Rzeszów - Niedziela, 06.07.2025
Reklama

Kamienica przy al. Piłsudskiego w posiadaniu dewelopera

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. 30 czerwca br. ukazało się oficjalne zarządzenie, w którym ustala się, że budynek przy ul. Piłsudskiego 5 zostanie użyczony na czas nieoznaczony na rzecz Developres Sp. z o.o.

Kamienica przy ul. Piłsudzkiego nie tylko wymaga odnowienia, jeżeli chodzi o warstwę zewnętrzną, ale również i wewnętrzną, ponieważ kryje ona na swoich ścianach wiele malowideł sprzed II wojny światowej. Przypomnijmy, że kamienice wzniesiono w 1905 roku w stylu neoklasycystycznym. Początkowo właścicielami kamienicy były osoby prywatne, natomiast po II wojnie światowej kamienica przeszła na własność Skarbu Państwa.

Malowidła znajdujące się w budynku wykonano prawdopodobnie średniowieczną techniką tempery. Wiele z malowideł jest pozłacana bądź posrebrzana. Odkryte malatury oraz pozłacane rozety wg. konserwatora niosą w sobie cenne i ważne wartości kulturowe miasta Rzeszowa. Renowacja wnętrza według wskazań konserwatora powinna być przeprowadzone według jednego z dwóch wariantów. Pierwszy wariant zakłada odsłonięcie malowideł, ich zabezpieczenie bez rekonstrukcji i scalania kolorystycznego. Drugi wariant bierze pod uwagę scalenie kolorystyczne malowideł i ewentualną rekonstrukcję brakujących jej fragmentów.
Reklama
Aktualnie budynek - jeżeli chodzi jedynie o warstwę zewnętrzną - znajduje się w fatalnym stanie. Tynk w wielu miejscach jest zawilgocony, co najprawdopodobniej spowodowane jest brakiem prawidłowej izolacji budynku. W obrębie parapetów i gzymsów pojawiły się glony, a pęknięty tynk widoczny jest na całej powierzchni budynku. Co prawda pod koniec 2017 roku miasto ogłosiło przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej budynku, jednak po zapoznaniu się z kosztami remontu zdecydowano się na sprzedaż kamienicy.

Później zmieniono koncepcję na zamianę lokali z deweloperem, w związku z czym w zamian za przekazanie kamienicy w prywatne ręce ratusz dostanie lokal na os. Architektów, w którym zostanie otworzony nowy żłobek. Wciąż nie wiadomo jakie plany wobec budynku ma jego nowy właściciel.

 
Reklama

Komentarze

Tagi

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie powstało nowe centrum monitoringu

RZESZÓW. Przy ulicy Hanasiewicza w Rzeszowie uruchomiono Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego i Monitoringu Miasta. Pracownicy centrum mają dostęp do obrazu z ponad tysiąca kamer.

Rzeszów

Powstaną kolejne parki dla psów w Rzeszowie

RZESZÓW. Nowe psie parki w Rzeszowie mają powstać w rejonie ulic Ornej i  Romana Krogulskiego na osiedlu Staromieście oraz przy ul. Lewakowskiego na osiedlu Krakowska Południe.

Rzeszów

Rusza pierwszy etap budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego

RZESZÓW. W przyszłym tygodniu rozpocznie się pierwszy etap budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. 

Rzeszów

W WSPiA powstało Centrum Wolontariatu PCK

RZESZÓW. Od wtorku, 8 marca 2022 r. w budynku Collegium Securitatis WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej przy ul. Cegielnianej 14 działa Centrum Wolontariatu Polskiego Czerwonego Krzyża.

Rzeszów

Rok Ignacego Łukasiewicza. Ponad 40 wydarzeń w Rzeszowie

RZESZÓW. Miasto przygotowało szereg wydarzeń w związku z obchodami „Roku Ignacego Łukasiewicza”. Będą to m.in. wystawy, warsztaty i gra miejska poświęcona tej wybitnej postaci.

Rzeszów

Filie RDK przyjmujące dary będą zamknięte w niedziele

RZESZÓW. Wszystkie filie RDK, do których można przynosić dary dla uchodźców nie będą czynne w niedziele.

Rzeszów

Otwarto nową drogę łączącą ulice Kopisto i Wierzbową

​RZESZÓW. W końcu udało się otworzyć nową drogą, która połączyła ul. Kopisto z ul. Wierzbową. Nowy łącznik nosi nazwę Podwisłocze.

Rzeszów

Kolizja na rondzie im. Rodziny Ulmów. Sprawca był pijany

RZESZÓW. Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał 46-letni kierowca, który spowodował kolizję na rondzie im. Rodziny Ulmów. Dodatkowo mężczyzna miał zakaz prowadzenia pojazdów.

Reklama