Rzeszów - Piątek, 09.05.2025
Reklama

Na Zalesiu powstanie ogród botaniczny

Dodano:

fot. Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Adam Lampart / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. Na wzgórzach osiedla Zalesie powstanie nowa, zielona atrakcja – ogród botaniczny. Jego pierwszym elementem będzie park dendrologiczny.

Miasto na Zalesiu dysponuje już terenami o powierzchni ok. 4 hektarów. Będą one systematycznie powiększane. Niedługo, w wyniku zamiany działek z prywatnym właścicielem, przybędzie dodatkowy hektar. Tereny znajdują się w rejonie ulicy Spacerowej i budynków mieszkalnych. – Rzeszowianie, którzy tam mieszkają wskazywali, że stworzenie zielonych terenów rekreacyjnych na wzgórzach Zalesia jest bardzo potrzebne. Przed laty istniały takie plany. Teraz powracamy do tworzenia w tym miejscu ogrodu botanicznego – mówi prezydent Rzeszowa. Ogród będzie składał się z kilku elementów. Pierwszym z nich będzie park dendrologiczny. Inwestycja jest już w przygotowaniu.

Działki, na których tworzony będzie park to nieużytkowany obszar pokryty zielenią wysoką i średnią, czyli drzewami i krzewami. Niewielką jego powierzchnię stanowią łąki. Teren ten z kilku powodów jest świetną lokalizacją dla parku dendrologicznego. Jednym z nich jest to, że jest on położony w obrębie Pogórza Dynowskiego, na granicy dwóch dużych jednostek geograficznych: Pogórza Środkowobeskidzkiego Karpaty i Kotliny Sandomierskiej. Jest to miejsce bardzo interesujące z przyrodniczego punktu widzenia, m.in. ze względu na obecność gatunków górskich i niżowych. - Ponadto teren ten posiada bogatą i urozmaiconą rzeźbę w postaci wzniesień i obniżeń. Może pełnić funkcje krajobrazowe i posiada duży potencjał rekreacyjny oraz turystyczny. Charakterystyczna rzeźba pozwoli na wyznaczenie punktów widokowych na panoramę miasta oraz punktów obserwacyjnych charakterystycznych zbiorowisk roślinnych – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.
Reklama
Dodatkowo na terenie, na którym powstanie park, występuje wiele różnorodnych stanowisk przyrodniczych oraz siedlisk. – Znajdują się one blisko siebie, na stosunkowo niewielkiej przestrzeni, co było kolejnym argumentem za utworzeniem na wzgórzach osiedla Zalesie parku dendrologicznego – dodaje dyrektor zarządu zieleni.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

7 kwietnia startuje 12. PKO Półmaraton Rzeszowski. To pierwsza z trzech imprez cyklu

RZESZÓW. Uczestnicy przebiegną m.in. ul. Hetmańską, Aleją J. Piłsudskiego i pokonają dwa mosty – Lwowski oraz Zamkowy.

Rzeszów

Skoczkowie wodni ze Stali Rzeszów przywieźli z Kijowa trzy złote medale

RZESZÓW. Zawodnicy sekcji skoków do wody ZKS Stal Rzeszów wrócili w niedzielę z rozgrywanych w dn. 18-23.03.2019 w Kijowie Otwartych Mistrzostwach Ukrainy.

Rzeszów

Prawie 10 tys. zł trafi do Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci

RZESZÓW. Na starcie biegu „Każdy serce otwiera, bo młodzież na Hospicjum zbiera” pojawiło się ponad 150 osób. 

Rzeszów

Nowość w kursach komunikacji miejskiej. Będzie linia do Łańcuta

RZESZÓW. Ratusz w porozumieniu z władzami miasta Łańcuta planuje od maja wprowadzić linię kursujacą pomiędzy miastami. Wstępnie mają to być dwa kursy dziennie.

Rzeszów

100 tys. zł na koncepcję stoku narciarskiego na Matysówce

RZESZÓW. Radni przyjęli poprawkę do budżetu miasta, która uwzględnia środki na koncepcję całorocznego stoku narciarskiego na Matysówce.

Rzeszów

Trwa trzyetapowy remont ul. Wieniawskiego. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami

RZESZÓW. Prace mają potrwać do 29 maja 2020 roku. Kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

Rzeszów

30 marca „Godzina dla Ziemi WWF”. Gdzie w Rzeszowie zgaśnie światło?

RZESZÓW. Godzina dla Ziemi WWF to jedna z największych akcji ekologicznych.

Rzeszów

Znamy zwycięzców IV edycji konkursu web.Master podkarpacki

RZESZÓW. Jakub Grzywacz ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tarnobrzegu oraz Bartosz Słysz z Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie okazali się najlepsi w swoich kategoriach.

Reklama