Rzeszów - Sobota, 06.09.2025
Reklama

Na lotnisku w Jasionce stanie urządzenie do wykrywania koronawirusa

Dodano: 13.05.2021 r.

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe
RZESZÓW. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka jako pierwsze lotnisko regionalne przetestuje innowacyjną technologię wykrywania zakażeń wirusem SARS-CoV-2.

12 maja 2021 r. podpisano list intencyjny pomiędzy firmą ML System, a lotniskiem w Jasionce dotyczący zainstalowania nowoczesnego urządzenia wykrywającego koronawirusa w wydychanym powietrzu. Urządzenie o nazwie Covid Detector  zostanie udostępnione pasażerom, niezwłocznie po uzyskaniu niezbędnych dokumentów dopuszczających do użytkowania.

Zaprojektowany i wyprodukowany przez ML System S.A. Covid Detector wykorzystuje spektroskopię rozproszeniową, umożliwiającą określenie charakterystycznego tylko dla wirusa SARS-CoV-2 widma oraz dokonanie w czasie rzeczywistym oceny próbki pobranej z powietrza wydychanego przez badaną osobę. Wynik testu jest prezentowany na ekranie urządzenia w ciągu kilku sekund.

- To doskonała wiadomość dla pasażerów, którzy bezpośrednio po przylocie do Rzeszowa będą mogli szybko i bezinwazyjnie poddać się testowi na obecność koronawirusa. Mamy szansę jako pierwszy port regionalny w Polsce zapewnić podróżnym tego rodzaju innowacyjną usługę. Zależy nam, aby stale podnosić jakość doświadczenia pasażera na naszym lotnisku. Wierzę, że Covid Detector pomoże zredukować stres związany z podróżą i przyczyni się do zwiększenia ruchu pasażerskiego - powiedział Adam Hamryszczak, prezes portu lotniczego Rzeszów-Jasionka.
Reklama
- Szybka diagnostyka w miejscach publicznych będzie miała kluczowe znaczenie w walce z koronawirusem i jego mutacjami, a w przyszłości z innymi patogenami - komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System S.A..- Cyfrowa postać materiału genetycznego pobranego od tysięcy ludzi da niespotykane wcześniej możliwości badawczo-analityczne do wykrywania wielu chorób, nie tylko koronawirusa. Będzie to możliwe dzięki tworzeniu sieci zależności z wykorzystaniem m.in. zjawisk fizyki kwantowej i uczenia maszynowego - dodaje Dawid Cycoń.

Covid Detrector zlokalizowany będzie w tzw. strefie otwartej terminala pasażerskiego, dostępnej zarówno dla podróżnych, jak i pozostałych użytkowników lotniska.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Nad Wisłokiem powstanie nowa ścieżka pieszo-rowerowa

RZESZÓW. Ścieżka o długości jednego kilometra i szerokości czterech metrów, będzie biegła od mostu Lwowskiego w kierunku północnym.

Rzeszów

Kolejne kontrole taksówek "na aplikację" w Rzeszowie. Sprawdzono blisko 50 pojazdów

RZESZÓW. Sprawdzano m.in. uprawnienia kierowców, ich trzeźwość oraz stan techniczny pojazdów. Ujawniono 16 wykroczeń.

Rzeszów

Blisko 40 wystawców na XX Podkarpackich Targach Pracy

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się już w najbliszy czwartek, 20 kwietnia br. w hali Podpromie.

Rzeszów

W czerwcu wystartuje "Zielony Fundusz dla Rzeszowa"

RZESZÓW. Każdy mieszkaniec bądź firma będzie mógł zaangażować się w tworzenie nowych terenów zielonych w Rzeszowie.

Rzeszów

W Rzeszowie rusza zbiórka odpadów niebezpiecznych [Terminy i punkty odbioru]

RZESZÓW. W dniach od 17 do 24 kwietnia 2023 r. na terenie miasta będzie prowadzona obwoźna zbiórka odpadów niebezpiecznych. Odpady można oddawać bezpłatnie.

Rzeszów

Zlot foodtrucków w Rzeszowie. Żarciowozy zaparkują na skwerze Millenium Hall

RZESZÓW. Dania wege i dania mięsne , fastfoodowe klasyki, słodkości dla małych i dużych oraz zimne piwo – to wszystko czeka na fanów „ulicznego jedzenia” już w ten weekend w Rzeszowie.

Rzeszów

"Pomost International" - Kurs Języka Angielskiego i Kultury Amerykańskiej powraca do Rzeszowa

RZESZÓW. Tegoroczna, trzydziesta edycja wakacyjnego kursu, który poprowadzi grupa amerykańskich wolontariuszy z partnerskiego miasta Buffalo odbędzie się w dniach 10-22 lipca 2023 roku w Zespole Szkół Gospodarczych w Rzeszowie.

Rzeszów

Najlepszy I kwartał w historii lotniska w Jasionce

RZESZÓW/JASIONKA. Ponad 185 tys. osób skorzystało z usług lotniska w Jasionce od początku 2023 roku. To najlepszy pierwszy kwartał w historii portu lotniczego Rzeszów-Jasionka, który co miesiąc notuje kolejne rekordy.

Reklama