Rzeszów - Wtorek, 09.09.2025
Reklama

Miasto chce zamontować przy przystankach tzw. przysiadki dla osób starszych

Dodano: 05.08.2019 r.

fot. Urząd Miasta Gdyni  Paweł Plecha, źródło: www.velopa.nl
fot. Urząd Miasta Gdyni Paweł Plecha, źródło: www.velopa.nl
RZESZÓW. Ratusz reaguje pozytywnie w sprawie interpelacji radnego odnośnie montażu „przysiadek”. Docelowo, ławki znajdą się w rejonach najczęściej odwiedzanych przez osoby starsze i niepełnosprawne.

O potrzebie montażu tzw. przysiadek apelował w jednej z interpelacji Witold Walawender, radny Rzeszowa. Ławki mają być w głównej mierze przeznaczone dla osób starszych, mających problem z poruszaniem.

„Na prośbę seniorów, którzy mają problemy ze wstawaniem z ławek, serdecznie proszę zamontować przy wybranych przystankach autobusowych ławek, tzw. przysiadek – jako pomoc dla osób starszych i dla osób poruszających się o kulach, czy mających mało siły i problemy ze wstawaniem z ławek” – czytamy w interpelacji radnego.

Propozycja, jaką do Ratusza wystosował radny, nie jest w świecie nowością. Na ulicach Belgii i Holandii takie rozwiązania zostały wprowadzone już kilka lat temu, jeżeli chodzi o Polskie miasta to „przysiadki” znajdziemy m.in. od 2017 roku w Gdyni, gdzie koszt jednej z takich ławek wynosił ok. 1,8 tys. zł brutto.
Reklama
Po rozmowie z Małgorzatą Omachel – Kwidzińską, kierownik Referatu Relacji z Mediami w Urzędzie Miasta Gdynia wiemy, że pierwotnie zainstalowano 24 „przysiadaków”. Okazały się strzałem w dziesiątkę i z czasem w mieście pojawiła się większa ilość tego typu ławek. 

W Rzeszowie ławki mogłyby się znaleźć m.in. „na przystankach najbardziej obleganych, na przystankach gdzie jest więcej osób starszych, obok szpitali. Tam gdzie starsi potrzebują tego najbardziej” – dodaje Witold Walawender.

Póki co wszelkie możliwe lokalizacje pozostają w sferze domniemań. Najważniejszą informacją dla osób starszych jest odpowiedz miasta na interpelacje, w której miasto planuje wykonanie „przysiadek”: „Po montażu wiat i pylonów podjęte zostaną działania związane z ustawieniem takich ławek, jako elementu uzupełniającego infrastrukturę komunikacyjną” – pisze w odpowiedzi Marek Ustrobiński, zastępca prezydenta Rzeszowa.



Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Uderzył w radiowóz zabezpieczający miejsce wypadku. Odmówił badania alkomatem

Podczas zabezpieczenia przez Policjantów miejsca wypadku, do którego doszło w Rudnej Małej, w policyjny samochód uderzył kierowca volkswagena. Najprawdopodobniej był pijany.

Rzeszów

4 sklepy LIDL w Rzeszowie czynne całodobowo

RZESZÓW. Kolejne ułatwienia dla klientów sklepów sieci LIDL. 

Rzeszów

Zwierzaki z fundacji Felineus potrzebują pomocy

RZESZÓW. Fundacja dla bezdomnych zwierząt Felineus, zwraca się z prośbą o pomoc dla swoich podopiecznych. Potrzebna jest karma, żwirek i środki na podstawową profilaktykę.

Rzeszów

Hotel w Jasionce przekształcony w bazę noclegową dla medyków

Należący do Polskiego Holdingu Hotelowego hotel położony w bezpośrednim sąsiedztwie portu lotniczego Rzeszów Jasionka wspomaga kadrę medyczną.  

Rzeszów

Rada osiedla Zwięczyca chce przekazać pieniądze dla Szpitala Miejskiego

RZESZÓW. 10 700 zł zamierza przekazać Rada osiedla Zwięczyca na pomoc dla Szpitala Miejskiego w Rzeszowie.

Rzeszów

Licealiści z Rzeszowa szyją maseczki dla szpitali

RZESZÓW. Uczniowie ALO w Rzeszowie włączyli się w akcję szycia maseczek. 

Rzeszów

Zakaz wstępu na rzeszowskie cmentarze

RZESZÓW. Od 3 kwietnia obowiązuje zakaz wejścia na wszystkie cmentarze w naszym mieście. Mieszkańcy proszeni są o dostosowanie się do zakazu.

Rzeszów

Aresztowano 27-latka, który dokonał kilkunastu włamań na terenie Rzeszowa

RZESZÓW. 14 zarzutów usłyszał 27-latek, który włamywał się do pawilonów handlowych, punktów handlowych i gastronomicznych oraz do firm na terenie naszego miasta.

Reklama