamontowane oświetlenie LED-owe / fot. Grzegorz Bukała/UM Rzeszów
RZESZÓW. Ponad połowa lamp oświetlających ulice Rzeszowa należących do miasta jest już oparta na technologii LED. Dzięki temu udaje się zaoszczędzić ponad połowę energii, którą trzeba zużyć, aby zasilić klasyczną lampę.

- W Rzeszowie dążymy do tego, aby tam, gdzie to tylko możliwe, wprowadzać ekologiczne rozwiązania. Miejskie oświetlenie to obszar, w którym akurat możemy coś realnie zmienić. Spora część rzeszowskich latarni pracuje już w oparciu o oprawy LED-owe, a będzie ich znacznie więcej - zapowiada Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W Rzeszowie jest ponad 20 tys. lamp ulicznych. Około 40 proc. z nich to własność PGE Dystrybucja S.A., której miasto nie może modernizować. Pozostałe latarnie są stopniowo wymieniane na oświetlenie LED-owe. W tej technologii działa już ponad połowa miejskich opraw (6579 latarni).

Miejski Zarząd Dróg w Rzeszowie ciągle pracuje nad modernizacją i pozyskaniem na to pieniędzy z zewnątrz.

- Wymiana lamp na LED-owe jest niezwykle ważna, zwłaszcza, że w 2022 roku koszty zakupu i dystrybucji energii na potrzeby oświetlenia Rzeszowa były ponad dwukrotnie wyższe, niż rok wcześniej - uzasadnia Andrzej Maciejko, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie.
Reklama
I przedstawia, o jakich rzędów oszczędnościach mowa. Zwykła lampa o mocy 150W, w ciągu roku zużyje ok. 676 kWh energii. Odpowiednik LED zużyje w tym samym czasie tylko 320 kWh. Z kolei gdy lampa o mocy 250W pochłonie ok. 1096 kWh prądu, LED będzie potrzebował zaledwie 480 kWh. To ponad dwukrotna oszczędność na każdej zamontowanej lampie.

Oświetlenie ledowe jest również uwzględniane przy projektowaniu i budowie nowych dróg w Rzeszowie. Takie lampy stanęły m.in. przy ul. Zygmunta I Starego (21 słupów), ul. Potockiego (33 słupy) czy przy Olszynkach nad Wisłokiem (32 słupy). Ale „LED-y” montuje się w Rzeszowie nie tylko przy drogach. W tym roku powstanie pięć zadaszonych wiat rowerowych, które będą wyposażone właśnie w oświetlenie LED. Wiaty staną w parku przy Cieplińskiego, przy Stadionie miejskim oraz przy przystankach: Rejtana/Paderewskiego, Łukasiewicza pętla, Powstańców Warszawy Politechnika.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Poranny wypadek na ul. Słocińskiej w Rzeszowie. Samochód potrącił dwie dziewczynki

RZESZÓW. 7 i 10-latka zostały dziś rano potrącone przez samochód osobowy na oznakowanym przejściu dla pieszych na ulicy Słocińskiej. Z obrażeniami trafiły do szpitala. Kierowcy zatrzymano prawo jazdy.

Rzeszów

"Różowe skrzyneczki" w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

RZESZÓW. WSIiZ włączyła się w akcję fundacji „Różowa skrzyneczka”, która walczy z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. W toaletach na terenie uczelni pojawiły się skrzyneczki, w których znajdują się darmowe środki higieny osobistej.

Rzeszów

Oto 10 kluczowych inwestycji, które mają powstać w Rzeszowie w najbliższych latach

RZESZÓW. Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki, aquapark, Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne, Wisłokostrada - to tylko część ważnych inwestycji, które miasto planuje zrealizować w Rzeszowie w ciągu najbliższych lat.

Rzeszów

Wyjątkowa ławeczka Łukasiewicza przed Urzędem Marszałkowskim

​RZESZÓW. Przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego przy al. Cieplińskiego stanęła wyjątkowa ławka upamiętniająca Ignacego Łukasiewicza. - Ławeczka ma nie tylko upamiętniać tę wybitną postać, ale ma też mieć wymiar edukacyjny, zwłaszcza dla młodych...

Rzeszów

10 największych i najważniejszych inwestycji w 2022 roku w Rzeszowie wg ratusza

RZESZÓW. Po tzw. „małych” inwestycjach, przyszedł czas na te duże. Ratusz przedstawił listę 10 największych i najważniejszych „dużych” inwestycji minionego roku.

Rzeszów

Program in vitro w Rzeszowie - konkurs rozstrzygnięty

RZESZÓW. Wybrana została oferta firmy PARENS. Program będzie trwał od 9 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2025 r.

Rzeszów

Zwłoki mężczyzny w rzece w Rzeszowie. Policja ustala przyczyny śmierci mężczyzny

RZESZÓW. Ciało 38-letniego mieszkańca Rzeszowa znaleziono w rzece przy ul. Kalinowej na osiedlu Bzianka. Policja pod nadzorem prokuratora wyjaśnia okoliczności śmierci mężczyzny.

Reklama