Rzeszów - Niedziela, 13.07.2025
Reklama

Niematerialny skarb - gwara, czyli rzeszowskie micyje słowne

Dodano:

fot. Archiwum RESinet.pl
fot. Archiwum RESinet.pl
RZESZÓW. O porannej sardze, micyjach rzeszowskiej kultury oraz o chabaziach w parkach. Co takiego skrywa gwara rzeszowska oraz jak to się stało, że zamiast wytrzymywać, wyczymujemy? Rozjaśniamy kilka gramatycznych niuansów mowy mieszkańców.
 
Nie od dzisiaj wiadomo, że miasto to nie tylko stare ulice i zabytkowe budowle. W głównej mierze o społecznej tożsamości danego miejsca decydują takie czynniki jak zwyczaje, gwara, przestrzeń kulturowa, wierzenia miejscowej ludności, czy chociażby strój. Jak pokazuje historia miasta Rzeszowa, tego tutaj również nie brakuje.
 
W gruncie rzeczy historia miasta to rodzaj dziedzictwa, które jest przekazywane z pokolenia na pokolenie i ustawicznie odtwarzane przez wspólnoty i grupy w relacji z ich środowiskiem, historią i stosunkiem do przyrody. Dla danej społeczności jest źródłem poczucia tożsamości i ciągłości.
 
Dziedzictwo niematerialne obejmuje przede wszystkim tradycje związane z kształtowaniem się swojego języka, który w jakimś większym lub mniejszym stopniu różni się od normy ogólnopolskiej. Również i stolica województwa podkarpackiego, jak też przyległe regiony, może pochwalić się swoją własną gwarą. Spośród wielu charakterystycznych cech pierwotnej gwary, wiele z nich możemy odnaleźć nawet w dzisiejszym języku. Przykłady? Proszę bardzo, oto kilka cech gramatycznych, wskazujących na to, że stara mowa wciąż jest słyszalna na ulicach miasta.
 
Pierwszym procesem, występującym w rzeszowskiej gwarze, jest zamiana spółgłosek c, s, z, dz na cz, sz, ż,dż. Zauważalna jest także wymowa e i o zbliżona do i/y i u, np. mieiszkali = mieszkali, rzeymyk = rzemyk. Zdarza się też słyszeć asynchroniczną wymowę spółgłosek wargowych miękkich (p, b, f w, ś, ź, ć, ch, dź, m, n, l, j, k, g, ): pjec = piec, w pjecu = w piecu, bjeda = bieda, mjeli = mieli, mniasto = miasto.
 
Notuje się również miękką wymowę l, np. nalieżał = należał, sklieipowy = sklepowy, tyl’ko = tylko, Wiel’kanuc = Wielkanoc, kliuski = kluski, mlieczna = mleczna. Typowa dla gwary rzeszowskiej jest wymowa chi zamiast chy, np. muchi = muchy, chiba = chyba, chitry = chytry. Często też mamy do czynienia z uproszczeniami słów, w których występuje trz, drz, np. wyczymał = wytrzymał, trzeba = czeba.
 
Reklama
Występują również uproszczenia grup spółgłoskowych, polegające w najprostszym tłumaczeniu na skrócaniu słów. Takie zjawisko możemy dostrzec w mowie potocznej wskutek tempa oraz mniejszej staranności w mówieniu, np. zmar = zmarł, barsz = barszcz. Ostatnim „kruczkiem” wymowy jest tendencja do zastępowania spółgłoski k w grupie kt przez ch, np. chtoś = ktoś, chtóry = który. Dodajmy, że są to jedynie wybrane przypadki, jakie możemy zaobserwować w naszej rodzimej gwarze.
 
Nie należy jednak pominąć kolejnego, dość kluczowego aspektu w przypadku gwary rzeszowskiej, a mianowicie zapożyczeń z języka ukraińskiego, to m.in. czeremcha, czeresznia = czereśnia, durny = głupi, taskać = nieść coś z wysiłkiem. Funkcjonuje też kilka zapożyczeń z języka niemieckiego, wynika to z wpływów za czasów zaboru austryjackiego, np. bratrura = piekarnik, fajny = udany, ładny, nachkastlik = szafka nocna.
 
