Rzeszów - Środa, 14.05.2025
Reklama

Kraków może dać władzom Rzeszowa lekcję, jak skutecznie uczyć dzieci ekologii

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Przy krakowskich szkołach powstaną ogrody z drobnymi uprawami. Projekt ma na dzień dzisiejszy charakter pilotażowy. W Rzeszowie już kilka lat temu pojawił się podobny projekt.

Na terenie 18 krakowskich szkół powstanie „Ogród z klasą”, a wszystko w ramach pilotażowego projektu, którego pomysłodawcą był Zarząd Zieleni Miejskiej stolicy małopolski. Zgłoszenia do projektu zakończono w ubiegłym roku (30 grudnia). Pierwsze ogrody mają powstać na wiosnę.

Program ma polegać na tworzeniu ogrodów dla szkół. Placówką, które zostały zakwalifikowane do projektu, zapewnione są na początku merytoryczne wskazówki tworzenia takiego ogrodu. Szkoła otrzymuje m.in. nasiona, sadzonki i narzędzia.

Niezbędna była jednak wstępna selekcja, zatem szkoły, wyrażające chęć stworzenia „Ogrodu z klasą” były zobowiązane do opisania swojego przyszłego ogrodu, z uwzględnieniem lokalizacji, wnętrza oraz podziału na strefy (np. kwiatowa, warzywna itd.).

Realizacja tego typu inicjatywy, może mieć bardzo duży walor zarówno edukacyjny jak i ekologiczny, gdyż w pierwszej kolejności uczniowie dowiedzą się  jak powstają produkty, które znajdują się m.in. w ich śniadaniach. Z drugiej strony „Ogrody z klasą” zapewniają naukę na świeżym powietrzu oraz integracje szkolnej społeczności.
Reklama
Na dzień dzisiejszy wiemy, że w Rzeszowie urząd miasta takich akcji nie przewiduje: „Na tą chwilę nie mamy takich planów – informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z biura prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa. Nie mniej jednak, inicjatywa, choć w kształcie w jakim jest realizowana w Krakowie to nowość, w Rzeszowie miała szanse na realizację kilka lat temu w innej odsłonie.

„Był już podobny pomysł, pisała o nim prace magisterska jedna ze studentem. Chodziło o to by umieścić np. przedszkole na terenie dużych ogrodów działkowych i żeby na ich terenie hodować małe zwierzątka, np. kozy, owce i kursy, żeby dzieci po prostu mogły na co dzień obcować ze zwierzętami” – mówi Mirosław Kwaśniak, przewodniczący komisji edukacji Rady Miasta Rzeszowa.

ZZM w Krakowie pokazuje jak skutecznie łączyć przyjemne z pożytecznych w sytuacji, gdzie nie traci nikt. Sama inicjatywa jest, już u podstaw, najlepszą lekcją ekologii dla najmłodszych: „Pomysł, realizowany w Krakowie, uważam za bardzo dobry – dodaje radny.
 
 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Miasto decyduje się na sprzedaż ponad 110 letniej kamienicy

RZESZÓW. Koszt jej przebudowy jest za duży dla miasta, choć początkowo planowano jej remont.

Rzeszów

Zlikwidowano nielegalną wytwórnie tytoniu. Zatrzymano dwóch rzeszowiaków

RZESZÓW. Trzy osoby zostały zatrzymane i usłyszały zarzuty popełnienia przestępstwa skarbowego.

Rzeszów

W Rzeszowie rozmawiano o budowie drogi S19 na odcinku Rzeszów-Babica

RZESZÓW. Ogłoszenie przetargu na realizację planowane jest w III kwartale br.

Rzeszów

Motocykl promujący Rzeszów znajdzie się w nowojorskim salonie Harleya-Davidsona

RZESZÓW. Oficjalna premiera motocykla będzie miała miejsce 9 maja w salonie Harley-Davidson of New York City.

Rzeszów

Negatywna opinia wojewody ws. przyłączenia do Rzeszowa ośmiu sołectw

RZESZÓW. Wojewoda podkarpacki na konferencji prasowej poinformowała o opinii wydanej względem poszerzenia granic Rzeszowa.

Rzeszów

Ratusz wciąż ma problemy ze znalezieniem wykonawcy remontu kładki nad al. Piłsudskiego

RZESZÓW. Ratusz ponownie unieważnia przetarg związany z remontem okrągłej kładki nad al. Piłsudskiego.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska rozpoczyna współprace z dwoma firmami. Będą kolejne programy stażowe

RZESZÓW. Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA to firma z ponad 35-letnim doświadczeniem na rynku chemii budowlanej.

Reklama