Rzeszów - Czwartek, 19.03.2026
Reklama

Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracują koncepcję zagospodarowania terenów kolejowych w Rzeszowie

Dodano: 27.10.2025 r. / Redakcja

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa

RZESZÓW. Wraca temat zagospodarowania terenów dawnej parowozowni w Rzeszowie. Miasto podpisało list intencyjny z Politechniką Śląską dotyczący opracowania koncepcji zmian funkcjonalno-przestrzennych tych terenów.

W środę, 22 października br. odbyło się spotkanie z naukowcami i studentami z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, którzy podejmą się tego zadania. W spotkaniu Rzeszów reprezentowali: Edyta Dawidziak, Miejski Konserwator Zabytków, dyrektor Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków i Rewitalizacji - Nowe Centrum oraz Adam Sapeta, Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

- Nasza obecność w Gliwicach była wynikiem porozumienia sformalizowanego listem intencyjnym o współpracy naszego samorządu z gliwicką uczelnią. Politechnika Śląska ma doświadczenie w zadaniach związanych z rewitalizacją terenów kolejowych, realizowała m.in. zadanie rewaloryzacji terenów dworca dla Katowic – mówi Edyta Dawidziak.

- Wypracowanie koncepcji nowego zagospodarowania kolejowego zespołu, z uczytelnieniem i wyeksponowaniem jego cennych zasobów zabytkowych oraz wprowadzeniem nowych form architektonicznych oraz rozwiązań urbanistycznych, jest tematem pilnym i długo wyczekiwanym. Zagadnienie to ponadto doskonale wpisuje się w ideę rewitalizacji śródmiejskiej części Rzeszowa, dla której opracowywany jest obecnie Gminny Program Rewitalizacji – dodaje Miejska Konserwator Zabytków.

Podczas spotkania przedstawiono również historię dawnej parowozowni miejskiej w Rzeszowie, z wyszczególnieniem jej wartości zabytkowych oraz informacjami o obecnym stanie jej zachowania. Przekazana została także dostępna dokumentacja i wszelkie opracowania, które należy uwzględnić i przeanalizować w projektowaniu.

Koncepcja ma być gotowa do końca pierwszego kwartału przyszłego roku.

Reklama

- Cieszę się, że zespół z Politechniki Śląskiej podjął się tego trudnego, ale bardzo ważnego dla naszego miasta zadania. W XIX wieku rzeszowski zespół kolejowy prawie w całości powstał poza miastem. Dzięki niemu tereny, na których został zlokalizowany szybko przekształciły się, zurbanizowały. Wzrosła tu liczba ludności, liczba inwestycji, rozwinął się handel i usługi. Tereny zapełniły się zwartą zabudową. Dziś chcemy powtórzyć ten proces, ożywić te tereny dzięki wprowadzeniu tam także funkcji społecznych, kulturalnych. I wierzymy, że dzięki pracy naukowców i studentów i pomysłom zawartym w tworzonej właśnie koncepcji tak się stanie – mówi Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa.

Równolegle z pracami nad opracowaniem koncepcji zmian funkcjonalno-przestrzennych dla zespołu dawnej parowozowni, władze Rzeszowa prowadzą rozmowy z PKP SA dotyczące przejęcia od kolei terenów dawnej parowozowni.

Uchwałę w sprawie przejęcia nieruchomości zlokalizowanych w sąsiedztwie stacji Rzeszów Główny, miejscy radni przegłosowali w kwietniu 2021 roku. Chodzi o 14 obiektów zabytkowych, w tym m.in. o halę prostokątną z magazynem olei, budynek administracyjny parowozowni, obrotnicę hali wachlarzowej zachodniej i warsztat mechaniczny parowozowni.

W projekcie uchwały podkreślano, że tereny te posiadają wyjątkowy charakter i są zabytkiem techniki w skali ogólnopolskiej. Wskazywano również, że pozyskanie ich na własność przez Gminę Miasto Rzeszów, pozwoli je ocalić i właściwie zagospodarować. „Cały kompleks zabudowań posiada duży potencjał dla przekształcenia go w obiekt kultury służący mieszkańcom Rzeszowa i Podkarpacia” – pisano w uzasadnieniu do uchwały.

Rada Miasta Rzeszowa zadeklarowała pełną współpracę z obecnym właścicielem przy tworzeniu nowej placówki kultury oraz renowacji zabytkowych obiektów.

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Drugi eko-bazarek w Parku Papieskim. Tym razem w świątecznym klimacie

RZESZÓW. W przyszłą sobotę, w Parku Papieskim po raz kolejny będzie można zakupić produkty bezpośrednio od lokalnych producentów. Tym razem w świątecznym klimacie. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie to idealne miejsce do zrobienia...

Rzeszów

Dwa wypadki z udziałem pieszych w powiecie rzeszowskim. Nie żyje 77-letni mężczyzna

RZESZÓW. Do dwóch poważnych wypadków z udziałem pieszych doszło wczoraj w powiecie rzeszowskim. W jednym z nich zginął 77-letni mężczyzna.

Rzeszów

Gotowa jest już nowa hala sportowa przy Zespole Szkół nr 1 w Rzeszowie

RZESZÓW. Nowa hala sportowa przy ul. Towarnickiego to jeden z najnowocześniejszych obiektów w okolicy - zarówno pod względem sportowym, jak i architektonicznym.

Rzeszów

2 grudnia rusza Świąteczne Miasteczko w Rzeszowie. Znamy pełny program

RZESZÓW. Stałymi atrakcjami w tegorocznym Miasteczku będą: Jarmark Bożonarodzeniowy, Szopka Bożonarodzeniowa, Ho hoho! BISTRO Ho hoho! Bar, choinka, dekoracje świąteczne oraz Domek Świętego Mikołaja.

Rzeszów

Projekt budżetu Rzeszowa na 2024 rok: ponad 2 mld zł, 320 mln zł na inwestycje

RZESZÓW. Wśród najważniejszych inwestycji, m.in. Wisłokostrada, PCLA, hala sportowa wraz z zapleczem przy IX LO, rozpoczęcie prac przy połączeniu ul. Krzyżanowskiego z ul. Wieniawskiego i na ul. Strzelców, nowe ogrody kieszonkowe, place...

Rzeszów

Rozpoczął się montaż iluminacji świątecznych w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

RZESZÓW. Na rzeszowskim Rynku rozpoczął się montaż świątecznych iluminacji. Wykonawca instaluje już m.in. gigantyczną choinkę w rejonie Skweru Kultury.

Rzeszów

Projekty przestrzeni wspólnych w Millenium Hall. Konkurs rozstrzygnięty [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Rozstrzygnięto konkurs dla studentów architektury Politechniki Rzeszowskiej dotyczący zaprojektowania przestrzeni wspólnych w Millenium Hall. 

Rzeszów

Zderzenie dwóch bmw przy rondzie Kuronia. Jedna osoba nie żyje

RZESZÓW. Do tragicznego wypadku doszło wczoraj około godz. 22:00 na ul. Rzecha w Rzeszowie. W zderzeniu dwóch samochodów zginął kierowca jednego z nich.

Reklama