Rzeszów - Sobota, 14.03.2026
Reklama

Innowacyjny sprzęt do badań genetycznych w Podkarpackim Centrum Chorób Płuc

Dodano: 16.04.2025 r. / Redakcja

fot. USK w Rzeszowie
fot. USK w Rzeszowie

RZESZÓW. Na wyposażeniu Klinicznego Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej Podkarpackiego Centrum Chorób Płuc w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie pojawił się innowacyjny sprzęt do badań genetycznych.

- Sanity 2.0, to technologiczny milowy krok, który znacząco zwiększy możliwości diagnostyczne szpitala, zwłaszcza w obszarze gruźlicy, mykobakterioz oraz szybkiej identyfikacji 40 patogenów z dolnych i górnych dróg oddechowych (19 wirusów, 19 bakterii i 2 grzyby) – wyjaśnia Andrzej Sroka, rzecznik prasowy USK w Rzeszowie.

– Dzięki urządzeniu wchodzimy na zupełnie nowy poziom precyzji w diagnostyce mikrobiologicznej, tłumaczy dr n. biol. Mariusz Worek, zastępca kierownika Klinicznego Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej PCChP w USK w Rzeszowie. – Pozwoli nam to nie tylko szybciej wykrywać mutacje odpowiedzialne za oporność prątków na tuberkulostatyki, ale również dostosowywać terapie w sposób spersonalizowany – co jeszcze kilka lat temu było dostępne wyłącznie w wiodących ośrodkach zagranicznych. Dla naszych pacjentów to realna szansa na szybsze rozpoznanie i skuteczniejsze leczenie. Sprzęt daje nam również możliwość wykrywania w naszym zakładzie grzyba Pneumocystis jirovecii, a także bakterii, których hodowla jest trudna lub niemożliwa (bakterie atypowe związane z drogami oddechowymi).

Reklama

W ubiegłym tygodniu w placówce odbyła się wizyta delegacji producenta nowego urządzenia z Chin, której przedstawiciele osobiście sprawdzali, jak sprawuje się system w rzeszowskim zakładzie.

Nie wykluczone, że w najbliższej przyszłości szpital wydzierżawi dwa kolejne analizatory.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na parkingu przy hali na Podpromiu uruchomiono punkt kontroli autokarów

Komenda Miejska Policji w Rzeszowie uruchomiła stały punkt kontroli autokarów wycieczkowych. Znajduje się on przy hali widowiskowo-sportowej na Podpromiu.

Rzeszów

Na ul. Cieplińskiego samochód potrącił pijanego pieszego. Mężczyzna trafił do szpitala

25-letni mężczyzna został potrącony przez samochód na ul. Cieplińskiego. Jak się okazało, był pijany. Ranny mężczyzna został przewieziony do szpitala.

Rzeszów

Prawie 1 milion zł dla WSIiZ na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosił komunikaty o wysokości subwencji ze środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego przyznanych na rok 2019.

Rzeszów

Uniwersytet Rzeszowski jednak nie zmieni logo

RZESZÓW. Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Sylwester Czopek podjął decyzję o zachowaniu obecnie obowiązującego logo uczelni.

Rzeszów

Zmiana rozkładu jazdy linii nr 4. Pojedzie przez nowy łącznik

Od soboty, 25 maja 2019 r. linia autobusowa nr 4 pojedzie według nowego rozkładu jazdy oraz na zmienionej trasie, uwzględniającej nowe przystanki.

Rzeszów

W czwartek możliwe utrudnienia w ruchu. Ulicami Rzeszowa przejdzie korowód studentów

RZESZÓW. Korowód poruszał się będzie prawymi pasami ruchu. W miarę możliwości, policjanci będą przepuszczać kierujących z lewej strony pochodu. 

Rzeszów

W czwartek otwarcie łącznika ul. Lubelskiej z ul. Warszawską

RZESZÓW. Otwarcie drogi 23 maja o godz. 11.00.

Rzeszów

Prezydent Tadeusz Ferenc zleca analizę kosztów w ZTM-ie. Zmienią się ceny biletów?

RZESZÓW. Ostatnia zmiana cen biletów za korzystanie z komunikacji miejskiej miała miejsce w 2015 roku.

Reklama