Rzeszów - Piątek, 06.02.2026
Reklama

Na Zalesiu powstanie ogród botaniczny

Dodano: 24.07.2023 r.

fot. Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Na wzgórzach osiedla Zalesie powstanie nowa, zielona atrakcja – ogród botaniczny. Jego pierwszym elementem będzie park dendrologiczny.

Miasto na Zalesiu dysponuje już terenami o powierzchni ok. 4 hektarów. Będą one systematycznie powiększane. Niedługo, w wyniku zamiany działek z prywatnym właścicielem, przybędzie dodatkowy hektar. Tereny znajdują się w rejonie ulicy Spacerowej i budynków mieszkalnych. – Rzeszowianie, którzy tam mieszkają wskazywali, że stworzenie zielonych terenów rekreacyjnych na wzgórzach Zalesia jest bardzo potrzebne. Przed laty istniały takie plany. Teraz powracamy do tworzenia w tym miejscu ogrodu botanicznego – mówi prezydent Rzeszowa. Ogród będzie składał się z kilku elementów. Pierwszym z nich będzie park dendrologiczny. Inwestycja jest już w przygotowaniu.

Działki, na których tworzony będzie park to nieużytkowany obszar pokryty zielenią wysoką i średnią, czyli drzewami i krzewami. Niewielką jego powierzchnię stanowią łąki. Teren ten z kilku powodów jest świetną lokalizacją dla parku dendrologicznego. Jednym z nich jest to, że jest on położony w obrębie Pogórza Dynowskiego, na granicy dwóch dużych jednostek geograficznych: Pogórza Środkowobeskidzkiego Karpaty i Kotliny Sandomierskiej. Jest to miejsce bardzo interesujące z przyrodniczego punktu widzenia, m.in. ze względu na obecność gatunków górskich i niżowych. - Ponadto teren ten posiada bogatą i urozmaiconą rzeźbę w postaci wzniesień i obniżeń. Może pełnić funkcje krajobrazowe i posiada duży potencjał rekreacyjny oraz turystyczny. Charakterystyczna rzeźba pozwoli na wyznaczenie punktów widokowych na panoramę miasta oraz punktów obserwacyjnych charakterystycznych zbiorowisk roślinnych – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.
Reklama
Dodatkowo na terenie, na którym powstanie park, występuje wiele różnorodnych stanowisk przyrodniczych oraz siedlisk. – Znajdują się one blisko siebie, na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, co było kolejnym argumentem za utworzeniem na wzgórzach osiedla Zalesie parku dendrologicznego – dodaje dyrektor zarządu zieleni.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Zmarł prof. Stanisław Kuś, wieloletni rektor Politechniki Rzeszowskiej

RZESZÓW. W wieku 95 lat odszedł prof. dr. hab. inż. Stanisław Kuś, doktor honoris causa PRz, wieloletni Rektor Politechniki Rzeszowskiej.

Rzeszów

Radni zdecydowali: Będzie "Park Niezapominajki"

RZESZÓW. Teren zielony na osiedlu im. Franciszka Kotuli, w rejonie hipermarketu B1, będzie nosił nazwę „Park Niezapominajki”.  

Rzeszów

Tragedia na Żwirowni. Nie żyje 25-letni mężczyzna

RZESZÓW. Pomimo wysiłków lekarzy, nie udało się uratować życia 25-letniego mężczyzny, który wraz z kolegą zaczął się topić podczas kąpieli na Żwirowni. Poszkodowani, to obywatele Indii, studiujący w Rzeszowie.

Rzeszów

Polecimy z Rzeszowa do Szczecina

RZESZÓW. Już wkrótce lotnisko w Jasionce poszerzy swoją ofertę o loty do Szczecina.

Rzeszów

Zderzenie rowerzystów na ul. Kwiatkowskiego. Obaj byli pod wpływem alkoholu

RZESZÓW. Rzeszowscy policjanci wyjaśniają szczegóły zdarzenia z udziałem nietrzeźwych kierowców jednośladów.

Rzeszów

Rzeszów pomoże miejscowości dotkniętej powodzią

RZESZÓW. Powodzie spowodowały wiele zniszczeń w Podkarpackich miejscowościach. W ramach pomocy dla poszkodowanych, władze stolicy innowacji zdecydowały się wesprzeć finansowo poszkodowanych.

Rzeszów

Rzeszowska uczelnia z wysoką pozycją w globalnym rankingu U-Multirank

RZESZÓW. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zdobyła wysokie noty, aż w 15 kategoriach międzynarodowego rankingu uczelni U-Multirank.

Rzeszów

Policyjne działania w autobusach. Skontrolowano 775 pasażerów

RZESZÓW. Trwają policyjne kontrole w autobusach MPK. Policjanci sprawdzają czy pasażerowie noszą maseczki oraz czy zachowują dystans między sobą.

Reklama