Ekologiczne wiaty rowerowe stanęły przy jednej z rzeszowskich szkół
Dodano: 03.01.2022 r.
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Obok szkoły podstawowej nr 18 przy ul. Błogosławionej Karoliny w Rzeszowie, powstały dwie nowoczesne, ekologiczne wiaty rowerowe. Wyposażono je w 48 miejsc na rowery oraz dodatkową powierzchnię na hulajnogi.
- Chcę, aby Rzeszów był miastem nowoczesnym i ekologicznym, prawdziwym Smart City. Dlatego będziemy inwestować między innymi w drogi i parkingi dla rowerów. Mam nadzieję, że dzięki temu jak najwięcej mieszkańców zrezygnuje z jazdy samochodem, na rzecz ekologicznych form transportu. Liczę, że także te dwie nowe wiaty będą codziennie pełne rowerów i hulajnóg – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Do wybudowania wiat przy SP 18 wykorzystano system modułowy, dzięki czemu w przyszłości będzie można je łatwo rozbudować. Stalowe elementy, z których wykonano wiaty, są odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Pod dachem jest łącznie 48 miejsc na rowery oraz dodatkowa powierzchnia na hulajnogi.
Wewnętrzne oświetlenie wyposażono w czujniki zmierzchu i ruchu, dzięki czemu po zmroku światło włącza się automatycznie, kiedy do środka wchodzi człowiek. Na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne, dzięki czemu wiaty nie wymagają przyłączenia do sieci energetycznej.
Budowa wiat zajęła dwa tygodnie. Ich koszt to 156 tys. zł.
Zakończyło się głosowanie w IV edycji programu Lechstarter. Rzeszów znalazł się wśród zwycięzców, co oznacza, że wkrótce nad Wisłokiem stanie specjalna instalacja.
Komenda Miejska Policji w Rzeszowie uruchomiła stały punkt kontroli autokarów wycieczkowych. Znajduje się on przy hali widowiskowo-sportowej na Podpromiu.
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosił komunikaty o wysokości subwencji ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego przyznanych na rok 2019.
Komentarze
Zaloguj się aby móc dodać komentarz