Rzeszów - Czwartek, 15.01.2026
Reklama

Festiwal dla miłośników nauki, technologii i innowacji połączony z konkursem robotów

Dodano: 05.11.2025 r. / Redakcja

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

RZESZÓW. W dniach 12 – 15 listopada 2025 r. w Zen.com Expo w Jasionce odbędzie się Podkarpacki Festiwal Nauki i Innowacji. Wydarzenie skierowane jest do uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów, przedsiębiorców, naukowców oraz rodzin zainteresowanych nauką, technologią i innowacjami. Organizatorami są Podkarpackie Centrum Innowacji wspólnie z Województwem Podkarpackim.

Tysiące uczestników, ponad 100 prelegentów

Podkarpacki Festiwal Nauki i Innowacji to największe wydarzenie popularyzujące naukę oraz nowe technologie w Polsce Wschodniej. Program festiwalu wypełniony jest prelekcjami, warsztatami, debatami, pokazami naukowymi i spotkaniami z ekspertami. Festiwal tworzy przestrzeń do wymiany wiedzy, inspiracji i współpracy między uczelniami i przedsiębiorstwami. Oprócz liderów publicznej debaty takich jak m.in: Tomasz Rożek, Jasiek Mela, Maciej Kawecki czy Aleksandra i Piotr Stanisławscy z podcastu „Crazy Nauka”, na Festiwalu wystąpią naukowcy, przedsiębiorcy, żołnierze, dyplomaci i młodzi innowatorzy z całej Polski. Łącznie pojawi się ponad stu prelegentów.

Festiwal powstaje dzięki współpracy wielu instytucji, uczelni i firm, które wspólnie promują rozwój nauki i technologii w regionie. Kluczowym partnerem jest firma Zen.com - jeden z globalnych liderów branży FinTech. Wydarzenie współtworzą także: Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego, Podkarpacki Zespół Placówek Wojewódzkich, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej, Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”, Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, a także czołowe firmy z branży IT, przemysłu lotniczego i technologicznego.

⁃ Dzięki tak szerokiej współpracy, uczestnicy będą mogli zobaczyć najnowsze rozwiązania technologiczne, spotkać się z ekspertami oraz poznać innowacyjne projekty z całego świata. To wielkie zaangażowanie firm i instytucji pokazuje, jak bardzo brakowało na Podkarpaciu wydarzenia tego typu – podkreśla Michał Tabisz, prezes zarządu Podkarpackiego Centrum Innowacji.

Międzynarodowy konkurs robotów XChallenge

Jednym z kluczowych punktów Festiwalu będzie międzynarodowy konkurs robotów XChallenge, organizowany przez Fundację Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Zawody rozegrane zostaną w trzech kategoriach: Robomotion, Smash Boots, Task Hunters. Roboty będą wykonywać skompilowane zadania oraz rywalizować ze sobą, dając widzom spektakularne widowisko i moc wrażeń. W tegorocznej edycji udział weźmie ponad 500 konstruktorów i 300 robotów.

W ramach XChallenge powstanie specjalna strefa popularnonaukowa Xperymenty, gdzie nauka zamieni się w zabawę, a eksperymenty zaskoczą nawet dorosłych.Dla rodzin z dziećmi przygotowano naukowe moduły „Oszukać mózg, ukraść tęczę” oraz wieczorne spotkanie „Chłód nauki, żar sztuki”. Dodatkowo osoby 18+ zapraszamy na panel dyskusyjny „Dobro(wolne) Dyskusje: Pokolenie online – wyzwania wychowania”, podczas którego poruszony zostanie temat bezpieczeństwa dzieci w sieci, roli dorosłych czy wyzwań, które stawia przed nami świat technologii. Wszystkie atrakcje prowadzone w ramach strefy popularnonaukowej będą bezpłatne – należy jednak się wcześniej zapisać, gdyż ilość miejsc jest ograniczona.

Reklama

- Zawody robotów XChallenge są po to, żeby inspirować i pokazywać robotykę młodym ludziom, dając im przy tym możliwość rozwoju kompetencji przyszłości i pokazywać szerokie zastosowanie nowoczesnych technologii. - zaznacza Łukasz Szuba, dyrektor Fundacji.

