Rzeszów - Środa, 08.07.2026
Reklama

Naprawy kanalizacji w Rzeszowie bez wykopów i bez utrudnień. MPWiK postawiło na nowoczesny sprzęt

Dodano: 06.07.2026 r. / Redakcja

fot. MPWiK
fot. MPWiK

RZESZÓW. Robot do czyszczenia kanalizacji i technologia utwardzania rur światłem UV – to dwa nowe urządzenia, które trafiły do rzeszowskich wodociągów. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zapowiada, że dzięki nim awarie sieci będą usuwane szybciej, taniej i bez uciążliwych dla mieszkańców rozkopów.

Dotychczas wiele takich prac wymagało wykopów, co wiązało się z utrudnieniami w ruchu i koniecznością zlecania robót firmom zewnętrznym. Dzięki nowemu sprzętowi MPWiK będzie mogło wykonywać większość napraw samodzielnie – szybciej i przy niższych kosztach.

Robot posłuży przede wszystkim do bezwykopowego czyszczenia i przygotowania kanalizacji do remontów. Poradzi sobie także z usuwaniem przeszkód w rurach, korektą połączeń oraz udrażnianiem całkowicie zatkanych odcinków sieci i przyłączy.

Reklama

Urządzenie pracuje cicho, jest napędzane elektrycznie i zasilane m.in. energią z paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu może być wykorzystywane praktycznie o każdej porze, nie powodując uciążliwości dla mieszkańców.

Drugie z zakupionych urządzeń służy do naprawy kanalizacji metodą bezwykopową. Specjalne lampy UV utwardzają rękawy z włókna szklanego umieszczane wewnątrz uszkodzonych rur, tworząc nową, szczelną warstwę – bez rozkopywania ulic.

Sprzęt wchodzi właśnie do użytku – trwają szkolenia pracowników i wdrażanie urządzeń do codziennej pracy. Rzeszowskie wodociągi liczą, że inwestycja pozwoli sprawniej utrzymywać i modernizować sieć, a mieszkańcy i kierowcy odczują to przede wszystkim jako mniej utrudnień na drogach.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Dotacje na usunięcie azbestu w Rzeszowie. Rusza nowy nabór wniosków

RZESZÓW. Od 3 marca 2025 r. będzie można składać wnioski o uzyskanie dotacji na usunięcie azbestu z budynków oraz odbiór odpadów azbestowych zalegających na posesjach.

Rzeszów

1 marca rusza nowa linia MPK

RZESZÓW. 1 marca 2025 r. uruchomiona zostanie nowa linia autobusowa nr 60. Na razie na okres próbny.

Rzeszów

W ogrodzie kieszonkowym na os. Nowe Miasto montują ogromne urządzenie zabawowe

RZESZÓW. W nowopowstającym parku kieszonkowym na osiedlu Nowe Miasto, trwa montaż sporych rozmiarów urządzenia zabawowego, które transportowane było z zagranicy. To ostatni etap prac przewidzianych do realizacji w ramach tej zielonej inwestycji.

Rzeszów

W marcu rozpocznie się odbetonowywanie części Rzeszowa

RZESZÓW. W ramach odbetonowywania stolicy Podkarpacia, przebudowane zostaną cztery przestrzenie pomiędzy blokami mieszkalnymi. Powstanie też kilkadziesiąt ogrodów deszczowych, duży park kieszonkowy, a przy dziewięciu szkołach asfaltowe boiska zostaną zastąpione trawiastymi.

Rzeszów

Rusza bezpośrednie połączenie kolejowe Rzeszowa z Bieszczadami

RZESZÓW. W sobotę, 22 lutego z dworca kolejowego w Rzeszowie, wyruszy pierwszy, bezpośredni pociąg do Ustrzyk Dolnych.

Rzeszów

Zatrucie czadem w Budach Głogowskich. Cztery osoby, w tym troje dzieci w szpitalu

BUDY GŁOGOWSKIE. Troje dzieci i jedna osoba dorosła trafiły do szpitala z objawami zatrucia czadem. Strażacy apelują o regularne przeglądy urządzeń grzewczych i stosowanie czujników tlenku węgla.

Rzeszów

Pierwsze w tym roku spotkanie Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami

RZESZÓW. Wracają spotkania Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami. Pierwsze z nich odbędzie z przedstawicielami osiedli: Dąbrowskiego, Piastów i Grota Roweckiego.

Rzeszów

Tak będzie wyglądało Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Ratusz udostępnił wizualizacje nowego stadionu, który powstanie przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie.

Reklama