Rzeszów - Wtorek, 27.05.2025
Reklama

Fernando Gaviria wygrał trzeci etap Tour de Pologne

Dodano:

fot. Materiały prasowe Tour de Pologne
fot. Materiały prasowe Tour de Pologne
RZESZÓW. Fernando Gaviria (UAE-Team Emirates) wygrał trzeci etap 78. Tour de Pologne, prowadzący z Sanoka do Rzeszowa. Liderem klasyfikacji generalnej pozostaje Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step). Liderem klasyfikacji najlepszy sprinter LOTOS jest Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), który finiszował w czołowej dziesiątce.
 
Środa przyniosła kolarzom kolejny, długi etap. Do pokonania mieli bowiem aż 227 kilometrów – najwięcej w tegorocznej edycji wyścigu. Po starcie w Sanoku peleton ruszył na południe, docierając w Bieszczady. Przez piękne, pagórkowate tereny kierował się na wschód, a następnie – północ, by finiszować w Rzeszowie. Na trasie na zawodników czekały trzy premie lotne LOTTO: Ustrzyki Dolne, Kańczuga oraz Łańcut, a także trzy premie górskie PZU: HOTEL ARŁAMÓW (II kat.), Gruszowa (III kat.) oraz Kalwaria Pacławska (II kat.).
 
Po starcie zawiązała się bardzo liczna, dziesięcioosobowa ucieczka, w której skład weszli: Taco van der Hoorn (Intermarche-Wanty-Gobert), Tom Bohli (Cofidis), Daniel Arroyave (EF Education – Nippo), Norman Vahtra (Israel Start-Up Nation), Alexander Konychev (BikeExchange), Filippo Conca (Lotto Soudal), Simon Clarke (Qhubeka-Assos), Niklas Maerkl (Team DSM), Lionel Taminiaux (Alpecin-Fenix) oraz Łukasz Owsian (Reprezentacja Polski). Ich przewaga utrzymywała się długo na poziomie trzech minut.
 
Zaciętą walkę o punkty na pierwszej lotnej premii LOTTO stoczyli Taco van der Hoorn i Łukasz Owsian. O centymetry lepszy okazał się Holender.

Polak powetował sobie jednak na trzech premiach górskich PZU, które w komplecie wygrał, zapewniając sobie trykot najlepszego górala. Peleton dzięki zgodnej pracy ekip redukował stopniowo przewagę ucieczki, która 65 kilometrów od mety wynosiła już tylko półtorej minuty.
 
Reklama
Nieoczekiwanie jednak w głównej grupie nastąpiło zawahanie i przewaga ucieczki ponownie wzrosła, tym razem do trzech minut. Śmiałkowie rozdzielili też między sobą punkty na premiach lotnych LOTTO w Kańczudze i Łańcucie. Ostatni ze śmiałków – Taco van der Hoorn, Simon Clarke i Lionel Taminiaux zostali dogonieni zaledwie trzy kilometry od mety.
 
Losy etapu rozstrzygnął finałowy sprint, w którym najlepszy okazał się Fernando Gaviria. Kolarz UAE-Team Emirates wyprzedził Olava Kooija (Jumbo-Visma) i Phila Bauhausa (Bahrain-Victorious). Na dziewiątej pozycji finiszował Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers).
 
Liderem klasyfikacji generalnej pozostaje Joao Almeida (Deceuninck – Quick Step). Drugi jest Diego Ulissi (UAE-Team Emirates), a trzeci – Matej Mohorić (Bahrain-Victorious). W klasyfikacji najlepszy sprinter LOTOS prowadzi Michał Kwiatkowski (Ineos Grenadiers), w klasyfikacji najlepszy góral PZU – Łukasz Owsian (Reprezentacja Polski), zaś klasyfikacji najaktywniejszy zawodnik LOTTO – Taco van der Hoorn (Intermarche-Wanty-Gobert). Klasyfikację drużynową ENERGA otwiera Intermarche-Wanty-Gobert Materiaux.
 
Czesław Lang (Dyrektor Generalny wyścigu): To był piękny, malowniczy etap. Cały odcinek był bardzo szybki. Odjechała dziesięcioosobowa ucieczka. Polak, Łukasz Owsian, który się w niej znalazł wywalczył koszulkę najlepszego górala, czego serdecznie mu gratuluję. Akcja śmiałków długo trzymała nas w niepewności, ale peleton ostatecznie doprowadził do finiszu dużej grupy. Najlepszy okazał się Fernando Gaviria. Pięć lat temu wygrywał już w Polsce, po czym okazywał się najlepszy na odcinkach Giro d’Italia czy Tour de France. Cieszę się, że powrócił do topowej formy.
 
Źródło: Informacja prasowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W pustostanie przy ul. Chłopickiego znaleziono ciało 45-letniego mężczyzny

RZESZÓW. Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności śmierci 45-letniego mężczyzny, którego ciało znaleziono wczoraj w pustostanie przy ul. Chłopickiego w Rzeszowie. 

Rzeszów

Przebudowa Stadionu Miejskiego. Stary jupiter zostanie na pamiątkę

RZESZÓW. Trwa przebudowa Stadionu Miejskiego „Stal” w Rzeszowie. W ramach inwestycji, obiekt zyska m.in. nowe oświetlenie. 

Rzeszów

Miasto organizuje transport na szczepienie przeciwko Covid-19

RZESZÓW. Z transportu mogą skorzystac osoby  niepełnosprawne oraz seniorzy.

Rzeszów

Dotacje na usuwanie wyrobów zawierających azbest w Rzeszowie. Nabór rusza 1 lutego

RZESZÓW. 1 lutego 2021 r. rusza nabór wniosków o dotacje na usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu Miasta Rzeszowa. Wnioski będą przyjmowane do 26 lutego br.

Rzeszów

Lotnisko w Jasionce podsumowało miniony rok

JASIONKA. Port lotniczy Rzeszów-Jasionka dotkliwie odczuł skutki pandemii koronawirusa. W 2020 roku lotnisko obsłużyło 230 tys. pasażerów. W porównaniu z rekordowym, 2019 rokiem jest to spadek o 70 procent.

Rzeszów

Tadeusz Ferenc zakażony koronawirusem. Trafił do szpitala

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc przebywa w Szpitalu Miejskim. U Prezydenta potwierdzono koronawirusa. Na dzień dzisiejszy jego stan jest dobry.

Rzeszów

Tak będzie wyglądała nowa strefa relaksu na Politechnice Rzeszowskiej [Wizualizacje]

RZESZÓW. Studenci Politechniki Rzeszowskiej zyskają kolejną strefę relaksu. Powstanie ona na Wydziale Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Będzie to już trzecia taka przestrzeń na uczelni.

Rzeszów

Rzeszów walczy o tytuł "Świetlnej Stolicy Polski". Rusza drugi etap plebiscytu

RZESZÓW. Rzeszów zakwalifikował się do rundy finałowej plebiscytu „Świeć się z Energą” i będzie walczył o tytuł „Świetlnej Stolicy Polski”. Głosowanie potrwa do 25 stycznia 2021 r.

Reklama