Rzeszów - Wtorek, 30.12.2025
Reklama

Dzwon Życia zawisł w szpitalu przy ul. Szopena

Dodano: 21.03.2024 r.

fot. USK w Rzeszowie
fot. USK w Rzeszowie
RZESZÓW. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie, zawisł Dzwon Życia. Uderzenie w niego symbolizuje pokonanie choroby nowotworowej.

Ceremoni bicia w dzwon po zakończonym leczeniu onkologicznym znana i praktykowana jest na całym świecie. Zapoczątkował ją w 1996 roku Irve Charles Le Moyne, amerykański kontradmirał marynarki wojennej, który na znak zwycięstwa z chorobą uderzył w okrętowy dzwon, a następnie podarował go szpitalowi w Teksasie, w którym się leczył. – Dzwon Życia jest symbolem nadziei, wytrwałości i pokonywania trudności, mówi Katarzyna Gulczyńska, prezes Fundacji „Pokonaj raka”. – Jest on ostatnim punktem na drodze prowadzącej do wyzdrowienia, do momentu, w którym pacjent może z dumą uderzyć w niego jako znak zwycięstwa. Dźwięk dzwonu jest radosnym oznajmieniem tak dla pacjenta, jak i dla wszystkich, że kolejny etap walki został zakończony i nadeszły lepsze czasy.

Dzwon Życia zachęca innych pacjentów i ich rodziny do wiary, że walka z rakiem jest możliwa i że warto dążyć do odrzucenia choroby. To również skłania personel medyczny do jeszcze większych starań w codziennej pracy na rzecz pacjentów.

– Jak wynika z obserwacji psychoonkologów, takie symboliczne pokazanie światu swojej radości oraz współdzielenie jej z osobami, które towarzyszyły podczas powrotu do zdrowia, ma ogromne znaczenie dla pacjentów, tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie – I to zarówno tych, którzy wyzdrowieli, jak i dla tych, którzy wciąż przebywają na oddziałach onkologicznych. Niesie otuchę, nadzieję i daje wiarę, że nawet z tak groźnym przeciwnikiem można wygrać. Zatem warto walczyć, nawet jeśli leczenie wydaje się niekiedy ponad siły.
Reklama
Jako pierwsze w Dzwon Życia, uderzył Paweł Bartoszek, wicewojewoda podkarpacki, który 11 lat temu sam zmagał się z chorobą onkologiczną. – Jestem żywym przykładem na to, że z rakiem można wygrać. To wyjątkowe uczucie móc zadzwonić i mam nadzieję, że dźwięk dzwonu będzie rozbrzmiewał bardzo często. 

Dzowny Życia to inicjatywa pochodzącej z województwa podkarpackiego, Katarzyny Gulczyńskiej, prezes Fundacji „Pokonaj raka”. Do tej pory Fundacja przekazała już 12 takich dzwonów do szpitali w całym kraju. Znajdują się one m.in. w Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Krakowie, Szpitalu Morskim w Gdyni. Dzwony Życia kupowane są z części środków pozyskanych z 1,5 proc. przekazywanych przez podatników dla organizacji pożytku publicznego.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie ruszyła I edycja konkursu "Miejsce przyjazne seniorom"

RZESZÓW. Organizatorzy konkursu chcą wyróżnić osoby i miejsca przyjazne seniorom. 

Rzeszów

Będą podwyżki dla urzędników miejskich?

RZESZÓW. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta poruszony został temat podwyżek dla zarabiających najniższą krajową rzeszowskich pracowników samorządowych. Szczególną uwagę zwrócono na płace pracowników żłobków.

Rzeszów

Rzeszów z największą dostępnością mieszkańców do terenów zielonych. Prezydent: "chcemy podwyższać ten wskaźnik"

RZESZÓW. Według badań Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, dotyczących terenów zieleni w największych polskich miastach, Rzeszów cechuje się największą dostępnością mieszkańców do terenów zielonych.

Rzeszów

Jak pojadą autobusy na Wszystkich Świętych?

RZESZÓW. ZTM uruchomi dziesięć specjalnych linii autobusowych. Większość połączeń będzie odbywać się co 20 minut.

Rzeszów

35 mln dla Rzeszowa w ramach Polskiego Ładu

RZESZÓW. Przebudowa ul. Warszawskiej oraz termomodernizacja budynków przedszkolnych i szkolnych to inwestycje, jakie powstaną za 35 mln zł, które Rzeszów otrzymał z Rządowego Funduszu Polski Ład Programu Inwestycji Strategicznych.

Rzeszów

Rzeszowskie PSZOKi w piątki będą nieczynne

RZESZÓW. Od 1 listopada br. do 31 marca przyszłego roku Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych będą czynne we wtorki, czwartki i soboty.

Rzeszów

Będzie większe wsparcie dla Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki?

RZESZÓW, Dziś przed południem odbyła się konferencja prasowa z udziałem m.in. marszałka województwa podkarpackiego, dotycząca środków, jakie mają być przeznaczone na powstanie Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki.

Rzeszów

W piątek ostatni przejazd Rzeszowskiej Masy Krytycznej w tym roku

RZESZÓW. Przejazd rowerzystów ma ruszyć o 18 z rzeszowskiego Rynku i potrwać około dwie i pół godziny (zbiórka na pół godziny wcześniej).

Reklama