Rzeszów - Środa, 18.06.2025
Reklama

Legionella w Rzeszowie. Nowy komunikat sanepidu i pierwsze wyniki badań wody

Dodano:

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZÓW. Rzeszowski sanepid opublikował najnowszy komunikat dotyczący liczby zakażonych bakterią legionella pneumophila. Potwierdzono jeden nowy przypadek. Do tej pory zakażenie wykryto u 144 osób, w tym 96 w Rzeszowie. Znane są również pierwsze wyniki badań próbek wody.

- Na dzień 28.08.2023r. zakażenie Legionella pneumophila potwierdzono łącznie od początku wystąpienia ogniska u 144 (1 nowy) pacjentów hospitalizowanych na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta, Sędziszowa Małopolskiego, Jasła oraz Lublina – czytamy w dzisiejszym komunikacie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-
Epidemiologicznej w Rzeszowie.

Do tej pory w wyniku zakażenia bakterią w naszym regionie zmarło 11 osób w wieku od 64 do 95 lat (10 z Rzeszowa i 1 z powiatu rzeszowskiego). Wszystkie miały choroby współistniejące. Najwięcej przypadków zakażenia legionellą odnotowano w Rzeszowie (96 osób) oraz w powiecie rzeszowskim (32 osoby).

Pierwszy wyniki badań próbek wody

Trwa dochodzenie epidemiologiczne, które ma wskazać potencjalne źródło zakażenia. Dziś podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny dr inż. Adam Sidor przekazał pierwsze wyniki badań wody pod kątem wystąpienia legionelli.  „Na dzień dzisiejszy łącznie pobrano próbki wody ciepłej i zimnej w ilości 103 próbek na terenie miasta Rzeszowa i 8 próbek na terenie ościennych powiatów. Próbki były pobierane w obiektach użyteczności publicznej, w miejscach zamieszkania osób chorych, w punktach zaopatrywania budynków w wodę ciepłą”  - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie rzeszowskiego sanepidu.
Reklama
Opublikowane dzisiaj wyniki badań dotyczą próbek pobranych 18 sierpnia 2023 r. obiektach użyteczności publicznej (9 wyników badania wody). „Wyniki badań wykazały brak zanieczyszczenie bakteriami w 5 próbkach, w 2 próbkach wody ciepłej stwierdzono zanieczyszczenie na poziomie wysokim, 1 na poziomie średnim i w 1 próbce jedynie potwierdzono obecność. Woda pobrana w mieszkaniu nie wykazała obecności bakterii” – głosi komunikat.

Przedstawiciel rzeszowskiego sanepidu poinformował, że „otrzymane wyniki, jak również informacje z wywiadów epidemiologicznych nie dają podstaw do określenia potencjonalnego źródła zakażenia”. O potwierdzeniu źródła zakażenia mogą zdecydować kolejne wyniki badań.

W zeszłym tygodniu prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek powołał sztab kryzysowy w związku z dużą liczbą pacjentów zakażonych legionellą. Miasto podjęło również działania prewencyjne. W weekend Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie przeprowadziło dezynfekcję i płukanie sieci wodociągowej. Wyłączono także miejskie fontanny, poidełka oraz kurtyny wodne.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszowska elektrociepłownia gotowa na sezon grzewczy

RZESZÓW. Po serii remontów i modernizacji rzeszowska elektrociepłownia funkcjonuje w pełni sprawnie i wydajnie. Jest gwarancją bezpieczeństwa dostaw ciepła dla Rzeszowa w okresie jesienno-zimowym.

Rzeszów

Budowa drogi łączącej ul. Wierzbową z al. Kopisto zmierza ku końcowi

RZESZÓW. Inwestycja polegająca m.in. na budowie drogi łączącej ul. Wierzbową z al. Kopisto jest już bliska finalizacji. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec tego roku.

Rzeszów

Bezrobotni mogą otrzymać dotację na założenie firmy

RZESZÓW. PUP w Rzeszowie ogłosił kolejną edycję naboru wniosków ws. dofinansowań na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Można otrzymać nawet 20 tys. zł wsparcia.

Rzeszów

Różowa sobota w Rzeszowie. Bezpłatne badania i konsultacje dla kobiet

​RZESZÓW. W sobotę 23 października w KSW nr 1 w Rzeszowie wszystkie chętne kobiety będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań piersi w ramach tzw. różowego października.

Rzeszów

Powstaną kolejne przejścia dla pieszych w powiecie rzeszowskim

W przyszłym roku Zarząd Dróg Powiatowych w Rzeszowie wykona kolejnych pięć przejść dla pieszych w czterech miejscowościach powiatu. Pieniądze na ten cel udało się pozyskać w naborze uzupełniającym z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Rzeszów

Znamy listę zadań do realizacji w ramach RBO na 2022 r.

RZESZÓW. Dzisiaj poznaliśmy zwycięzców przyszłorocznej edycji Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Środki o łącznej wartości 8,2 mln w ramach trzech kategorii otrzyma 37 inicjatyw. Na projekty padło rekordowo dużo głosów.

Rzeszów

Zdemontowano inteligentną wiatę przystankową przy ul. Lisa Kuli. Powróci za kilka dni

RZESZÓW. Wiata będzie prezentowana podczas targów Smart City Expo. Zastąpi ją tymczasowy przystanek.

Reklama