Rzeszów - Wtorek, 20.05.2025
Reklama

Miasto testuje inteligentne pojemniki na śmieci [ZDJĘCIA]

Dodano: /

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Na ulicy Hetmańskiej w Rzeszowie pojawiły się inteligentne pojemniki na śmieci. Na razie na okres testowy. Jeśli się sprawdzą, nie wykluczone że miasto wprowadzi je na stałe.

Inteligentne kosze stanęły w rejonie bloku Hetmańska 43. Jest ich jest 9. 3 przyjmują odpady zmieszane, 3 kolejne plastik i metale, 1 szkło a 2 ostatnie papier. Niewykluczone, że niedługo pojawi się jeszcze jeden – na odpady bio. - Pojawienie się tych nowoczesnych urządzeń to efekt współpracy miasta z firmą Idealbin, która tego typu nowoczesne rozwiązania przygotowuje – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Pojemniki otwierane są za pomocą specjalnej karty lub aplikacji, dzięki czemu osoby postronne nie mają do nich dostępu. Wyposażone są w elektroniczne rozwiązanie, dzięki któremu na bieżąco monitorowany jest poziom ich zapełnienia, a zebrane dane przesyłane są do firmy zajmującej się wywozem. Pozwala to optymalizować częstotliwość i trasę opróżniania pojemników.

Reklama

- Po wrzuceniu worka do wnętrza komory odpady są ważone, a następnie za pomocą systemu informatycznego przypisywane do indywidualnego konta. Pojemniki wyposażone są w zgniatarkę, która zapewnia automatyczną kompresję odpadów, co pozwala zmniejszyć ich objętość – wyjaśnia Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Inteligentne kosze zostały użyczone miastu bezpłatnie, na okres 6 miesięcy. Jeśli się sprawdzą, nie wykluczone że ratusz wprowadzi je na stałe.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

60 firm przedstawi swoje oferty na Targach Pracy w Rzeszowie

Jesienna edycja Targów Pracy będzie doskonałą okazją, by zapoznać się z ofertą prawie 60 pracodawców z różnych branż, złożyć dokumenty aplikacyjne czy odbyć rozmowę kwalifikacyjną.

Rzeszów

Jak będą jeździły autobusy na Wszystkich Świętych?

RZESZÓW.1 i 2 listopada ZTM tradycyjnie uruchomi linie specjalne oraz wprowadzi kilka zmian w kursach linii regularnych. 

Rzeszów

W sobotę bezpłatne badania dla kobiet w ZOZ nr 2 w Rzeszowie

RZESZÓW. Panie będą mogły m.in. skonsultować się z lekarzem dermatologiem i dietetykiem, wykonać badania EKG, mammografię oraz cytologię. Akcja jest częścią kampanii profilaktycznej „Zdrowa rodzina na jesień”.

Rzeszów

Projekt uchwały PiS ws. korków w mieście wykreślony. Tadeusz Ferenc: „W każdym dużym mieście są korki”

RZESZÓW. Choć radny Marcin Fijołek próbował ratować projekt uchwały, punkt został wykreślony z porządku obrad sesji Rady Miasta.

Rzeszów

Rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 3 ruszy początkiem przyszłego roku

RZESZÓW. Prace wycenione na 8 mln zł mają ruszyć na początku przyszłego roku.

Rzeszów

Nowa twarz w Radzie Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa dostał mandat do Sejmu.

Rzeszów

Połączenie ul. Wierzbowej z ul. Kopisto będzie realizowane w przyszłym roku

RZESZÓW. Aktualnie MZD zajmuje się projektem całej inwestycji.

Reklama