Rzeszów - Środa, 01.07.2026
Reklama

Jest koncepcja rozbudowy zielonej Arkadii na osiedlu Drabinianka

Dodano: 04.03.2026 r. / Redakcja

Zielona Arkadia na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie - etap I, fot. ViC / RESinet.pl
Zielona Arkadia na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie - etap I, fot. ViC / RESinet.pl

RZESZÓW. Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie ma już opracowaną koncepcję zagospodarowania kolejnej przestrzeni na terenach rekreacyjnych Arkadia.

Zielona Arkadia – pomysł mieszkańców

Zielona Arkadia to inicjatywa mieszkańców osiedla Drabinianka, którzy zgłosili ją do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Choć z przyczyn formalnych projekt nie mógł zostać zrealizowany w ramach RBO, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zdecydował o wpisaniu inwestycji do budżetu miasta.

Koncepcja obejmowała zagospodarowanie zielonych terenów rekreacyjnych przy ul. Jachowicza. Pierwszy etap został zrealizowany w lecie 2024 roku.

Teren, zlokalizowany obok szkoły i przedszkola oddanych do użytku w 2022 roku, został zaprojektowany z myślą zarówno o dzieciach, jak i seniorach.

W ramach inwestycji powstał plac zabaw z tyrolką, huśtawkami i piaskownicą, a także alejki spacerowe z ławkami i stojakami na rowery. Teren wzbogacono również o rabaty kwiatowe oraz nowe nasadzenia drzew, m.in. platanów i tulipanowców.

Jeszcze więcej zieleni, jeszcze więcej atrakcji

Reklama

Jak informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie, zagospodarowanie terenów zielonych przy ul., Jachowicza będzie kontynuowane. - Mamy już gotowy plan budowy drugiego etapu Arkadii, który będziemy chcieli sfinansować ze środków Unii Europejskiej, w ramach projektu „Otwarta przestrzeń na terenach ROF” – Fizyczna Odnowa i Bezpieczeństwo Przestrzeni Publicznych – czytamy w komunikacie ZZM.

Nowa część Arkadii powstanie na terenie o powierzchni 15 tys. mkw. Pojawi się w niej wiele elementów przeznaczonych do wypoczynku, zabawy i aktywności na świeżym powietrzu. Teren będzie podzielony na strefy dla różnych grup wiekowych. Zaplanowano m.in. plac zabaw z różnorodnymi urządzeniami, takimi jak zestawy zabawowe, huśtawki, bujaki, domki dla dzieci oraz elementy sprawnościowe i edukacyjne. Powstanie także siłownia plenerowa, tor przeszkód i strefa aktywności ruchowej.

Na terenie parku znajdą się również pergole drewniane, ławki, leżaki oraz miejsca piknikowe, a całość uzupełnią alejki spacerowe i bezpieczne nawierzchnie. W projekcie przewidziano także ogród deszczowy, labirynt z roślinności oraz liczne nasadzenia o charakterze naturalistycznym i sensorycznym, które nadadzą przestrzeni zielony i rekreacyjny charakter.

Poniżej możecie zobaczyć wizualizacje nowej części Arkadii przygotowaną przez ZZM w Rzeszowie.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na drodze prowadzącej na Lisią Górę powstało blisko 100-metrowe graffiti [FOTO]

RZESZÓW. 100 metrowa ściana, 50 artystów i tylko jeden dzień na realizacje.

Rzeszów

W Rzeszowie powstała szkoła robotyki. Ich konstrukcje opierają się na klockach Lego

RZESZÓW. „Marzę o wężu, który jeździ i strzela” – zdradza mały inżynier i przyznaje, że programowania także próbuje.

Rzeszów

Rzeszów wyróżniony podczas ogólnopolskiego konkursu. Chodzi o rozbudowę Al. Gen. W. Sikorskiego

RZESZÓW, POLSKA. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło ponad 500 inwestycji z całej Polski.

Rzeszów

Za kilka dni rozpocznie się akcja „Bądź EKO i wybieraj mobilne bilety komunikacji miejskiej”

RZESZÓW. Akcja ma na celu przypomnienie pasażerom, że mobilne bilety i bezgotówkowe rozwiązania płatnicze to nie tylko wygoda, ale i sposób na ochronę środowiska naturalnego.

Rzeszów

Jak rozbłyśnie Rzeszów na święta? W tym roku zobaczymy, m.in. św. Mikołaja na motorze i autobus z rogami

RZESZÓW. Zobaczymy masę nowych dekoracji, które zostaną zamontowane do końca listopada.

Rzeszów

Za nami pierwszy dzień InternetBeta Conference

RZESZÓW. W Centrum Edukacji Międzynarodowej WSIiZ rozpoczął się InternetBeta Conference.

Rzeszów

Chciał oszukać mieszkankę Rzeszowa metodą „na funkcjonariusza”. 21-latek z Łodzi nie miał jednak szczęścia

RZESZÓW. W czwartek Sąd Rejonowy w Rzeszowie objął 21-latka, 3-miesięcznym aresztem tymczasowym.

Reklama