Rzeszów - Czwartek, 25.06.2026
Reklama

Nowy rzeszowski basen oficjalnie otwarty

Dodano: 13.12.2022 r.

Fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
Fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. - Dziś oficjalnie oddajemy do użytku najnowocześniejszy w Europie a być może i na świecie basen. Wierzę, że na tym obiekcie, pod okiem wspaniałej kadry, wychowają się przyszli mistrzowie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W poniedziałek odbyło się oficjalne otwarcie nowego rzeszowskiego basenu, który powstał przy ul. Matuszczaka. – Nie bez powodu w tym obiekcie mamy napisy „Rzeszów – Stolica Innowacji”. Ten obiekt, który dziś otwieramy, jest innowacyjny, jest jednym z najlepszych, jak nie najlepszym na naszym kontynencie. Jest wszechstronny. Skoki do wody będą tutaj podstawą, ale to miejsce jest przystosowane do powszechnej nauki pływania i innych sportów pływackich. Przypomnę, że pływanie jest trzecią najbardziej popularną dyscypliną sportu w Polsce. Zarząd Polskiego Związku Pływackiego będzie chciał w stu procentach tę pływalnię wykorzystać. Przed nami m.in. Europejskie Igrzyska Olimpijskie, podczas których będziecie państwo mogli tutaj podziwiać najlepszych zawodników Europy. Jestem dumna i szczęśliwa, że będziemy mogli tu kształtować i rozwijać obecne i nowe pokolenia skoczków do wody, dyscypliny, której Rzeszów jest kolebką – mówiła podczas uroczystości Otylia Jędrzejczak, prezes Polskiego Związku Pływackiego.

- Dziś oficjalnie rozpoczynamy przygodę z obiektem, na którym wychowają się przyszli mistrzowie. Ten dzień jest też ważny, bo wieńczy wysiłek wielu ludzi, którzy intensywnie pracowali na to, aby tak wspaniałe miejsce, najnowocześniejsze w Europie a może i na świecie powstało właśnie w Rzeszowie. Przygoda z pływaniem i ze skokami w tym miejscu zrodziła się 40 lat temu, kiedy sekcję zakładał świętej pamięci Jerzy Szczerbaty. Z sekcją skoków związany był wybitny trener Sierż Koczarian, który wychował wspaniałych zawodników, takich jak bracia Kozdrańscy, Andrzej Rzeszutek – przypomniał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Wiele osób długo walczyło o to, by rzeszowskie skoki do wody miały jak najlepsze warunki do treningów. Wymienię tu mojego poprzednika Tadeusza Ferenca, radnych a także działaczy sportowych z Grzegorzem Lesiakiem na czele. Udało się – mamy w Rzeszowie nowy wspaniały obiekt. Pozostaje nam tylko jak najlepiej organizować tu pracę z dziećmi, młodzieżą, wśród których na pewno będą przyszli mistrzowie oraz organizować tu największe imprezy – dodał prezydent Rzeszowa.
Reklama
W poniedziałkowym oficjalnym otwarciu basenu przy ul. Matuszczaka wzięli udział m.in. także Mariusz Zagórski, Dyrektor Departamentu Igrzysk Europejskich 2023 w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Pan Piotr Pilch, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Radosław Wiatr, Wicewojewoda Podkarpacki.

- Nowa pływalnia jest świetnym miejscem do uprawiania sportów takich jak skoki do wody, pływanie, piłka wodna, nurkowanie ale jest oczywiście dostępna dla każdego miłośnika rekreacji – podkreśla Konrad Fijołek.

Nowy obiekt przy ul. Matuszczaka umożliwia profesjonalny trening skoczkom do wody wszystkich kategorii wiekowych. Pływalnia wyposażona jest w trampoliny: 1 m, 3 m oraz wieże: 5 m, 7,5 m oraz 10 m. Dzięki takiemu wyposażeniu na pływali można organizować ważne zawody sportowe takie jak m.in. Letnie i Zimowe Mistrzostwa Polski, Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży, zawody Grand Prix Polski oraz zawody międzynarodowe: Mistrzostwa Europy Juniorów, Mistrzostwa Europy Seniorów. Obiekt pełnić ma także funkcję głównego centrum przygotowań Kadry Narodowej Seniorów oraz Juniorów w skokach do wody.

