Rzeszów - Poniedziałek, 08.09.2025
Reklama

Na Politechnice Rzeszowskiej pracują nad bezzałogowymi samolotami

Dodano: 15.07.2019 r.

fot. Politechnika Rzeszowska/B. Motyka
fot. Politechnika Rzeszowska/B. Motyka
RZESZÓW. W dniach 8 - 20 lipca 2019 na terenie Ośrodka Kształcenia Lotniczego w Jasionce finalizowany jest pierwszy etap integracji systemów automatycznego startu i lądowania – ATOL oraz systemu automatycznego kołowania – AUTOTAXI samolotów bezzałogowych typu MALE.

Prace prowadzone są na zlecenie Europejskiej Agencji Obrony w ramach projektu ERA (Enhanced RPAS Automation), którego celem jest wsparcie regulacji ruchu samolotów bezzałogowych w niesegregowanej europejskiej przestrzeni lotniczej.

Demonstratory wspomnianych systemów są instalowane na pokładach samolotów MP-02 Czajka, którymi dysponuje Politechnika Rzeszowska (operatorem jest Katedra Awioniki i Sterowania) i Instytut Lotnictwa. W części prac związanych z integracją systemów udział biorą przedstawiciele europejskich potentatów lotniczych m.in.: Safran, Leonardo Aircraft, Thales i Airbus.

W ramach projektu ERA, którego budżet wynosi 31 mln euro netto, wśród polskich partnerów naukowych i przemysłowych znalazły się: Politechnika Rzeszowska, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych (lider polskiego konsorcjum), Instytut Lotnictwa Hertz Systems Ltd., EUROTECH , PIAP, Eskadra Grzegorz Trzeciak, WB Electronics S.A. oraz Asseco Poland S.A.
Reklama
„Realizowany projekt jest dla pracowników Politechniki Rzeszowskiej znakomitą okazją do współpracy z najlepszymi europejskimi firmami lotniczymi przy budowie systemów lotniczych, które mogą mieć rzeczywisty wpływ na europejskie lotnictwo” – wyjaśnia dr hab. inż. Tomasz Rogalski, prof. PRz, kierownik Katedry Awioniki i Sterowania.

W projekcie Politechnice Rzeszowskiej została przypisana rola lidera odpowiedzialnego za integrację dostarczonych przez partnerów systemów na pokładach samolotów-demonstratorów. Politechnika będzie też odpowiedzialna za demonstrację rezultatów projektu dla wysokich rangą przedstawicieli europejskich instytucji obronnych. Ostateczne demonstracje odbędą się w 2020 roku w Ośrodku Kształcenia Lotniczego PRz na lotnisku w Jasionce.
 

Źródło: Politechnika Rzeszowska
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

W Rzeszowie powstaje miejski system monitoringu jakości powietrza

RZESZÓW. Od wczoraj jakość powietrza w Rzeszowie monitorowana będzie przez 38 czujników. Do końca roku będzie ich 60.

Rzeszów

Ze zbiornika wodnego w Lipiu wyłowiono ciało mężczyzny

RZESZÓW. Nad wyjaśnieniem okoliczności utonięcia mężczyzny pracują policjanci z Głogowa Małopolskiego.

Rzeszów

Trwa budowa hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1 w Rzeszowie. Jesienią budynek będzie zadaszony

RZESZÓW. Prace przy budowie hali sportowej przy szkole na ul. Towarnickiego idą zgodnie z planem. Jesienią budynek będzie już zadaszony. 

Rzeszów

Rozpoczął się Tydzień Mobilności w Rzeszowie. Na placu Farnym i na ul. Jagiellońskiej otwarto strefy relaksu

RZESZÓW. Tydzień Mobilności zakończy Dzień bez Samochodu, który odbędzie się 22 września.

Rzeszów

Dachowanie samochodu w Trzebosi. 20-letni kierowca trafił do szpitala

RZESZÓW. Szczegółowe okoliczności zdarzenia wyjasniają policjanci z komisariatu w Sokołowie Młp.

Rzeszów

Bezpłatne warsztaty programistyczne dla dzieci i młodzieży. Trwają zapisy na 11. edycję "Koduj z Gigantami"

RZESZÓW. Akcja edukacyjna trwa od 3 do 25 września i odbywa się stacjonarnie w prawie 100 miastach w całej Polsce oraz online.

Rzeszów

Motocyklista najechał na krawężnik i się przewrócił, trafił do szpitala

RZESZÓW. 28-latek kierujący motocyklem, podczas wyprzedzania, najechał na krawężnik i się przewrócił. Mężczyzna z obrażeniami został przewieziony do szpitala.

Rzeszów

Nightskating. W sobotę ulicami Rzeszowa przejadą rolkarze

RZESZÓW. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Od nafty do leda”, a posiadacze najbardziej kreatywnych przebrań nawiązujących do motywu światła otrzymają atrakcyjne nagrody.

Reklama