Rzeszów - Wtorek, 15.07.2025
Reklama

Jedna z rzeszowskich szkół podpisała umowę z Elektrociepłownią PGE przy ul. Ciepłowniczej

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Elektrociepłownia Rzeszów należąca do PGE Energia Ciepła, podpisała porozumienie o współpracy partnerskiej z Zespołem Szkół Energetycznych im. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie.

Przedmiotem  podpisanego porozumienia jest podnoszenie jakości kształcenia zawodowego m.in. poprzez naukę w rzeczywistych warunkach funkcjonowania elektrociepłowni i organizację praktyk zawodowych.

Zespół Szkół Energetycznych im. Władysława Sikorskiego jako jedyna szkoła w Rzeszowie kształci w zawodzie technik energetyk oraz technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej. Rzeszowska elektrociepłownia współpracuje z ZSEn już od kilkunastu lat.

„Bardzo się cieszę z podpisanego porozumienie o współpracy, które wiąże się z konkretnymi korzyściami  tj. zapewnieniem miejsca praktyk i staży, dzięki czemu uczniowie mogą zdobyć pełne kwalifikacje zawodowe, poznać firmę „od środka”, nawiązać kontakt z doświadczonymi pracownikami firmy, a finalnie znaleźć zatrudnienie w elektrociepłowni” – mówi Irena Jamróz, dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych w Rzeszowie.

Porozumienie o współpracy partnerskiej formalizuje obecną współpracę, poprzez określenie zasad organizacji programu kształcenia dla uczniów. Jego głównym założeniem jest możliwość poznania zakresu odpowiedzialności konkretnych stanowisk, odbycie praktyk zawodowych oraz poznanie procesu technologicznego elektrociepłowni.

„Praca w elektrociepłowni to nie tylko techniczna obsługa urządzeń. To przede wszystkim praca z ludźmi, których kwalifikacje oraz zaangażowanie są podstawą dobrego funkcjonowania zakładu. Elektrociepłownia Rzeszów, jeden z największych pracodawców w mieście, już od lat stawia na rozwój zawodowy młodzieży, czego wyrazem jest wieloletnia, partnerska współpraca z Zespołem Szkół Energetycznych oraz podpisane porozumienie” – mówi Grzegorz Gilewicz, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Rzeszowie.
Reklama
Przykładem już zrealizowanych dobrych praktyk w ramach współpracy elektrociepłowni i ZSEn, był udział uczniów w warsztatach na temat roli elektrociepłowni w systemie ciepłowniczym miasta. W trakcie zajęć uczniowie dyskutowali na temat kwestii bezpieczeństwa energetycznego kraju, roli elektrowni i elektrociepłowni w krajowym systemie dystrybucji energii elektrycznej i ciepła, a także produkcji energii w systemie kogeneracji.

Zaprezentowany został roczny cykl pracy elektrociepłowni oraz uwarunkowania systemowe i środowiskowe, w tym zagadnienia związane z zagospodarowaniem odpadów komunalnych na terenie Rzeszowa i województwa podkarpackiego. Uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy zakładu i nowoczesnymi systemami wytwarzania i dystrybucji ciepła i energii elektrycznej w elektrociepłowni.

W ramach zwiedzania uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska pracę urządzeń wytwórczych takich jak kotły węglowo-rusztowe i pyłowe, bloki gazowo-parowy i gazowy silnikowy firmy Rolls Royce oraz Instalację Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE), gdzie uczniowie dowiedzieli się, na czym polega proces termicznego przekształcania odpadów od momentu przywiezienia ich do Instalacji, poprzez przygotowanie właściwej mieszanki odpadów podawanych do kotła, aż do samego procesu termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii, oczyszczaniem spalin i waloryzacją żużla.
 
W ramach ogólnopolskiego projektu „Energetyczna Kariera” PGE Energia Ciepła współpracuje z zawodowymi szkołami średnimi w takich miastach jak Gdańsk, Wrocław, Toruń, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Rzeszów czy Zielona Góra. Celem projektu jest umożliwienie nauki zawodu w rzeczywistych warunkach pracy, poznanie elektrociepłowni oraz zaznajomienie się z stanowiskami pracy poprzez praktyki i staże.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Procesje Bożego Ciała w Rzeszowie i w powiecie. Możliwe utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W czwartek, 19 czerwca, ulicami Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego przejdą procesje Bożego Ciała. W związku z tym, kierowcy muszą liczyć się z czasowymi utrudnieniami w ruchu.

Rzeszów

Parking przy hali Podpromie wyłączony z użytkowania

RZESZÓW. Przez dwa tygodnie zmotoryzowani nie będą mogli korzystać z parkingu przy hali Podpromie. Zamknięcie obiektu związane jest z rozpoczętymi przygotowaniami do budowy wielkiej sceny, na której odbędzie się tegoroczny Koncert Główny...

Rzeszów

W szpitalu „na górce” otwarto nowoczesną pracownię angiografii

RZESZÓW. Kliniczny Szpital Wojewódzki Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie uruchomił nowoczesny system angiograficzny. Zakup sprzętu, który będzie wykorzystywany w nowej pracowni kosztował ponad 4,8 mln zł, z czego 4,5...

Rzeszów

Zmienia się otoczenie Estrady Rzeszowskiej. Powstaje ogród kieszonkowy [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Ogród kieszonkowy przed budynkiem Estrady Rzeszowskiej (dawnej Willi Januszów) powstaje jest w ramach projektu pn. „Rozwój zielonej infrastruktury i odbetonowanie powierzchni uszczelnionych w Rzeszowie” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej z programu...

Rzeszów

Wiemy, kto wyremontuje wiadukt na DK94 w Krasnem

KRASNE. Przedsiębiorstwo Budowlane Stalmost zwyciężyło w przetargu na remont wiaduktu na drodze krajowej nr 94 w miejscowości Krasne. Wykonawca wycenił zadanie na 749 tys. zł.

Rzeszów

4 wpadki, 5 osób rannych - rzeszowska policja podsumowała weekend na drogach

RZESZÓW. Policjanci ruchu drogowego rzeszowskiej komendy podsumowali miniony weekend na drogach Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. W ciągu trzech dni odnotowano 4 wypadki, w których rannych zostało 5 osób. Funkcjonariusze pracowali także na...

Jednego Serca, Jednego Ducha

Największy koncert uwielbieniowy w Europie już w tym tygodniu w Parku Sybiraków

RZESZÓW. W dniu święta Bożego Ciała, które w tym roku przypada na 19 czerwca, tradycyjnie w Rzeszowie odbędzie się największy koncert uwielbieniowy w Europie. Koncert „Jednego Serca, Jednego Ducha” co roku gromadzi...

Rzeszów

Znamy wyniki Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok [LISTA PROJEKTÓW]

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa podkreśla, że to była wyjątkowa edycja Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Odnotowano dwa rekordy: pod względem ilości zgłoszonych projektów oraz wysokiej frekwencji. W kategorii I, w której głosowano tylko na jedną,...

Reklama