Rzeszów - Poniedziałek, 19.05.2025
Reklama

Festiwal zespołów polonijnych powraca do Rzeszowa. Podpisano porozumienie

Dodano:

fot. Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Po czteroletniej przerwie wraca do Rzeszowa Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. XIX edycja festiwalu odbędzie się w dniach 12-18 lipca. Wczoraj w ratuszu podpisano porozumienie w sprawie organizacji wydarzenia.

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych to międzynarodowa impreza kulturalna, która odbywa się co trzy lata w Rzeszowie. Pierwsza edycja festiwalu miała miejsce w 1969 roku i od tego czasu stała się jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu kulturalnym Polski.

Festiwal to ogromne wydarzenie, w którym uczestniczą zespoły z całego świata. Przyciąga zarówno mieszkańców Polski, jak i turystów zagranicznych. Skierowany jest do miłośników folkloru, kultury i tradycji polskich oraz ludowych z wszystkich kontynentów. Podczas festiwalu można poznać różnorodne formy sztuki ludowej, jak muzyka, taniec, śpiew, rękodzieło czy obrzędy i zwyczaje.

Jak przekonuje prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, tegoroczna edycja będzie wyjątkowa. - To dla Rzeszowa najważniejszy festiwal. Wydarzenie, które budzi uśmiech na twarzy każdego rzeszowianina. Dziś, kiedy ze względu na trwającą za naszą granicą wojnę Rzeszów jest nazywany centrum świata, festiwal nabiera zupełnie nowego znaczenia. Jesteśmy miastem międzynarodowym, mamy tu gości z całego świata, w takich okolicznościach będzie można jeszcze szerzej pokazać polski folklor światu – podkreśla prezydent Konrad Fijołek.

- Dziękuję za zaangażowanie prezydenta i urzędu miasta w przygotowanie festiwalu. To daje gwarancję, że będzie udanym wydarzeniem o szczególnej wadze, o czym wspomniał prezydent Rzeszowa. Miasto pełni teraz szczególną rolę i dzieją się tu rzeczy nadzwyczajne. Festiwalem możemy temu niezwykłemu klimatowi nadać wyjątkowy charakter. Niech to święto, które będzie naszym udziałem, pokaże głębię i szerokość polskiej kultury, która promieniuje na cały świat – mówi prof. Aleksander Bobko, prezes Zarządu Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
- Festiwal to największa polonijna impreza na świecie, dla Rzeszowa bezcenna. Miałam okazję odwiedzić Polonię w Chicago. Jej przedstawiciele z sentymentem wspominają wizyty w Rzeszowie i wrócą do nas w tym roku z wielką radością. Wspominają, że za każdym razem Rzeszów i województwo są piękniejsze. Zachęcam wszystkich mieszkańców Rzeszowa do udziału w festiwalu i serdecznego przyjęcia naszych gości – apeluje Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa. 
Reklama

- Festiwal będzie także jednym z filarów naszej aplikacji o miano Europejskiej Stolicy Kultury. Chcemy być stolicą polonijną w wielu wymiarach i do tego wydarzenia dokładać kolejne inicjatywy oraz poszerzać współpracę z Polonią. M.in. na płaszczyźnie gospodarczej i sportowej – dodaje prezydent Konrad Fijołek.

Miasto utrzymuje stałe kontakty z Polonią. Regularnie bierze udział w Kongresie 60 milionów - Globalnym Zjeździe Polonii. A w podrzeszowskiej Jasionce jest jednym ze współorganizatorów tego wydarzenia. Polonia przyjeżdżająca na Festiwal może również wziąć udział w lipcowej edycji Kongresu 60 Milionów i odwrotnie, ponieważ Kongres w Rzeszowie odbędzie się w dniach 13-15 lipca.


 
 
Źródło: Urząd Miasta Rzeszowa
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Otwarto nowy hotel w sąsiedztwie Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka [FOTO]

RZESZÓW. Budowa hotelu trwała zaledwie 13 miesięcy.

Rzeszów

Ogłoszono przetarg na 10 km odcinek S19 na trasie Rzeszów Południe – Babica

RZESZÓW, PODKARPACIE. Realizacja inwestycji planowana jest na lata 2020-2025.

Rzeszów

Projekt oraz wstępne informacje nt. wielopoziomowego parkingu przy basenach ROSIR-u

RZESZÓW. Planowany obiekt ma mieć pięć kondygnacji, na których łącznie znajdzie się 236 miejsc parkingowych.

Rzeszów

Ogłoszono listę zadań do realizacji w ramach RBO 2020

RZESZÓW. Spośród 107 zgłoszonych projektów, do realizacji wybrano 5 zadań z I kategorii, 21 z II kategorii oraz 21 projektów z II kategorii.

Rzeszów

Policyjna akcja „Przejezdne skrzyżowania”. Ponad 20 wykroczeń zakłócających płynność ruchu

RZESZÓW. Na wybranych skrzyżowaniach policjanci zwracali uwagę na wykroczenia popełniane przez kierujących.

Rzeszów

Znamy wyniki konsultacji ws. wodnego placu zabaw

RZESZÓW. W konsultacjach udział wzięło 371 mieszkańców.

Rzeszów

Ratusz jest zainteresowany autobusami napędzanymi wodorem

RZESZÓW. Władze miasta wybierają się w podróż do Londynu.

Rzeszów

Rośliny kotewki zabezpieczone. Kolejny etap to transport sprzętu do odmulenia rzeszowskiego zalewu

RZESZÓW. Trwają przygotowania do transportu sprzętu do odmulania rzeszowskiego zalewu. 

Reklama