Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

MZBM wymienił już ponad 1100 pieców węglowych w Rzeszowie

Dodano: 08.10.2021 r.

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
RZESZÓW. Około 50 ton niebezpiecznych pyłów i prawie 4500 ton dwutlenku węgla mniej w rzeszowskim powietrzu. Takie są efekty wymiany pieców na węgiel i drewno, którą od lat prowadzi Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych.

Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie rozpoczął wymianę pieców na drewno i węgiel już w 2002 roku. Do tej pory udało się wyłączyć z eksploatacji 1176 pieców w 74 budynkach zarządzanych przez spółkę. Piece zastąpiono instalacjami centralnego ogrzewania, do których ciepło dostarcza rzeszowski MPEC.

Efekt działań MZBM to około 50 ton niebezpiecznych pyłów i prawie 4500 ton dwutlenku węgla mniej w rzeszowskim powietrzu.

„Nasze działania dają konkretne efekty ekologiczne. Dzięki nim zmniejszyliśmy emisję pyłu PM10 do atmosfery aż o 26,9 tony na rok, pyłu PM2,5 o 24,8 tony na rok, a dwutlenku węgla o 4470 ton - mówi Roman Szczepanek, prezes rzeszowskiego Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych.
Reklama
Akcja wymiany pieców cały czas trwa. W latach 2021-2022 rzeszowski MZBM wymieni na ekologiczne źródła ciepła 64 stare piece w dziewięciu budynkach wspólnotowych uczestniczących w projekcie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Likwidacja ogrzewania piecowego w latach 2002-2020 kosztowała 14,4 mln zł, z czego 9,4 mln. zł to środki Gminy Miasta Rzeszów, 3,6 mln zł wyłożyli mieszkańcy, a dotacje wyniosły 1,4 mln. zł.
 
 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Za żłobek w nowym roku zapłacimy więcej

RZESZÓW. Podwyżki nie ominą rodziców najmłodszych dzieci w naszym mieście. Od lutego przyszłego roku stawki za pobyt dzieci w rzeszowskich żłobkach pójdą w górę.

Rzeszów

W czwartek utrudnienia na ul. Wierzbowej. Będą układać nową nawierzchnię

RZESZÓW. Przez cały czwartek, na ul. Wierzbowej w Rzeszowie mogą wystąpić utrudnienia w ruchu. Drogowcy będą układać nową nawierzchnię asfaltową.

Rzeszów

Nowy punkt szczepień przeciwko Covid-19 w Rzeszowie

RZESZÓW. W przychodni Nasz Gabinet przy ul. Rejtana 20, otwarto kolejny punkt szczepień przeciwko COVID-19. Zlokalizowany jest on na IV piętrze placówki.

Rzeszów

W Rzeszowie powstaje mural upamiętniający Tomasza Stańko

RZESZÓW. Dziś przy ul. Hetmańskiej ruszają prace nad muralem upamiętniającym Tomasza Stańko. Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 2022 rok – w 80-tą rocznicę urodzin artysty.

Rzeszów

Za parkowanie w centrum miasta zapłacimy znacznie więcej. Radni przyjęli projekt zmian

RZESZÓW. Podczas wtorkowej sesji rzeszowscy radni poparli projekt uchwały zwiększającej miejskie opłaty parkingowe. Pierwsza godzina parkowania w centrum ma kosztować 4 zł. Zmiany wejdą w życie od nowego roku.

Rzeszów

Od 20 grudnia mniej kursów autobusów komunikacji miejskiej

RZESZÓW. Od 20 grudnia do 9 stycznia część autobusów komunikacji miejskiej w Rzeszowie będzie kursować w ograniczonym zakresie.

Rzeszów

Cztery kolejne rzeszowskie ulice będą oświetlone. Na wniosek mieszkańców

RZESZÓW. Nowe latarnie staną wzdłuż ulic Findysza, Sowińskiego, Myśliwskiej i Strzyżowskiej. Oświetlenie ma być gotowe w przyszłym roku.

Rzeszów

Integracyjny plac zabaw przy Lisiej Górze już gotowy

RZESZÓW. Dostępny jest już nowy integracyjny plac zabaw, który powstał w sąsiedztwie Lisiej Góry. Koszt inwestycji o powierzchni ponad 700 m² to prawie 500 tysięcy zł.

Reklama