Na pływalni odbywają się regularne zajęcia klubów pływackich z Rzeszowa, które mogą trenować równocześnie aż na dwunastu torach o długości 25 metrów. Wielkim atutem obiektu jest jego głębokość. Basen ma od 1,8 do 5 metrów głębokości. Dzięki temu mogą być tam prowadzone także zajęcia z nurkowania oraz piłki wodnej.

Kompleks przy Matuszczaka posiada również salę konferencyjną, siłownię, gabinety fizjoterapeutyczne, miejsca do odnowy biologicznej. Te elementy mogą być wykorzystywane np. podczas obozów sportowych, warsztatów i konferencji pływackich.

Obiekt wyposażony jest w trybuny, które znajdują się po dwóch stronach niecki pływalni. Trybuna znajdująca się po stronie północnej pomieści 325 osób, południowa to 70 miejsc. Jest także strefa dziennikarska z 30 miejscami wraz z pulpitami komentatorskim i oddzielnym zapleczem sanitarnym.

Budowa kompleksu przy ul. Matuszczaka kosztowała blisko 26 mln zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu – EDYCJA 2021 kwotą 12 506 300 zł.

Zadanie zrealizowała firma Texom.
 
 
Źródło: UM Rzeszów
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Miasto szuka chętnych do organizacji Dnia Osób z Niepełnosprawnościami w Rzeszowie

RZESZÓW. Korowody, koncert na Rynku, gry, zabawy i nie tylko - tak ma wyglądać tegoroczny „Dzień Osób z Niepełnosprawnościami” w Rzeszowie. Miasto szuka stowarzyszeń, które chciałyby zorganizować takie wydarzenie. Na wszystko zapisane...

Rzeszów

Na os. Staromieście powstanie duży teren wypoczynkowo-rekreacyjny [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. „To będzie jedna z najatrakcyjniejszych stref wypoczynku i rekreacji na terenie Rzeszowa” – tak prezydent miasta Konrad Fijołek mówi o nowej, zielonej przestrzeni miejskiej, która powstanie w rejonie ulic Lubicz i...

Rzeszów

Rzeszowscy strażacy grają z WOŚP

RZESZÓW. „Gasimy ogień, rozpalamy serca” pod takim hasłem w tym roku strażacy z całej Polski grają razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Do akcji włączyli się również funkcjonariusze i pracownicy Komendy Miejskiej...

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa wystawił trzy aukcje dla WOŚP

RZESZÓW. Wylicytować można m.in. żużlowy dzień z prezydentem Fijołkiem czy piłkę z autografem legendy polskiego futbolu.

Rzeszów

Bezpieczne ferie. Rzeszowscy policjanci uruchamiają stały punkt kontroli autokarów

RZESZÓW. Od poniedziałku, 29 stycznia do 9 lutego 2024 r. na parkingu przy hali Podpromie działał będzie stały punkt kontroli autokarów. Policjanci będą sprawdzali pojazdy przewożące dzieci i młodzież na zimowe wycieczki.

Rzeszów

Pierwsze w tym roku spotkanie Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami

RZESZÓW. W tym tygodniu odbędzie się pierwsze w 2024 r. spotkanie Prezydenta Rzeszowa z mieszkańcami w ramach cyklu #RzeszówToMY.

Rzeszów

Ile zapłacimy za parking podziemny przy dworcu PKP? Jest regulamin

RZESZÓW. Rzeszowscy radni jednomyślnie przyjęli uchwałę dotyczącą regulaminu, jaki będzie obowiązywał w parkingu podziemnym Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Postój za pierwsze 15 minut będzie bezpłatny.

Rzeszów

Rusza kolejny etap budowy ul. Parkowej. Ma być gotowy jeszcze w tym roku

RZESZÓW. W tym roku ma zakończyć się drugi i zarazem ostatni etap budowy ul. Parkowej na os. Miłocin. Inwestycja jest realizowana w ramach „kontraktu”, który Konrad Fijołek zawarł z mieszkańcami osiedla jeszcze...

Reklama