Rzeszów - Wtorek, 20.05.2025
Reklama

MPWiK realizuje dużą inwestycję w północno-zachodniej części Rzeszowa

Dodano:

fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie rozpoczęło budowę nowej sieci kanalizacji sanitarnej w północno-zachodniej części miasta. W tym rejonie, zwłaszcza na osiedlu Miłocin oraz w okolicy strefy Dworzysko, pojawiały się problemy z przepustowością instalacji kanalizacyjnych.

MPWiK dysponuje kompletną dokumentacją projektową na nowy odcinek sieci kanalizacji sanitarnej o długości ponad pięć kilometrów. Realizację inwestycji rozpoczęto od budowy blisko 630 metrów kanalizacji. Prace prowadzone są na razie w rejonie ul. Miłocińskiej.

Realizacja tego zadania pozwoli zapobiec  potencjalnym i mocno realnym problemom z funkcjonowaniem sieci. – Rozpoczęta inwestycja dotyczy m. in. osiedli: Miłocin, Baranówka, Staromieście, Pogwizdów Nowy, ale także firm prowadzących działalność w strefie gospodarczej Rzeszów Dworzysko. To tereny mocno zurbanizowane i stale intensywnie rozbudowywane  – mówi Mirosław Pięta, kierownik Jednostki Realizującej Projekt z rzeszowskiego MPWiK.

MPWiK szacuje, że w związku z rozbudową i rozwojem osiedli ilość ścieków trafiających do przepompowni przy ul. Lubelskiej może wzrosnąć nawet pięciokrotnie.
Reklama
- Dotrzymujemy kroku rozwojowi miasta. Na bieżąco rozbudowujemy sieci wodociągowo-kanalizacyjne. A tam gdzie jest to konieczne adaptujemy je do nowych, zmieniających się uwarunkowań – mówi Marek Ustrobiński, prezes MPWiK Rzeszów.

Spółka planuje budowę kolektora kanalizacji sanitarnej o średnicy 800 mm od ulicy Kolbego do istniejącej przepompowni ścieków przy ulicy Lubelskiej. Zaplanowano także wykonanie specjalnej kraty mechanicznej przed przepompownią ścieków przy ulicy Wioślarskiej.

- Spodziewany wzrost ilości ścieków powoduje także konieczność wymiany tzw. kraty koszowej – mówi prezes Marek Ustrobiński i dodaje - konieczne jest zastosowanie nowoczesnej, automatycznej kraty zgrzebłowej o zgrubnym zakresie podczyszczania, która przede wszystkim zabezpieczy pompy przed ewentualnym zapchaniem i w skrajnym przypadku unieruchomieniem pompowni.

Wartość inwestycji to ponad 9 milionów 928 tysięcy złotych brutto. Zadanie jest dofinansowane środkami Unii Europejskiej, z Programu Infrastruktura i Środowisko.  

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zmiana lokalizacji punktu nadawania numerów PESEL dla uchodźców

RZESZÓW. Od 1 lipca, czyli od najbliższego piątku, punkt nadawania numerów PESEL dla uchodźców z Ukrainy będzie działał w budynku Urzędu Miasta Rzeszowa przy ul. Okrzei 1.

Rzeszów

Latem rozpocznie się drugi etap budowy parku przy ul. Bł. Karoliny

RZESZÓW. W tym roku w parku zostaną stworzenie nowe strefy rekreacji i zieleni.

Rzeszów

W niedzielę Piknik Charytatywny z okazji Dnia Dziecka

RZESZÓW. Wydarzenie organizuje Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci w Rzeszowie. W programie atrakcje dla całych rodzin.

Rzeszów

W piątek nieczynne przystanki dla linii nr 44 i 58 w Tyczynie

W związku z remontem nawierzchni ulic w Tyczynie, nieczynne będą przystanki dla linii nr 44 i 58.

Rzeszów

W Rzeszowie otwarto nowe centrum wsparcia dla uchodźców z Ukrainy

RZESZÓW. To miejsce, w którym ludzie uciekający przed wojną mogą znaleźć schronienie, uzyskać opiekę i wsparcie.

Rzeszów

Czernihów kolejnym miastem partnerskim Rzeszowa

RZESZÓW. Czernihów został 16 miastem partnerskim Rzeszowa, piątym w Ukrainie. W poniedziałek podpisano umowę partnerską.

Rzeszów

Od wtorku ul. Grottgera otwarta dla ruchu

RZESZÓW. Od wtorku (21 czerwca) kierowcy znów będą mogli korzystać z ul. Grottgera. Przy ulicy wyznaczane będą miejsca postojowe kiss&ride.

Rzeszów

W centrum Rzeszowa otwarto skwer im. Zdzisława Postępskiego

RZESZÓW. Skwer między ulicą Moniuszki a aleją Cieplińskiego nazwano imieniem Zdzisława Postępskiego – fotografa oraz pasjonata lotnictwa i wychowawcy młodzieży.

Reklama