Rzeszów - Czwartek, 18.12.2025
Reklama

Miasto testuje inteligentne pojemniki na śmieci [ZDJĘCIA]

Dodano: 10.04.2025 r. / Redakcja

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Na ulicy Hetmańskiej w Rzeszowie pojawiły się inteligentne pojemniki na śmieci. Na razie na okres testowy. Jeśli się sprawdzą, nie wykluczone że miasto wprowadzi je na stałe.

Inteligentne kosze stanęły w rejonie bloku Hetmańska 43. Jest ich jest 9. 3 przyjmują odpady zmieszane, 3 kolejne plastik i metale, 1 szkło a 2 ostatnie papier. Niewykluczone, że niedługo pojawi się jeszcze jeden – na odpady bio. - Pojawienie się tych nowoczesnych urządzeń to efekt współpracy miasta z firmą Idealbin, która tego typu nowoczesne rozwiązania przygotowuje – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Pojemniki otwierane są za pomocą specjalnej karty lub aplikacji, dzięki czemu osoby postronne nie mają do nich dostępu. Wyposażone są w elektroniczne rozwiązanie, dzięki któremu na bieżąco monitorowany jest poziom ich zapełnienia, a zebrane dane przesyłane są do firmy zajmującej się wywozem. Pozwala to optymalizować częstotliwość i trasę opróżniania pojemników.

Reklama

- Po wrzuceniu worka do wnętrza komory odpady są ważone, a następnie za pomocą systemu informatycznego przypisywane do indywidualnego konta. Pojemniki wyposażone są w zgniatarkę, która zapewnia automatyczną kompresję odpadów, co pozwala zmniejszyć ich objętość – wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Inteligentne kosze zostały użyczone miastu bezpłatnie, na okres 6 miesięcy. Jeśli się sprawdzą, nie wykluczone że ratusz wprowadzi je na stałe.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zaginął 40-letni Dominik z Rzeszowa. Policja prosi o pomoc

RZESZÓW. 11 maja mężczyzna wyszedł z domu i do chwili obecnej nie powrócił oraz nie nawiązał kontaktu z rodzinną.
 

Rzeszów

LOTAMS kontynuuje prace związane z budową bazy obsługi technicznej samolotów w Jasionce

Pomimo pandemii koronawirusa, plany Spółki LOTAMS związane z budową bazy obsługi technicznej samolotów w Jasionce są nadal aktualne.
 

Rzeszów

Pasażer zaatakował kontrolerów ZTM. Jednego uderzył w żebra, drugiego w twarz

RZESZÓW. Incydent miał miejsce dziś rano w autobusie linii nr 11. 

Rzeszów

13 kierowców ukaranych za prędkość. Rekordzista pędził 200 km/h

RZESZÓW. 126 kierowców skontrolowała podczas minionego weekendu rzeszowska drogówka. 13 z nich zatrzymano prawo jazdy.

Rzeszów

Środki ochrony osobistej dla rzeszowskich żłobków i przedszkoli

​RZESZÓW. 15 tysięcy maseczek, 10 tysięcy par rękawiczek ochronnych oraz 600 litów płynu do dezynfekcji trafi do rzeszowskich żłobków oraz przedszkoli.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska otwiera się na studentów z niepełnosprawnościami. Powołano specjalne biuro

RZESZÓW. Na Politechnice Rzeszowskiej otwarto Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Będzie pomagało tym osobom, które same zgłoszą taką potrzebę.

Rzeszów

Przy al. Rejtana trwa montaż gigantycznego zegara z herbem Rzeszowa

RZESZÓW. 10-metrowy zegar z herbem Rzeszowa powstaje na budynku biurowca Resovia Office.

Rzeszów

Kolizja na ścieżce rowerowej przy al. Powstańców Warszawy. Pijany 62-latek wjechał w 16-latkę

​RZESZÓW. Ponad 2 promile alkoholu miał 62-letni kierowca jednośladu, który spowodował kolizję z 16-letnią rowerzystką.

Reklama