Rzeszów - Niedziela, 08.06.2025
Reklama

Na Krakowskiej Południe powstanie ścieżka rowerowa. Będą także nowe nasadzenia i oświetlenie

Dodano:

fot. RESinet.pl
fot. RESinet.pl
RZESZÓW. Zarząd Zieleni Miejskiej planuje kolejne nasadzenia na osiedlu Krakowska Południe. Będzie również nowy chodnik oraz oświetlenie.

W rzeszowskim ratuszu na spotkaniu ws. ścieżki rowerowej i zieleni na osiedlu Krakowska Południe zjawili się przedstawiciele rady osiedla z radną Marią Warchoł na czele, prezydent Tadeusz Ferenc, Marek Ustrobiński oraz Andrzej Gutkowski. Obecna była również dyrektorka Zarządu Zieleni Miejskiej, Aleksandra Wąsowicz-Duch.

„Ten teren rekreacyjny realizujemy już od kilkunastu lat i kolejnym etapem jest właśnie wykonanie ścieżki rowerowej oraz chodnika  o długości ok. 0,5 km. Na całym terenie wykonane są chodniki, które tak jakby prowadzą donikąd. Ta ścieżka  będzie łączyła wszystkie chodniki i jednocześnie skomunikuje całe osiedle, ponieważ w tej chwili mieszkańcy poruszają się pomiędzy blokami” – wyjaśniała Aleksandra Wąsowicz-Duch.

Ścieżka, o której wspomina dyrektor ZZM ma przebiegać między ul. Lewakowskiego i ul. Zbyszewskiego, tuż obok ogrodzenia Szkoły Podstawowej nr 28. Dodajmy, że planowane prace wpisują się w realizację projektu „Zagospodarowanie terenów zieleni na Osiedlu Krakowska Południe.

Dotychczas w tym rejonie powstała scena, boiska, place zabaw oraz siłownia plenerowa: „w zamyśle jest jeszcze górka saneczkowa oraz bardzo dużo nasadzeń ok. 160 drzew i ponad 3 tyś krzewów. W tym etapie ma pojawić się również, oprócz ścieżki rowerowej i chodnika, oświetlenie, które jest również bardzo ważne w tej części, ze względu na to, że właśnie tutaj jest bardzo ciemno” – dodaje dyrektorka ZZM.
Reklama
„My od 15 lat jako mieszkańcy, jako Samorządowa Rada Osiedla Krakowska Południe zabiegamy o możliwość realizacji tych terenów zgodnie z planem zagospodarowania jako tereny zielone i rzeczywiście stopniowo udaje się realizować te inwestycje. Wielkim krokiem do przodu była wygrana w pierwszych Rzeszowskim Budżecie Obywatelskim, gdy wygraliśmy możliwość wybudowania tej sceny amfiteatralnej wraz z otoczeniem” – wyjaśnia Maria Warchoł.

Wraz ze sceną powstało 166 nasadzeń drzew liściastych, dziewięć drzew iglastych oraz 596 krzewów liściastych i iglastych. Ponadto radna zwracała uwagę na duże znaczenie, jakie niesie za sobą planowane zamontowanie ok. 26 sztuk: „Mieszkańcy od wielu lat bardzo nas proszą o to, żeby ten teren w części niezagospodarowanej został oświetlony” – mówi radna Warchoł.

Wiemy również, że z ww. terenu usuniętych zostanie ok. 12 drzew, natomiast w ich miejsca zostaną przesadzone inne drzewa, niepochodzące z osiedla Krakowska Południe: „w tym rejonie już mają być przesadzone drzewa z innych miejsc, dosadzone jako już duże drzewa. Nasadzenia będą realizowane swoją drogą, będzie 91 drzewna całym terenie i 5622 krzewy liściaste i iglaste. Myślę, że mieszkańcy długo czekali na taką zieleń i wreszcie się doczekali” – puentuje radna.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na os. Pobitno powstaje ogromny zbiornik na wodę pitną

RZESZÓW. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie realizuje dużą inwestycję na osiedlu Pobitno. Powstaje tam nowy zbiornik, który zwiększy zapasy wody pitnej dla mieszkańców Rzeszowa. Koszt inwestycji to blisko 24 mln...

Rzeszów

Jesienna zbiórka niebezpiecznych odpadów w Rzeszowie [Terminy i punkty odbioru]

RZESZÓW. W dniach od 11 do 15 października 2021 r. na terenie miasta odbędzie się obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych. Odpady będzie można oddawać bezpłatnie.

Rzeszów

Mieszkanka Rzeszowa oszukana metodą "na policjanta"

RZESZÓW. Mieszkanka Rzeszowa padła ofiarą oszusta, który podając się za funkcjonariusza CBŚ, wyłudził od niej sporą sumę pieniędzy. Kontaktując się z pokrzywdzoną, używał hasła „róża”.

Rzeszów

ZTM Rzeszów. Od 1 października zmiany w rozkładzie jazdy. Rusza pilotażowa linia nr 61

RZESZÓW. Zgodnie z zapowiedzią Zarządu transportu Miejskiego w Rzeszowie, od piątku (1.10) trzy autobusy komunikacji miejskiej zmienią swój rozkład jazdy, Ruszy również nowa linia, która połączy Matysówkę z Zalesiem.

Rzeszów

W niedzielę biegowe święto w Rzeszowie

RZESZÓW. W najbliższą niedzielę, 3 października startuje 9. edycja PKO Maratonu Rzeszowskiego, któremu towarzyszyć będzie akcja charytatywna „Biegnę dla Julii i Patrycji”.

Rzeszów

Stop nielegalnym wyścigom. Sobotnia akcja rzeszowskich policjantów

RZESZÓW. Ponad 90 samochodów i kierowców skontrolowali w minioną sobotę rzeszowscy policjanci w ramach akcji „Stop nielegalnym wyścigom”. Działanie funkcjonariuszy związane są ze zlotami fanów motoryzacji w Rzeszowie.  

Rzeszów

Rzeszów za darmo otrzymał tereny pod budowę dróg

RZESZÓW. Jolanta Kaźmierczak, zastępca prezydenta Rzeszowa oraz Arkadiusz Urban, p.o. Prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości podpisali w piątek umowę, dotyczącą bezpłatnego nabycia od Skarbu Państwa ok 1,4 ha terenu.

Rzeszów

Miłosz Świetlik Skierski z Rzeszowa z szansą na Eurowizję Junior

RZESZÓW. Młody wokalista z Rzeszowa, Miłosz Świetlik Skierski, ma szansę reprezentować Polskę na Eurowizji Junior w La Seine Musicale w Paryżu. W czwartek gościł w rzeszowskim ratuszu.

Reklama