Rzeszów - Niedziela, 28.06.2026
Reklama

Nowa kontrola bezpieczeństwa w Jasionce. Bez wyciągania elektroniki i limitu 100 ml płynów

Dodano: 17.06.2026 r. / Redakcja

Zmodernizowany Punkt Kontroli Bezpieczeństwa na lotnisku w Jasionce / fot. Materiały prasowe
Zmodernizowany Punkt Kontroli Bezpieczeństwa na lotnisku w Jasionce / fot. Materiały prasowe

RZESZÓW. Koniec z wyciąganiem laptopa z plecaka i limitem 100 ml płynów. Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka uruchomił zmodernizowaną kontrolę bezpieczeństwa, wyposażoną w nowoczesne skanery, które znacznie usprawniają i przyspieszają odprawę pasażerów.

16 czerwca 2026 roku na podrzeszowskim lotnisku odbyła się konferencja prasowa poświęcona oficjalnemu uruchomieniu zmodernizowanego centralnego Punktu Kontroli Bezpieczeństwa (PKB). Głównym tematem wydarzenia z udziałem marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla oraz zarządu lotniska z prezesem Adamem Hamryszczakiem na czele było wdrożenie nowoczesnych skanerów służących do prześwietlania bagażu podręcznego (EDSCB) w standardzie C3, które zmieniają sposób przeprowadzania kontroli bezpieczeństwa i poprawiają komfort podróżnych.


fot. Sebastian Stankiewicz - biuro prasowe UMWP

Trzecie lotnisko w Polsce bez limitu 100 ml

Prezes Portu Lotniczego Rzeszów–Jasionka przekonywał, że wprowadzone zmiany pozwolą usprawnić kontrolę, zmniejszyć liczbę czynności po stronie pasażerów oraz zwiększyć skuteczność wykrywania zagrożeń. Adam Hamryszczak podkreślił również, że podrzeszowskie lotnisko jako trzecie w Polsce zniosło limit 100 ml płynów.


fot. Sebastian Stankiewicz - biuro prasowe UMWP

Z kolei Władysław Ortyl zaznaczył, że Port Lotniczy Rzeszów–Jasionka jest jednym z najważniejszych motorów rozwoju regionu, dlatego wymaga systematycznych inwestycji.

– Lotnisko jest jednym z kluczowych czynników rozwojowych Podkarpacia. Dlatego ten projekt musi być konsekwentnie rozwijany i wspierany kolejnymi inwestycjami. Właściwie nie ma kwartału, abyśmy nie spotykali się przy okazji rozpoczęcia lub zakończenia kolejnego przedsięwzięcia. To pokazuje, że rozwój portu jest procesem ciągłym i dobrze zaplanowanym – mówił marszałek.

Co zmienia się dla pasażerów

Wdrożona w Jasionce technologia C3 znacznie upraszcza procedury kontroli.

– Pasażerowie obsługiwani na nowych stanowiskach mogą pozostawić w bagażu podręcznym elektronikę, a także płyny do 2 litrów, bez obowiązującego dotąd limitu 100 ml. Nowe skanery zapewniają dokładniejszą analizę zawartości bagażu przy jednoczesnym ograniczeniu liczby czynności, które pasażer musi wykonywać samodzielnie – informuje biuro prasowe Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka.

Nowoczesna technologia pozwala na skrócenie czasu kontroli oraz zmniejszenie ryzyka zatorów w godzinach szczytu. Lotnisko podkreśla również, że dzięki nowym urządzeniom większy komfort i poprawę dostępności zyskali także pasażerowie z niepełnosprawnościami.

Mniej urządzeń, większa wydajność

Inwestycja na podrzeszowskim lotnisku została zrealizowana w ramach projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa operacyjnego w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka poprzez modernizację centralnego Punktu Kontroli Bezpieczeństwa (PKB)". Zadanie obejmowało montaż 3 skanerów rentgenowskich do wykrywania materiałów wybuchowych dla bagażu kabinowego w standardzie C3, 3 automatycznych systemów transportu kuwet (ATRS), 4 bramek dostępu do strefy kontroli oraz 20 kamer monitoringu obejmujących obszar PKB wraz z modernizacją systemu monitoringu wizyjnego.

