Rzeszów - Niedziela, 25.05.2025
Reklama

O polityce i biznesie w Jasionce

Dodano:

fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Daniel Kozik
fot. Samorząd Województwa Podkarpackiego/Daniel Kozik
RZESZÓW. Uczestnicy reprezentujący samorząd terytorialny, instytucje unijne i pozarządowe, finansowe oraz biznes, debatowali podczas drugiego dnia Forum Miast i Regionów w podrzeszowskiej Jasionce.

W trakcie paneli zaprezentowano wyniki raportu Regionalnego Obserwatorium Decentralizacji NALAS dla Europy Południowo-Wschodniej oraz wyniki badań prezentujących wkład lokalnych samorządów do Regionalnego Obszaru Gospodarczego.

Dzielono się też międzynarodowymi doświadczeniami w zakresie tworzenia systemów inteligentnych miast, gdzie sztuczna inteligencja miałaby posłużyć do obsługiwania procesów miejskich. Rozmawiano także o możliwościach przemiany regionów, których gospodarka była oparta na wydobyciu węgla na miejsca atrakcyjne do inwestowania w nowoczesne, ekologiczne technologie.

Ideą przyświecającą forum jest zbliżenie państw Bałkanów Zachodnich do Unii Europejskiej. Dlatego duży udział w forum wzięli goście właśnie z tego obszaru. Przedstawiciele z takich krajów, jak: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia i Serbia chętnie rozmawiali o współpracy politycznej i biznesowej.
Reklama
Podczas rozmów zgodnie podkreślano, że istotnym elementem tej współpracy miałby się stać międzynarodowy szlak drogowy Via Carpathia, łączący państwa Europy Środkowo-Wschodniej.

W tym roku Polska przejęła przewodnictwo w „Procesie Berlińskim”, który za cel postawił sobie budowę mostów dialogu i porozumień między krajami Unii Europejskiej a Bałkanów zachodnich. Istotą tego przedsięwzięcia jest rozwijanie współpracy gospodarczej, między poszczególnymi regionami.

Źródło: Samorząd Województwa Podkarpackiego
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Impreza naukowo-motoryzacyjna w Podkarpackim Centrum Nauki "Łukasiewicz"

RZESZÓW. W najbliższą sobotę Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce zmieni się w arenę wielbicieli motoryzacji i paliw przyszłości.

Rzeszów

Budowa nowego odcinka ul. Wołyńskiej na osiedlu Kotuli

RZESZÓW. Nowa droga będzie miała prawie 700 metrów długości i 7 metrów szerokości. Przy drodze powstaną chodniki oraz ścieżka rowerowa. Częścią tego zadania będzie także budowa kanalizacji deszczowej oraz oświetlenia ulicznego.

Rzeszów

W Rzeszowie trwa budowa centrum dla osób z niepełnosprawnościami

RZESZÓW. Trwa budowa nowoczesnego Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Rzeszowie. Prace mają zakończyć się jesienią tego roku. Nowa placówka rozpocznie działalności 1 stycznia 2024 r.

Rzeszów

Pierwszy na Podkarpaciu system do wirtualnej rekonstrukcji zdarzeń kryminalnych

RZESZÓW. Podkarpackie Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, wzbogaci o specjalny system służący do wirtualnej rekonstrukcji zdarzeń kryminalnych i wizualizacji jego różnych wariantów. 

Rzeszów

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W Rzeszowie zawyją syreny alarmowe

RZESZÓW. Zgodnie z decyzja Prezydenta Miasta Rzeszowa Konrada Fijołka, we wtorek, 1 sierpnia br. o godzinie 17:00 w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w Rzeszowie zostaną włączone syreny alarmowe.

Rzeszów

Trwają prace wykończeniowe na budowie hali sportowej przy ZS nr 1 w Rzeszowie

RZESZÓW. Nowoczesny budynek powstaje w rejonie ulicy Towarnickiego, na działce między Zespołem Szkół nr 1 a urzędem marszałkowskim. Hala za 16,5 mln zł będzie gotowa jesienią.

Rzeszów

10 ukraińskich miast wspiera Rzeszów w drodze do Europejskiej Stolicy Kultury

RZESZÓW. Rzeszów ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Kandydaturę stolicy podkarpacia wspiera już 10 miast ukraińskich, w tym sześć miast partnerskich.

Rzeszów

Festiwal wina w Rzeszowie. Kilkanaście winnic, ponad 80 win do degustacji

RZESZÓW. Carpathian Wine Fest rozpocznie się w piątek o godzinie 17:00 w fosie Zamku Lubomirskich i potrwa do niedzieli do godziny 20:00. 

Reklama