Dzień Otwarty Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”

Zwieńczeniem wydarzenia obok robotycznych mistrzostw będzie dzień otwarty Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, zaplanowany na 15 listopada. Dla uczestników przygotowano bezpłatne wejściówki na wystawę i warsztaty popularnonaukowe. Centrum zaprasza dzieci, młodzież, rodziny i dorosłych, oferując inspirującą przestrzeń naukowego odkrywania. Dyrektor placówki podkreśla rolę instytucji w kształtowaniu przyszłych kadr w regionie.

⁃ Centrum staje się ośrodkiem, gdzie kształtują się przyszłe preferencje zawodowe. Młody człowiek ma szanse, by odkryć swoje zainteresowania, umiejętności i talenty. A to z kolei może wpłynąć na wybór jego dalszej ścieżki kształcenia - mówi Tomasz Michalski - dyrektor PCN „Łukasiewicz”.

Dojazd na Festiwal - bezpłatna komunikacja

Na miejsce można wygodnie dojechać komunikacją publiczną - dla uczestników dostępne są bezpłatne połączenia kolejowe realizowane w ramach Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej - a w pierwsze dwa dni (12 i 13 listopada) - studenci będą mogli skorzystać z bezpłatnych autobusów odjeżdżających z pobliża rzeszowskich uczelni. Bramy festiwalu otworzą się już 12 listopada i przez cztery dni będą miejsce miejscem inspiracji dla uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów. Dzień otwarty dla wszystkich mieszkańców regionu zaplanowano na 15 listopada.

Więcej informacji o programie wydarzenia i zapisach na warsztaty można znaleźć na stronie: www.pfni.pl

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Z kamienicy przy ul. PCK 4 znikną stare piece kaflowe i piecyki gazowe

RZESZÓW. 57 pieców kaflowych i 233 piecyki gazowe w 18 budynkach wielorodzinnych zlikwiduje Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w ramach programu „Wymiana źródeł ciepła na terenie ROF”. 

Rzeszów

Masz niepotrzebny sprzęt elektroniczny? Teraz możesz oddać go do paczkomatu

RZESZÓW. Rzeszowianie mogą bezpłatnie oddać elektrośmieci do paczkomatów InPost. To w ramach akcji RePaczka – kolejnego sposobu na recykling tych odpadów w naszym mieście.

Rzeszów

Zabójca kobiety z ul. Czudeckiej zatrzymany na trzy miesiące

RZESZÓW. Najbliższe trzy miesiące w areszcie spędzi 42-latek, który w piątek rano zadał znajomej kobiecie śmiertelne ciosy nożem. 

Rzeszów

Ruszyło lodowisko w Millenium Hall

RZESZÓW. W piątek na skwerze Millenium Hall wystartował sezon na łyżwiarskie szaleństwo. Lodowisko na świeżym powietrzu o powierzchni ponad 600 mkw jest już otwarte.

Rzeszów

Osiedla Carpatia z dostępem do wody i kanalizacji

RZESZÓW. Sieć wodociągowa, kanalizacyjna oraz pompownia wody, które zabezpieczą m. in. osiedle Carpatia są już gotowe. To inwestycje za około 5 mln.

Rzeszów

Nowoczesny podnośnik teleskopowy na wyposażeniu rzeszowskiej straży pożarnej

RZESZÓW. Strażacy z rzeszowskiej Komendy Miejskiej PSP jako pierwsi w kraju otrzymali nowoczesny wielozadaniowy podnośnik teleskopowy Manitou wraz z osprzętem.

Rzeszów

Tragedia przy ul. Czudeckiej. Zatrzymano potencjalnego zabójcę

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali mężczyznę, mogącego mieć związek ze śmiercią 47-letniej kobiety, która z ranami klatki piersiowej została znaleziona dziś rano przed blokiem na ul. Czudeckiej. Jej życia nie udało się uratować.

Rzeszów

Zdrożeją bilety na miejskie autobusy? Jest projekt uchwały

RZESZÓW. Rezygnacja z biletów jednorazowych i podwyżki cen na prawie wszystkie rodzaje przejazdów zakłada projekt uchwały Rady Miasta Rzeszowa. 

Reklama