O łączności tych terenów z kresami płd. wsch. świadczy duża liczba wyrazów wspólnych z językiem Lwowa i okolic, np. bynajmniej = przynajmniej, mytka = szmatka do mycia naczyń, naładować = przygotować, wykrzykniki: ta dzie, ta joj, ta co.
 
Inne stwierdzenia, typowe dla gwary rzeszowskiej to:
 
  • cumelek = smoczek dla dziecka,
  • naszparować = oszczędzać,
  • micyje = atrakcja,
  • duszaki = piersi,
  • sarga = rosa,
  • pośratanie = pożegnanie,
  • opończyk = odzienie wierzchnie,
  • paciara = błoto,
  • chabazie = zarośla,
  • kręgołek = wierzchołek góry,
  • studzienina = galaretka z nóżek,
  • cug = gromada,
  • coraz = razem,
  • jadło i chodło = obfitość wszystkiego,
  • kłycek, kłyk = ząb.

Artykuł powstał w oparciu o "Gminny program opieki nad zabytkami miasta Rzeszowa na lata 2017 - 2020".
 
Rafał Bolanowski (rafal.bolanowski@resinet.pl)
 

Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Rzeszów walczy o tytuł "Świetlnej Stolicy Polski". Rusza drugi etap plebiscytu

RZESZÓW. Rzeszów zakwalifikował się do rundy finałowej plebiscytu „Świeć się z Energą” i będzie walczył o tytuł „Świetlnej Stolicy Polski”. Głosowanie potrwa do 25 stycznia 2021 r.

Rzeszów

Włamywali się i okradali samochody przy ul. Dąbrowskiego. Usłyszeli zarzuty

RZESZÓW. Dwaj 26-latkowie zostali zatrzymani przez Policję w związku z podejrzeniem dokonania włamań do samochodów i kradzieży. Mężczyźni usłyszeli już zarzuty.

Rzeszów

Czołowe zderzenie osobówki z ciężarówką w Stobiernej. Nie żyje 50-latek

RZESZÓW. Śmierć na miejscu poniósł 50-letni kierowca opla, który zderzył się czołowo z samochodem ciężarowym w Stobiernej. Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku.

Rzeszów

Studenci Politechniki Rzeszowskiej pomogli potrzebującym

RZESZÓW. Samorząd Studencki Politechniki Rzeszowskiej po raz kolejny zorganizował akcję pod hasłem „Studenckie Mikołajki”. Tym razem pomoc trafiła do podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Nowej Dębie.

Rzeszów

Pijany 49-latek uszkodził samochód na ul. Krakowskiej. Zatrzymał go policjant po służbie

RZESZÓW. Policjant po służbie zatrzymał 49-letniego mężczyznę, który kopał samochody stojące na parkingu, a jeden z nich poważnie uszkodził. Okazało się, że 49-latek był pod wpływem alkoholu.

Rzeszów

Trwa przebudowa Stadionu Miejskiego

RZESZÓW. Trwają intensywne prace przy przebudowie Stadionu Miejskiego przy ul. Hetmańskiej. Obiekt zyska nową infrastrukturę, a istniejąca będzie dostosowana na potrzeby  zapewnienia prowadzenia rozgrywek na poziomie I ligi.

Rzeszów

Jak pojadą autobusy komunikacji miejskiej w Sylwestra i w Nowy Rok?

RZESZÓW. W Sylwestra godziny kursowania autobusów komunikacji miejskiej zostaną skrócone, a w Nowy Rok autobusy pojadą jak w święta.

Rzeszów

W Pogwizdowie Nowym będzie działał tymczasowy Punkt Obsługi Mieszkańców

RZESZÓW. Miasto uruchamia tymczasowy Punkt Obsługi Mieszkańców w Pogwizdowie Nowym, który z dniem 1 stycznia 2021 r. stanie się częścią Rzeszowa.   

Reklama