Rzeszów - Niedziela, 27.07.2025
Reklama

Nowa pracownia rezonansu magnetycznego w szpitalu przy Lwowskiej. Jedyna taka na Podkarpaciu

Dodano:

fot. ViC / RESinet.pl
fot. ViC / RESinet.pl
RZESZÓW. W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie została oddana do użytku nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego dla dzieci. Przy Lwowskiej powstanie też Podkarpackie Centrum Zdrowia Dziecka.

We wtorkowym otwarciu pracowni rezonansu magnetycznego dla dzieci w KSW nr 2 wzięli udział marszałek Władysław Ortyl, wojewoda Ewa Leniart i biskup rzeszowski Jan Wątroba. Obecni byli także podkarpaccy parlamentarzyści – Andrzej Szlachta i Kazimierz Gołojuch.

– Cieszymy się bardzo, że możemy jako samorząd województwa wspierać proces leczenia małych pacjentów. Trzeba też docenić montaż finansowy, z którym mamy do czynienia w przypadku powstania tej pracowni – mamy tu Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, mamy Fundację Iskierka, mamy wkład samorządu województwa podkarpackiego, zaangażowanie budżetu szpitala – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Dzięki specjalistycznemu zestawowi aparatury badanie rezonansem będzie mogło być przeprowadzane u dzieci we wszystkich grupach wiekowych, w tym u noworodków, w znieczuleniu ogólnym wraz z pełnym monitoringiem funkcji życiowych. Tego rodzaju diagnostyka przeznaczona jest w dużej mierze dla osób, u których występują problemy z przebywaniem w ciasnych pomieszczeniach. To pierwsze tego typu miejsce na Podkarpaciu.
Reklama
W nowej pracowni badania będą odbywać się w bardziej przyjaznej dla młodych pacjentów atmosferze, bo urządzenie jest bardzo ciche. Do dyspozycji będzie też nowa sala wybudzeń, gdzie dzieci będą mogły skorzystać z projekcji programów dla najmłodszych.

Podczas otwarcia pracowni marszałek Ortyl wspomniał o tym, że samorząd województwa rozpoczął prace, by w regionie powstał specjalistyczny szpital dziecięcy, zapewniający kompleksową opiekę.

Obecnie trwa konkurs na opracowanie dokumentacji projektowej dla Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka przy szpitalu przy Lwowskiej, którego rozstrzygnięcie nastąpi w marcu przyszłego roku. Koncepcja przewiduje utworzenie m.in. nowych poradni specjalistycznych, dziecięcego szpitalnego oddziału ratunkowego, bloku operacyjnego z salą wybudzeń i oddziału intensywnej terapii dla dzieci, a także zespołu pracowni diagnostyki specjalnej czy pracowni przygotowania żywienia pozajelitowego i dojelitowego.

– Z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców naszego regionu dużą bolączką był deficyt związany z zapewnieniem opieki dla dzieci. Decyzja o potrzebie stworzenia Centrum Zdrowia Dziecka przy szpitalu klinicznym nr 2 jest bardzo cenną decyzją – mówiła wojewoda Ewa Leniart.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Szkoła na Staromieściu będzie rozbudowana. Powstanie m.in. hala sportowa

RZESZÓW. W przyszłym roku rozpocznie się rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 13 przy ul. Skrajnej. Powstanie nowa część budynku oraz hala sportowa. Prace potrwają dwa lata.

Rzeszów

Pumptrack na osiedlu Baranówka prawie gotowy

RZESZÓW. Do końca listopada będzie gotowy pumptrack, który budowany jest na Baranówce. To specjalny tor do jazdy na rowerze, hulajnodze lub deskorolce.

Rzeszów

Areszt za uprawę konopi

RZESZÓW. Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o uprawę konopi. W jego mieszkaniu znaleziono 4,5 kg suszu pochodzącego z przydomowej uprawy. Decyzją sądu mężczyzna na trzy miesiące trafił do aresztu.

Rzeszów

Kolejny psi plac zabaw prawie gotowy

RZESZÓW. Rozpoczął się odbiór placu zabaw dla psów na osiedlu Baranówka IV. To już druga taka inwestycja w tym roku na terenie miasta.

Rzeszów

Utrudnienia w związku z Biegiem Niepodległości

RZESZÓW. W związku z czwartkowym Biegiem Niepodległości część ulic będzie zamknięta. Niewielkie utrudnienia wystąpią też w związku z obchodami Święta Niepodległości.

Rzeszów

Kolejna weekendowa akcja szczepień w Urzędzie Wojewódzkim

RZESZÓW. 13 i 14 listopada Podkarpacki Urząd Wojewódzki, we współpracy z Wojewódzkim Zespołem Specjalistycznym, przeprowadzi ponownie na terenie urzędu akcję szczepień przeciw COVID-19.

Rzeszów

"Wspólnie przeciwko oszustom". Miasto i policja w ochronie seniorów

RZESZÓW. W rzeszowskim Ratuszu odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię społeczną „Wspólnie przeciwko oszustom”. Obecne były władze miasta i przedstawiciele policji.

Rzeszów

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Rzeszowie [PROGRAM]

RZESZÓW. Jak co roku w Rzeszowie odbędą się obchody Narodowego Święta Niepodległości. W programie hymn, apel pamięci i pokazy laserowe.

Reklama