Marzenia są mapą duszy, jak powiedział Carl Gustav Jung (psycholog, ale również artysta malarz). Dzięki marzeniom poznajemy siebie i swoje głębokie potrzeby, marzenia są równocześnie celem i drogą do niego.
Zapraszam Państwa na wystawę, która stanowi część trzecią i ostatnią cyklu wystaw, których motywem przewodnim są marzenia i marzyciele. Część pierwszą pt. "Marzyciele z Partytury" zaprezentowałam w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, część drugą pt. "Świat Marzycieli" w Galerii BWA w Sandomierzu, a część trzecią pt. „Marzyciele i Marionetki”, stanowiącą swego rodzaju grande finale całego cyklu, w Galerii BWA w Rzeszowie.
Świat, do którego Was zapraszam, jest wprawiany w ruch przez marzycieli i ich marzenia. Obok marzycieli żyją w nim też pozbawione pragnień marionetki, bezwolne, bezradne, bezduszne i beznadziejne.
Trzeba marzyć, bo ten świat wokół nas – jeśli pozbawić go marzeń – staje się niezjadliwy. Pędzi jak oszalały, coraz szybszy, coraz płytszy, coraz bardziej powierzchowny. I coraz bardziej zmienny, każda wartość jaka się w nim pojawia zaraz przemija, za moment, za sekundę jest już nieważna, passé, choć chwilę temu była najważniejsza na świecie. Podobnie wirują i przemijają przyjaźnie, sojusze, a nawet wolność i pokój.
Oczywiście z marzeniami też trzeba uważać, żeby nasze marzenia nie pozbawiły marzeń innych marzycieli.
Szukajcie wokół siebie marzycieli – są wszędzie, wśród sąsiadów, wśród przechodniów, na skraju krajobrazu, no i oczywiście w moich obrazach. A jak już jakiegoś znajdziecie to serdecznie się nim zaopiekujcie, bo tylko on pozwoli Wam zatrzymać szczęście choć odrobinę dłużej.
Małgorzata Karp-Soja
Małgorzata Karp-Soja to absolwentka Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Malarstwo studiowała w pracowni prof. Stanisława Wiśniewskiego, a rysunek w pracowni prof. Allana Rzepki. Trzykrotnie przebywała na stypendiach we Włoszech. Uprawia głównie malarstwo sztalugowe. Jej prace często tworzą złożone przestrzenne kompozycje (poliptyki), w tym w formie charakterystycznych dla niej Portali.
Jej malarstwo niejednokrotnie przypomina kadry z planu filmowego, a w niektórych pracach pojawiają się zauważalne echa fascynacji twórczością Federico Felliniego (jak mówią Włosi – są "molto Felliniano"). Stworzyła też szereg prac przywodzących na myśl odbitki stykowe wraz z obramowaniem taśmy filmowej lub fotograficznej. Ma również na koncie przygodę z planem filmowym – pracowała jako asystent reżysera do spraw scenografii przy produkcji filmu "Szwejk" w reżyserii Włodzimierza Gawrońskiego, z Jerzym Stuhrem w roli głównej.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Prezentowała swoje prace na ponad 150 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace można znaleźć w kolekcjach prywatnych i muzealnych, m.in. w Polsce, Austrii, Francji, Belgii, Holandii, Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Szwecji, USA, Meksyku i Chinach.
Wśród nagród i wyróżnień należy wymienić President Award na VII Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej we Florencji, Medal Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie z okazji 100-lecia ZPAP czy wyróżnienie na V Międzynarodowym Biennale Sztuki Współczesnej w Pekinie Future and Reality. W ostatnim okresie brała udział m.in. w Berlin Art Week, 3rd Qianjiang International Art Exhibition w Hangzhou (Chiny) czy Circus Flow w Wyszehradzie (Węgry), gdzie reprezentowała Polskę po wygraniu międzynarodowego konkursu.
Więcej na www.karp-soja.pl