Nowa infrastruktura pozwoliła zoptymalizować przestrzeń i zmniejszyć liczbę urządzeń kontrolnych z sześciu do trzech, zachowując pełne parametry bezpieczeństwa. Port podkreśla również, że nowy sprzęt zużywa co najmniej 30 proc. mniej energii elektrycznej niż dotychczasowe wyposażenie.

Koszt i finansowanie

Nowoczesny sprzęt dostarczyło konsorcjum firm DIMARK S.A. i ANGLOSEC Sp. z o.o. Koszt inwestycji to 13.495 tys. zł brutto (w tym dofinansowanie z Programu FEnIKS 6.675 tys. zł oraz wkład własny lotniska 6.820 tys. zł brutto).

Port zapowiada bieżące monitorowanie systemu w warunkach operacyjnych oraz prowadzenie działań informacyjnych dla pasażerów, tak aby nowe zasady kontroli były jasne i jednolicie stosowane. Lotnisko równocześnie kontynuuje realizację szeregu innych projektów modernizacyjnych i inwestycyjnych.



Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Strajk rolników w Rzeszowie. Objazdy autobusów komunikacji miejskiej

RZESZÓW. W związku ze strajkiem rolników, który odbędzie się w Rzeszowie od godz. 9.00 dnia 24 sierpnia do godz. 9.00 dnia 25 sierpnia br. część autobusów MPK pojedzie objazdami.

Rzeszów

Rzeszowscy policjanci mają nowe, specjalistyczne radiowozy

RZESZÓW. Podkarpacka Policja odebrała cztery specjalistyczne radiowozy. Dwa z nich trafiły komendy miejskiej w Rzeszowie. Samochody będą wykorzystywane przez policjantów drogówki, obsługujących zdarzenia drogowe.

Rzeszów

Pumptrack na osiedlu Baranówka jednak powstanie

RZESZÓW. Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek zdecydował się na zwiększenie pieniędzy na budowę Pumptracka na osiedlu Baranówka.

Rzeszów

Rolnicy zablokują DK97 i dwa ronda w Rzeszowie na 24 godziny

RZESZÓW. Lider ruchu społecznego Agrounia, Michał Kołodziejczak zapowiedział blokady dróg w całej Polsce, w tym również w Rzeszowie. Strajki odbędą się w przyszłym tygodniu.

Rzeszów

Wtargnął do cudzego mieszkania i zasnął na podłodze. Miał ponad 6 promili alkoholu

RZESZÓW. Policjanci z oddziału prewencji KMP w Rzeszowie podjęli nietypową interwencję w jednym z mieszkań na osiedlu Kmity w Rzeszowie.

Rzeszów

W sobotę utrudnienia na ul. Świadka. Trwa rozbudowa sieci ciepłowniczej

RZESZÓW. Trwa rozbudowa sieci ciepłowniczej na osiedlu Nowe Miasto. W sobotę (21 sierpnia) wyłączony z ruchu będzie jednokierunkowy odcinek ul. Witolda Świadka.

Rzeszów

Kto wykona ogród kieszonkowy przy ul. Reymonta i ul. Króla Augusta? Ruszył przetarg

RZESZÓW. Miasto poszukuje firmy, która stworzy ogród kieszonkowy w rejonie ulic Reymonta i Króla Augusta. Nowa, zielona przestrzeń ma powstać jeszcze w tym roku.

Rzeszów

Na podwójnym gazie pędził 138 km/h przez al. Sikorskiego

RZESZÓW. 39-letni motocyklista jadąc al. Sikorskiego, przekroczył dozwoloną prędkość o 88 km/h. Mężczyzna zignorował sygnały policjantów i zaczął uciekać. Kiedy funkcjonariuszom udało się go zatrzymać, okazało się że był pijany.

Reklama