Rzeszów - Środa, 11.06.2025
Reklama

Masz niepotrzebny sprzęt elektroniczny? Teraz możesz oddać go do paczkomatu

Dodano:

fot. Pixabay
fot. Pixabay
RZESZÓW. Rzeszowianie mogą bezpłatnie oddać elektrośmieci do paczkomatów InPost. To w ramach akcji RePaczka – kolejnego sposobu na recykling tych odpadów w naszym mieście.

Najnowsze rozwiązanie proekologiczne Rzeszów realizuje wraz z firmą kurierską InPost oraz Fundacją Odzyskaj Środowisko. Akcja RePaczka umożliwia bezpłatne oddanie zużytych urządzeń do paczkomatów InPost. Wystarczy przygotować paczkę, wypełnić formularz na stronie https://re-paczka.pl i nadać przesyłkę bez żadnych dodatkowych warunków i opłat.

W ten sposób można przekazać różnorodny sprzęt: laptopy, komputery, telefony, tablety, małe AGD, radia, sprzęt audio, wideo i fotograficzny, elektronarzędzia, zabawki elektroniczne, a nawet drony czy sprzęt sportowy. Nie można natomiast przesyłać baterii, źródeł światła, odpadów medycznych czy chemicznych oraz sprzętu niekompletnego. Paczka trafi do profesjonalnej firmy, w której zostanie sprawdzona pod kątem sprawności i możliwości ponownego wykorzystania. W ten sposób odesłane urządzenia mogą zostać ponownie wykorzystane, zgodnie z zasadami reuse.

– Oddając sprzęt, z którego już nie korzystamy, dajemy mu szansę na to, by wrócił na rynek. Może być używany przez kolejną osobę lub instytucję. W ten sposób dbamy o środowisko naturalne, ponieważ koszt wyprodukowania nowego urządzenia i jego ślad węglowy jest o wiele wyższy niż przedmiotu, który ponownie wykorzystujemy – podkreśla Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Reklama
W sytuacji, gdy w RePaczce znajdzie się sprzęt, którego serwis nie będzie możliwy lub przekroczy koszt jego produkcji, urządzenie zostanie przekazane do profesjonalnych zakładów przetwarzania i poddane recyklingowi. – Ze sprzętów elektrycznych i elektronicznych jesteśmy w stanie odzyskać tworzywa sztuczne, metale żelazne, nieżelazne oraz szlachetne – tłumaczy Krzysztof Kieszkowski.

Przypomnijmy, że elektrośmieci można też oddawać w Punktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Cyklicznie miasto organizuje także zbiórkę obwoźną, a od października na osiedlach stawiane są pojemniki na niewielkie urządzenia. Można do nich wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny nieprzekraczający 50 cm, np. suszarki, tostery, aparaty fotograficzne czy telefony.


 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska ma nowego rektora

RZESZÓW. 17 kwietnia 2020 wybrano nowego rektora Politechniki Rzeszowskiej na kadencję 2020-2024. Został nim dr hab. inż. Piotr Koszelnik, prof. PRz. Głosowanie przeprowadzono zdalnie.

Rzeszów

W Rzeszowie ruszył montaż maseczkomatów

RZESZÓW. Automaty ze środkami ochrony osobistej pojawią się w kilku lokalizacjach na terenie naszego miasta. Pierwszy z nich już jest.

Rzeszów

Pędził 155 km/h w miejscu gdzie obowiązywało 70 km/h. Miał zakaz prowadzenia

Policjanci ruchu drogowego zatrzymali 22-latka, których przekroczył dozwoloną prędkość o 85 km/h. Jak się okazało, mężczyzna miał jeszcze kilka innych wykroczeń na sumieniu.

Rzeszów

Uszkodził biletomat w autobusie MPK. Poszukuje go policja

RZESZÓW. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest podejrzewany o uszkodzenie biletomatu mobilnego w autobusie MPK.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa zwalnia rodziców z opłaty za żłobek

RZESZÓW. Rodzice dzieci uczęszczających do miejskich żłobków, będą zwolnieni z opłat za okres, w którym placówki są zamknięte z powodu pandemii koronawirusa.

Rzeszów

Bilet na autobus kupisz bezdotykowo. ZTM testuje nowe kasowniki

RZESZÓW. Szykują się duże zmiany w systemie płatności za bilety komunikacji miejskiej.

Rzeszów

Na 2 dni zamkną ul. Jana Pawła II. Zmiana rozkładu jazdy linii nr 12

RZESZÓW. ZTM poinformował o czasowej zmianie rozkładu jazdy autobusu linii nr 12, w związku z pracami budowlanymi na ul. Jana Pawła II.

Rzeszów

Biedronki czynne do północy lub całodobowo [LISTA]

RZESZÓW. Do 18 kwietnia sklepy sieci Biedronka będą czynne do godz. 24:00 lub całodobowo.

Reklama