Rzeszów - Sobota, 10.05.2025
Reklama

Na Uniwersytecie Rzeszowskim powstaje Centrum Symulacji Medycznej

Dodano:

fot. Uniwersytet Rzeszowski
fot. Uniwersytet Rzeszowski
RZESZÓW. Już za kilka dni dojdzie do oficjalnego otwarcie Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego. Sale wyposażono w niezbędny nowoczesny sprzęt tj.  defibrylatory, respiratory, kardiomonitory itd. oraz zaawansowane technologicznie symulatory pacjentów w różnym wieku. Wartość projektu wynosi prawie 18 mln zł.

Centrum Symulacji Medycznej jest częścią Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego  mieszczącą się przy ul. Warszawskiej 26a w dawnym budynku – Instytut Fizjoterapii. W chwili obecnej, dzięki dotacjom władz miasta Rzeszowa oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego, obiekt został częściowo zaadaptowany i wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny, szkoleniowy oraz system audio-video.

Czym jest centrum symulacji?

W Centrum Symulacji Medycznej, II piętro zostało zaadaptowane w celu kształcenia praktycznego Pielęgniarek i Położnych. Powstały sale symulacyjne niskiej, pośredniej i wysokiej wierności. Obecnie w ramach wdrożenia projektu SIMhealth w Centrum Symulacji Medycznej powstały sale przeznaczone między innymi do opieki położniczej, opieki pielęgniarskiej, sala do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich, sala do ćwiczeń umiejętności położniczych – sala porodowa czy też sala do kształtowania umiejętności technicznych.

Sale wysokiej wierności zostały wyposażone w niezbędny nowoczesny sprzęt medyczny tj.  defibrylatory, respiratory, kardiomonitory itd. oraz zaawansowane technologicznie symulatory pacjentów w różnym wieku. Symulatory te dają możliwość wykonywania badań w czasie rzeczywistym, prezentując różne funkcje fizjologiczne, reakcje na bodźce, zmiany osłuchowe, a przez to również możliwość wywołania różnego rodzaju objawów chorobowych według ułożonego scenariusza symulacyjnego.

W sali opieki położniczej  wyposażonej w zaawansowany symulator porodowy studenci mają możliwość doskonalenia umiejętności praktycznych techniki odbioru porodu. Sale pośredniej i niskiej wierności wyposażone są fantomy oraz trenażery mające na celu doskonalenie umiejętności technicznych.
Reklama
Sale symulacyjne dzięki wyposażeniu w system audio-video umożliwiają rejestrowanie scenariuszy symulacyjnych. Tak nagrana sesja symulacyjna następnie jest szczegółowo omawiana z uczestnikami symulacji w salach przygotowanych do debriefingu – omówienia i analizy zajęć, wyposażonych w sprzęt multimedialny.

Oprócz tego Centrum posiada także sale przystosowane do przeprowadzenia egzaminu OSCE - Obiektywny strukturyzowany egzamin kliniczny (Objective Structured Clinical Examination).  Egzamin OSCE jest to egzamin, który pozwala ocenić stopień osiągniecia efektów kształcenia w  zakresie umiejętności  praktycznych  zdobytych w całym toku studiów.

Co jeszcze powstanie?

W ramach projektu WCSM w najbliższym czasie zostanie zaadoptowane i wyposażone I piętro oraz parter,  dając możliwość kształcenia także kierunku lekarskiego w wyspecjalizowanych salach jak na przykład Pracownia do nauki umiejętności chirurgicznych czy Sala Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) – pediatryczna.

Remontowi zostanie poddana także kondygnacja na poziomie -1 (piwnice) gdzie znajdować się będzie między innymi sala środowiskowa i symulator karetki - umożliwiający odtworzenie warunków działania zespołu karetki oraz różnych warunków środowiskowych.

Otwarcie i finansowanie

Otwarcie Centrum Symulacji Medycznej UR odbędzie się 20 lutego 2020 r., o godz. 10:00 w siedzibie Centrum, mieszczącym się przy ul. Warszawska 26a.

Centrum Symulacji powstało w ramach projektów współfinansowanych przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, których łączna wartość wynosi ok. 17, 6 mln zł.
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Trwa trzyetapowy remont ul. Wieniawskiego. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami

RZESZÓW. Prace mają potrwać do 29 maja 2020 roku. Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

Rzeszów

30 marca „Godzina dla Ziemi WWF”. Gdzie w Rzeszowie zgaśnie światło?

RZESZÓW. Godzina dla Ziemi WWF to jedna z największych akcji ekologicznych.

Rzeszów

Znamy zwycięzców IV edycji konkursu web.Master podkarpacki

RZESZÓW. Jakub Grzywacz ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu oraz Bartosz Słysz z Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie okazali się najlepsi w swoich kategoriach.

Rzeszów

Wychowanek Stali w składzie reprezentacji Polski na mecz z Resztą Świata na Stadionie Miejskim

RZESZÓW. W naszej drużynie pojedzie m.in. Jarosław Hampel, Wiktor Lampart oraz Janusz Kołodziej.

Rzeszów

Łącznik ul. Lubelskiej z ul. Warszawską ma być gotowy w pierwszej połowie maja

RZESZÓW. „Trwają prace, które zakończą się w pierwszej połowie maja” – wyjaśniał Andrzej Świder.

Rzeszów

W Rzeszowie uhonorowano najlepszych sportowców Podkarpacia

RZESZÓW. Uroczystość odbyła się w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Rzeszów

Zakończono kolejną akcję sprzątania brzegów Wisłoka. Tym razem zebrano ok. 150 worków

RZESZÓW. Uczestnikom udało się zebrać więcej śmieci niż poprzednio.

Rzeszów

Znamy termin meczu Asseco Resovii Rzeszów o 7. miejsce PlusLigi

RZESZÓW. Rywalizację rozpocznie się w hali Podpromie, w poniedziałek 1 kwietnia o godz. 20:30.

Reklama