Rzeszów - Wtorek, 24.03.2026
Reklama

Miasto dołoży pieniądze na remont jachtu „Rzeszowiak”

Dodano: 17.03.2026 r. / Redakcja

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Jacht „Rzeszowiak”, który od ponad 25 lat promuje Rzeszów w portach na całym świecie, wymaga kompleksowego remontu. W piątek zainaugurowana została zbiórka pieniędzy na ten cel. Do akcji włączyło się miasto, które wesprze naprawę kwotą 50 tys. zł.

- Zdecydowałem o tym, by miasto wsparło kwotą 50 tysięcy złotych remont „Rzeszowiaka”, aby mógł bezpiecznie wypływać w kolejne rejsy i nadal promować nasze miasto w portach Europy i świata – powiedział podczas inauguracji zbiórki Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

W piątkowej konferencji w rzeszowskim ratuszu uczestniczyli również przedstawiciele rzeszowskiego środowiska żeglarskiego, którzy byli inicjatorami budowy „Rzeszowiaka” i od ponad 25 lat dbają o niego. Zbigniew Sokół, Honorowy Prezes Rzeszowskiego Podkarpackiego Związku Żeglarskiego, przypomniał przy okazji historię powstania jachtu.

– W latach 70. i później wielu żeglarzy z Rzeszowszczyzny pływało po morzach. Ale w tych czasach bardzo trudno było dostać się na jacht. W Polsce było ich niewiele. Środowisko skupione wokół naszego związku zastanawiało się, w jaki sposób ułatwić dostanie się żeglarzom na rejsy morskie. Udział w nich był podstawą do uzyskania kolejnych stopni żeglarskich. I w 1986 roku zapadła decyzja by zawiązać społeczny komitet budowy jachtu morskiego – wspominał Zbigniew Sokół. Zakupiony został projekt przyszłego jachtu i w 1988 r. budowa rozpoczęła się. W to przedsięwzięcie angażowały się m.in. rzeszowskie zakłady pracy, które np. kupowały materiały. Wodowanie jachtu nastąpiło w roku 2000. Jego ojcem chrzestnym został kapitan Henryk Jaskuła z Przemyśla. – Dzięki zaangażowaniu kolegów z RPZŻ, którzy remontują, dbają o „Rzeszowiaka”, jacht pływa do dziś – dodał Sokół.

- „Rzeszowiak” jest jachtem społecznym. To chyba ostatni tego typu przypadek w kraju. Nie ma prywatnego armatora. Inne tego typu jachty albo przeszły w prywatne ręce albo zostały przerobione na inne rzeczy. Jest utrzymywany dzięki pracy i zaangażowaniu członków naszego związku, wsparciu miasta Rzeszowa. „Rzeszowiak” nie pływa tylko po Bałtyku, po polskich portach. Organizujemy wyprawy naprawdę dalekie – Arktyka, Grenlandia, Spitsbergen i w wiele innych miejsc. Ten jacht jest prawdziwą wizytówką Rzeszowa w świecie, jest rozpoznawalny – mówił z kolei Bogdan Bednarz, wiceprezes zarządu RPZŻ.

Reklama

- Jestem osobą, która m.in. dzięki „Rzeszowiakowi” osiągnąłem szczyt w karierze żeglarskiej – stopień kapitana jachtowego. Jest to cudowny jacht o który trzeba zadbać. Pamiętajmy - ma on 25 lat pływania, często nie po wodach łagodnych, w sztormach, w ciężkich warunkach. I nadszedł teraz czas na kompleksowy remont. I dziś rozpoczynamy dużą kampanię, która ma na celu zdobycie środków na ten remont – mówił Adam Sapeta, członek zarządu RPZŻ.

Remont „Rzeszowiaka” ma rozpocząć się po zakończeniu tegorocznego sezonu.

Podczas piątkowego spotkaniu przekazany miastu został model „Rzeszowiaka” wykonany przez Janusza Świętoniowskiego, Wiktorię Duś; Karola Deręgowskiego i Mariana Dusia. Model od przyszłego tygodnia będzie eksponowany w ratuszu.

Szczegóły dotyczące zbiórki na remont „Rzeszowiaka” będą dostępne na stronie internetowej Rzeszowskiego Podkarpackiego Związku Żeglarskiego.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na stacji Rzeszów Główny testują windy i ruchome schody. Wielka inwestycja na finiszu [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Prace przy przebudowie stacji Rzeszów Główny idą szybciej niż zakładano.

Rzeszów

Tragiczny wypadek w Kamieniu. Nie żyje 85-letnia piesza

RZESZÓW. Po godz. 6:00 w Kamieniu doszło do potrącenia 85-letniej kobiety. Piesza zginęła na miejscu. Wprowadzono ruch wahadłowy.

Rzeszów

Dwoje mieszkańców Rzeszowa oszukanych metodą "na policjanta"

RZESZÓW. 80-letni mężczyzna i 61-letnia kobieta – mieszkańcy Rzeszowa -  padli ofiarą oszustów. Policjanci apelują o rozwagę.

Rzeszów

Obchody Święta Niepodległości w Rzeszowie

RZESZÓW. Ze względu na pandemię, obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będą miały skromniejszy charakter.

Rzeszów

W rejonie Lisiej Góry powstanie szalet miejski?

RZESZÓW. „W imieniu mieszkańców Rzeszowa, tak licznie wypoczywających na terenach rekreacyjnych w pobliżu Lisiej Góry, proszę o postawienie toalety kontenerowej” – interpeluje radna Miasta Rzeszowa, Danuta Solarz.

Rzeszów

Wiemy, kto wykona oświetlenie świąteczne Rzeszowa

RZESZÓW. Miasto wybrało wykonawcę świątecznego oświetlenia w Rzeszowie.

Rzeszów

Czołowe zderzenie w gminie Trzebownisko. Nie żyje 51-letnia kobieta

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło w Łące. W zderzeniu nissana z citroenem, poważnie ranna została kierująca nissanem. Niestety kobieta zmarła w szpitalu.

Rzeszów

Śmiertelny wypadek pod Rzeszowem. Pieszy potrącony przez dwa auta

RZESZÓW. Do wypadku doszło wczoraj w nocy w Nowym Borku. 40-letni pieszy został potrącony przez dwa samochody. Mężczyzna zginął na miejscu.

Reklama