Rzeszów - Wtorek, 15.07.2025
Reklama

Jedna z rzeszowskich szkół podpisała umowę z Elektrociepłownią PGE przy ul. Ciepłowniczej

Dodano:

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Elektrociepłownia Rzeszów należąca do PGE Energia Ciepła, podpisała porozumienie o współpracy partnerskiej z Zespołem Szkół Energetycznych im. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie.

Przedmiotem  podpisanego porozumienia jest podnoszenie jakości kształcenia zawodowego m.in. poprzez naukę w rzeczywistych warunkach funkcjonowania elektrociepłowni i organizację praktyk zawodowych.

Zespół Szkół Energetycznych im. Władysława Sikorskiego jako jedyna szkoła w Rzeszowie kształci w zawodzie technik energetyk oraz technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej. Rzeszowska elektrociepłownia współpracuje z ZSEn już od kilkunastu lat.

„Bardzo się cieszę z podpisanego porozumienie o współpracy, które wiąże się z konkretnymi korzyściami  tj. zapewnieniem miejsca praktyk i staży, dzięki czemu uczniowie mogą zdobyć pełne kwalifikacje zawodowe, poznać firmę „od środka”, nawiązać kontakt z doświadczonymi pracownikami firmy, a finalnie znaleźć zatrudnienie w elektrociepłowni” – mówi Irena Jamróz, dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych w Rzeszowie.

Porozumienie o współpracy partnerskiej formalizuje obecną współpracę, poprzez określenie zasad organizacji programu kształcenia dla uczniów. Jego głównym założeniem jest możliwość poznania zakresu odpowiedzialności konkretnych stanowisk, odbycie praktyk zawodowych oraz poznanie procesu technologicznego elektrociepłowni.

„Praca w elektrociepłowni to nie tylko techniczna obsługa urządzeń. To przede wszystkim praca z ludźmi, których kwalifikacje oraz zaangażowanie są podstawą dobrego funkcjonowania zakładu. Elektrociepłownia Rzeszów, jeden z największych pracodawców w mieście, już od lat stawia na rozwój zawodowy młodzieży, czego wyrazem jest wieloletnia, partnerska współpraca z Zespołem Szkół Energetycznych oraz podpisane porozumienie” – mówi Grzegorz Gilewicz, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Rzeszowie.
Reklama
Przykładem już zrealizowanych dobrych praktyk w ramach współpracy elektrociepłowni i ZSEn, był udział uczniów w warsztatach na temat roli elektrociepłowni w systemie ciepłowniczym miasta. W trakcie zajęć uczniowie dyskutowali na temat kwestii bezpieczeństwa energetycznego kraju, roli elektrowni i elektrociepłowni w krajowym systemie dystrybucji energii elektrycznej i ciepła, a także produkcji energii w systemie kogeneracji.

Zaprezentowany został roczny cykl pracy elektrociepłowni oraz uwarunkowania systemowe i środowiskowe, w tym zagadnienia związane z zagospodarowaniem odpadów komunalnych na terenie Rzeszowa i województwa podkarpackiego. Uczniowie zapoznali się ze specyfiką pracy zakładu i nowoczesnymi systemami wytwarzania i dystrybucji ciepła i energii elektrycznej w elektrociepłowni.

W ramach zwiedzania uczniowie mieli okazję zobaczyć z bliska pracę urządzeń wytwórczych takich jak kotły węglowo-rusztowe i pyłowe, bloki gazowo-parowy i gazowy silnikowy firmy Rolls Royce oraz Instalację Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE), gdzie uczniowie dowiedzieli się, na czym polega proces termicznego przekształcania odpadów od momentu przywiezienia ich do Instalacji, poprzez przygotowanie właściwej mieszanki odpadów podawanych do kotła, aż do samego procesu termicznego przekształcania odpadów z odzyskiem energii, oczyszczaniem spalin i waloryzacją żużla.
 
W ramach ogólnopolskiego projektu „Energetyczna Kariera” PGE Energia Ciepła współpracuje z zawodowymi szkołami średnimi w takich miastach jak Gdańsk, Wrocław, Toruń, Bydgoszcz, Gorzów Wielkopolski, Rzeszów czy Zielona Góra. Celem projektu jest umożliwienie nauki zawodu w rzeczywistych warunkach pracy, poznanie elektrociepłowni oraz zaznajomienie się z stanowiskami pracy poprzez praktyki i staże.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Blisko 120 000 pasażerów – padł kolejny rekord na lotnisku w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. Kolejny rekord na koncie podrzeszowskiego lotniska. W maju obsłużono prawie 120 tysięcy pasażerów – to o ponad 22 proc. w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku.

Rzeszów

Finał kampanii „Rowerowy Maj 2025”. Rajd ulicami Rzeszowa oraz piknik na Bulwarach [możliwe utrudnienia w ruchu]

RZESZÓW. Przed nami wielki finał kampanii Rowerowy Maj 2025. Z tej okazji w niedzielę, 15 czerwca głównymi ulicami Rzeszowa przejedzie wielki rajd rowerowy. Organizatorzy przewidują udział kilkuset rowerzystów. Miejscami mogą wystąpić czasowe...

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci kontrolowali samochody, które emitują za dużo spalin

RZESZÓW. Ponad 70 pojazdów skontrolowali rzeszowscy policjanci z wydziału ruchu drogowego w ramach działań pn. „Cichy i czysty Rzeszów”.

Rzeszów

Pilne ostrzeżenie ZTM! Fałszywe informacje o kartach na bezpłatne przejazdy

RZESZÓW. Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie opublikował ważny komunikat dotyczący fałszywych kart transportowych oferowanych w internecie, które rzekomo mają uprawniać do bezpłatnych przejazdów rzeszowską komunikacją miejską.

Rzeszów

Mostem Załęskim pojedziemy jeszcze w tym miesiącu. Kończy się I etap budowy Wisłokostrady

RZESZÓW. Prace przy zakończeniu I etapu budowy Wisłokostrady, czyli drogi od al. Tadeusza Rejtana do ul. gen. Maczka są już na finiszu. Jak zapewnia Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, jeszcze w tym miesiącu...

Rzeszów

Nowe połączenie lotnicze z Rzeszowa do Grecji

SkyUp Airlines uruchomiło nowe, regularne połączenie lotnicze z Portu Lotniczego Rzeszów–Jasionka do greckiego Heraklionu – serca słonecznej Krety. Loty odbywają się we wtorki.

Rzeszów

Zdewastował autobus miejski, miał ponad 2,5 promila alkoholu

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci zatrzymali 39-letniego mieszkańca województwa lubuskiego, który uszkodził autobus komunikacji miejskiej. Mężczyzna miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Straty oszacowano na blisko 50 tys. zł.

Reklama