Rzeszów - Środa, 01.07.2026
Reklama

Jest koncepcja rozbudowy zielonej Arkadii na osiedlu Drabinianka

Dodano: 04.03.2026 r. / Redakcja

Zielona Arkadia na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie - etap I, fot. ViC / RESinet.pl
Zielona Arkadia na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie - etap I, fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie ma już opracowaną koncepcję zagospodarowania kolejnej przestrzeni na terenach rekreacyjnych Arkadia.

Zielona Arkadia – pomysł mieszkańców

Zielona Arkadia to inicjatywa mieszkańców osiedla Drabinianka, którzy zgłosili ją do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Choć z przyczyn formalnych projekt nie mógł zostać zrealizowany w ramach RBO, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zdecydował o wpisaniu inwestycji do budżetu miasta.

Koncepcja obejmowała zagospodarowanie zielonych terenów rekreacyjnych przy ul. Jachowicza. Pierwszy etap został zrealizowany w lecie 2024 roku.

Teren, zlokalizowany obok szkoły i przedszkola oddanych do użytku w 2022 roku, został zaprojektowany z myślą zarówno o dzieciach, jak i seniorach.

W ramach inwestycji powstał plac zabaw z tyrolką, huśtawkami i piaskownicą, a także alejki spacerowe z ławkami i stojakami na rowery. Teren wzbogacono również o rabaty kwiatowe oraz nowe nasadzenia drzew, m.in. platanów i tulipanowców.

Jeszcze więcej zieleni, jeszcze więcej atrakcji

Reklama

Jak informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie, zagospodarowanie terenów zielonych przy ul., Jachowicza będzie kontynuowane. - Mamy już gotowy plan budowy drugiego etapu Arkadii, który będziemy chcieli sfinansować ze środków Unii Europejskiej, w ramach projektu „Otwarta przestrzeń na terenach ROF” – Fizyczna Odnowa i Bezpieczeństwo Przestrzeni Publicznych – czytamy w komunikacie ZZM.

Nowa część Arkadii powstanie na terenie o powierzchni 15 tys. mkw. Pojawi się w niej wiele elementów przeznaczonych do wypoczynku, zabawy i aktywności na świeżym powietrzu. Teren będzie podzielony na strefy dla różnych grup wiekowych. Zaplanowano m.in. plac zabaw z różnorodnymi urządzeniami, takimi jak zestawy zabawowe, huśtawki, bujaki, domki dla dzieci oraz elementy sprawnościowe i edukacyjne. Powstanie także siłownia plenerowa, tor przeszkód i strefa aktywności ruchowej.

Na terenie parku znajdą się również pergole drewniane, ławki, leżaki oraz miejsca piknikowe, a całość uzupełnią alejki spacerowe i bezpieczne nawierzchnie. W projekcie przewidziano także ogród deszczowy, labirynt z roślinności oraz liczne nasadzenia o charakterze naturalistycznym i sensorycznym, które nadadzą przestrzeni zielony i rekreacyjny charakter.

Poniżej możecie zobaczyć wizualizacje nowej części Arkadii przygotowaną przez ZZM w Rzeszowie.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Kto zajmie się obsługą kont bankowych miasta Rzeszowa?

RZESZÓW. „Przetarg jest skierowany głównie do banków" - wyjaśnia Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta.

Rzeszów

Remont nowego budynku dla Rady Powiatu Rzeszowskiego zakończony

RZESZÓW. Dopiero w październiku cały urząd ma się już znaleźć w nowym obiekcie przy ul. Bernardyńskiej.

Rzeszów

mLegitymacja w rzeszowskich szkołach. Ile zgłoszono placówek?

RZESZÓW. 14 rzeszowskich szkół złożyło wniosek o wdrożenie usługi mLegitymacja w szkołach placówkach.

Rzeszów

Nowa inwestycja mieszkaniowa na os. Drabinianka

RZESZÓW. Szykuje się kolejna inwestycja na terenie Rzeszowa.

Rzeszów

Stał w korku, gdy jego żona zaczęła rodzić. Pomogli mu rzeszowscy policjanci

RZESZÓW. Wczoraj, przed godz. 8 w Trzebownisku, policjantów patrolujących trasę Zaczernie - Sokołów Małopolski zatrzymał mężczyzna.

Rzeszów

Trwa rekrutacja na studia podyplomowe Politechniki Rzeszowskiej

RZESZÓW. Trwa rekrutacja na studia podyplomowe w Politechnice Rzeszowskiej.

Rzeszów

List intencyjny ws. nowej siedziby Sądu Okręgowego. Podpisano niezobowiązujący wyraz woli

RZESZÓW. W Ratuszu podpisano list intencyjny w sprawie przekazania działki pod budowę nowej siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowa.

Rzeszów

Elektryfikacja linii Ocice – Rzeszów. Będą szybsze połączenia do Warszawy

RZESZÓW. Dzięki inwestycji wartej 67 mln zł pasażerowie podróżujący pociągiem do Warszawy będą mogli liczyć na krótszy czas przejazdu.

Reklama