Rzeszów - Czwartek, 21.08.2025
Reklama

Nowość na lotnisku w Jasionce. Technologia usprawniająca punktualność

Dodano: /

fot. Archiwum RESinet.pl / Pixabay
fot. Archiwum RESinet.pl / Pixabay

RZESZÓW/JASIONKA. Na lotnisku w Jasionce wdrożono system Digital ATC Clearance (DCL), w celu poprawy punktualności przed sezonem Lato 2025. Rzeszów jest jednym z pięciu miast w Polsce, w których zastosowano tę technologię.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej usprawnia proces wydawania zezwoleń na loty, dzięki wdrożeniu systemu DCL na podrzeszowskim lotnisku.

„Cieszą nas wszystkie pozytywne decyzje poprawiające bezpieczeństwo oraz czas obsługi statków powietrznych. Ta zmiana technologiczna jest szczególnie istotna, bo jestem przekonany, że punktualność w rozkładzie lotów szczególnie docenią nasi pasażerowie. Natomiast fakt, że jesteśmy w piątce lotnisk, którym w pierwszej kolejności zaoferowano tę nowość, świadczy o rosnącej roli naszego portu lotniczego.” – mówi Adam Hamryszczak, Prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów.

Reklama

Digital ATC Clearance (DCL) to nowoczesny system technologiczny, który umożliwia przesyłanie zezwoleń na lot wydawanych przez kontrolerów ruchu lotniczego pilotom samolotów drogą elektroniczną, zamiast tradycyjnej komunikacji głosowej. Dzięki DCL, informacje o zezwoleniach są przekazywane za pomocą łącza danych bezpośrednio do kokpitu samolotu.

Wśród korzyści, wynikających z wdrożenia systemu, PAŻP wymienia m.in. szybszy i bardziej precyzyjny proces przekazywania zezwoleń ATC, zmniejszenie ryzyka nieporozumień i błędów wynikających z niewłaściwej interpretacji komunikatów głosowych oraz zmniejszenie obciążenia pracą, dzięki czemu kontrolerzy ruchu lotniczego będą mogli skupić się na innych kluczowych zadaniach.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa zwalnia rodziców z opłaty za żłobek

RZESZÓW. Rodzice dzieci uczęszczających do miejskich żłobków, będą zwolnieni z opłat za okres, w którym placówki są zamknięte z powodu pandemii koronawirusa.

Rzeszów

Bilet na autobus kupisz bezdotykowo. ZTM testuje nowe kasowniki

RZESZÓW. Szykują się duże zmiany w systemie płatności za bilety komunikacji miejskiej.

Rzeszów

Na 2 dni zamkną ul. Jana Pawła II. Zmiana rozkładu jazdy linii nr 12

RZESZÓW. ZTM poinformował o czasowej zmianie rozkładu jazdy autobusu linii nr 12, w związku z pracami budowlanymi na ul. Jana Pawła II.

Rzeszów

Biedronki czynne do północy lub całodobowo [LISTA]

RZESZÓW. Do 18 kwietnia sklepy sieci Biedronka będą czynne do godz. 24:00 lub całodobowo.

Rzeszów

Gospodarka w obliczu pandemii. Debata online ekspertów WSIiZ

RZESZÓW. 15 kwietnia o godz. 17:00 eksperci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie będą dyskutowali na temat sytuacji gospodarczej w obliczu pandemii koronawirusa. Debatę będzie można śledzić w internecie.

Rzeszów

Politechnika Rzeszowska drukuje przyłbice ochronne dla medyków

RZESZÓW. Politechnika Rzeszowska włączyła się w pomoc w walce z koronawirusem i rozpoczęła drukowanie przyłbic dla medyków.

Rzeszów

3 rzeszowskie inwestycje biorą udział w konkursie "Modernizacja Roku & Budowa XXI w."

Do 11 maja można oddawać głos na 3 rzeszowskie inwestycje, które biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI w. 

Rzeszów

Tragiczny wypadek na ul. Piłsudskiego. Zginął młody kierowca

RZESZÓW. Trwa ustalanie przyczyn nocnego wypadku do jakiego doszło w Rzeszowie, na ul. Piłsudskiego. Kierujący mercedesem uderzył w słup sygnalizacji świetlnej. Zginął na miejscu.

Reklama