Rzeszów - Piątek, 30.05.2025
Reklama

Fernando Gaviria wygrał trzeci etap Tour de Pologne

Dodano:

fot. Materiały prasowe Tour de Pologne
fot. Materiały prasowe Tour de Pologne
RZESZÓW. Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates) wygrał trzeci etap 78. Tour de Pologne, prowadzący z Sanoka do Rzeszowa. Liderem klasyfikacji generalnej pozostaje Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step). Liderem klasyfikacji najlepszy sprinter LOTOS jest Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), który finiszował w czołowej dziesiątce.
 
Środa przyniosła kolarzom kolejny, długi etap. Do pokonania mieli bowiem aż 227 kilometrów – najwięcej w tegorocznej edycji wyścigu. Po starcie w Sanoku peleton ruszył na południe, docierając w Bieszczady. Przez piękne, pagórkowate tereny kierował się na wschód, a następnie – północ, by finiszować w Rzeszowie. Na trasie na zawodników czekały trzy premie lotne LOTTO: Ustrzyki Dolne, Kańczuga oraz Łańcut, a także trzy premie górskie PZU: HOTEL ARŁAMÓW (II kat.), Gruszowa (III kat.) oraz Kalwaria Pacławska (II kat.).
 
Po starcie zawiązała się bardzo liczna, dziesięcioosobowa ucieczka, w której skład weszli: Taco van der Hoorn (Intermarche-Wanty-Gobert), Tom Bohli (Cofidis), Daniel Arroyave (EF Education – Nippo), Norman Vahtra (Israel Start-Up Nation), Alexander Konychev (BikeExchange), Filippo Conca (Lotto Soudal), Simon Clarke (Qhubeka-Assos), Niklas Maerkl (Team DSM), Lionel Taminiaux (Alpecin-Fenix) oraz Łukasz Owsian (Reprezentacja Polski). Ich przewaga utrzymywała się długo na poziomie trzech minut.
 
Zaciętą walkę o punkty na pierwszej lotnej premii LOTTO stoczyli Taco van der Hoorn i Łukasz Owsian. O centymetry lepszy okazał się Holender.

Polak powetował sobie jednak na trzech premiach górskich PZU, które w komplecie wygrał, zapewniając sobie trykot najlepszego górala. Peleton dzięki zgodnej pracy ekip redukował stopniowo przewagę ucieczki, która 65 kilometrów od mety wynosiła już tylko półtorej minuty.
 
Reklama
Nieoczekiwanie jednak w głównej grupie nastąpiło zawahanie i przewaga ucieczki ponownie wzrosła, tym razem do trzech minut. Śmiałkowie rozdzielili też między sobą punkty na premiach lotnych LOTTO w Kańczudze i Łańcucie. Ostatni ze śmiałków – Taco van der Hoorn, Simon Clarke i Lionel Taminiaux zostali dogonieni zaledwie trzy kilometry od mety.
 
Losy etapu rozstrzygnął finałowy sprint, w którym najlepszy okazał się Fernando Gaviria. Kolarz UAE-Team Emirates wyprzedził Olava Kooija (Jumbo-Visma) i Phila Bauhausa (Bahrain-Victorious). Na dziewiątej pozycji finiszował Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers).
 
Liderem klasyfikacji generalnej pozostaje Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step). Drugi jest Diego Ulissi (UAE-Team Emirates), a trzeci – Matej Mohorić (Bahrain-Victorious). W klasyfikacji najlepszy sprinter LOTOS prowadzi Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), w klasyfikacji najlepszy góral PZU – Łukasz Owsian (Reprezentacja Polski), zaś klasyfikacji najaktywniejszy zawodnik LOTTO – Taco van der Hoorn (Intermarche-Wanty-Gobert). Klasyfikację drużynową ENERGA otwiera Intermarche-Wanty-Gobert Materiaux.
 
Czesław Lang (Dyrektor Generalny wyścigu): To był piękny, malowniczy etap. Cały odcinek był bardzo szybki. Odjechała dziesięcioosobowa ucieczka. Polak, Łukasz Owsian, który się w niej znalazł wywalczył koszulkę najlepszego górala, czego serdecznie mu gratuluję. Akcja śmiałków długo trzymała nas w niepewności, ale peleton ostatecznie doprowadził do finiszu dużej grupy. Najlepszy okazał się Fernando Gaviria. Pięć lat temu wygrywał już w Polsce, po czym okazywał się najlepszy na odcinkach Giro d’Italia czy Tour de France. Cieszę się, że powrócił do topowej formy.
 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

ZTM likwiduje część przystanków "na żądanie"

RZESZÓW. Od soboty (19.03) Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie przywrócił kilkanaście przystanków stałych na terenie miasta.

Rzeszów

Loty z Jasionki odbywają się zgodnie z rozkładem

RZESZÓW. Zarząd Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka poinformował, że wszystkie zaplanowane rejsy pasażerskie z podrzeszowskiego lotniska odbywają się bez zakłóceń.

Rzeszów

We WSIiZ uchodźcy z Ukrainy mogą od dziś założyć konto bankowe

RZESZÓW. Od czwartku (17.03) obywatele Ukrainy mogą założyć konto bankowe w siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Rzeszów

Będzie rondo na osiedlu Słocina

RZESZÓW. Na skrzyżowaniu ulic: Witolda, Paderewskiego i Powstańców Śląskich powstanie rondo, które poprawi komunikację na osiedlu Słocina. Wkrótce ruszy przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej.

Rzeszów

Kolejny ogród kieszonkowy w Rzeszowie powstanie na osiedlu Pobitno

RZESZÓW. Przy ul. Kurpiowskiej powstanie prawie 30-arowy ogród kieszonkowy. Ma być gotowy latem br.

Rzeszów

Zaginione nastolatki odnalezione w Warszawie

RZESZÓW. Policjanci odnaleźli zaginione 16-latki, które w ubiegły czwartek opuściły palcówkę opiekuńczo-wychowawczą w Rzeszowie.

Rzeszów

Punkt dla uchodźców przy ul. Langiewicza 15 będzie otwarty 7 dni w tygodniu

RZESZÓW. W środę, 16 marca przy ul. Langiewicza 15 uruchomiony został specjalny punkt Urzędu Miasta Rzeszowa, w którym uchodźcy z Ukrainy otrzymują m.in. numery PESEL. Punkt będzie działał przez wszystkie dni tygodnia,...

Rzeszów

Świadczenia dla uchodźców z Ukrainy. Nabór wniosków od 16 marca

RZESZÓW. Od środy (16.03) Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rzeszowie będzie przyjmował wnioski od uchodźców z Ukrainy.

Reklama