Rzeszów - Czwartek, 30.04.2026
Reklama

Od 2 marca zmiany w centrum Rzeszowa - ograniczenia dla samochodów

Dodano: 02.03.2026 r. / Redakcja

Al. Lubomirskich w Rzeszowie - fot. Grzegorz Bukała / UM Rzeszowa
Al. Lubomirskich w Rzeszowie - fot. Grzegorz Bukała / UM Rzeszowa

RZESZÓW. Od 2 marca 2026 r. w rzeszowskim śródmieściu zaczną obowiązywać nowe ograniczenia dla samochodów. Zmiany obejmą fragment ul. Zamkowej, odcinek al. Lubomirskich i Pod Kasztanami oraz plac Farny. - Dzięki nim kolejna część śródmiejskich ulic zostanie oddana pieszym – informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Zakaz ruchu dla samochodów

Przy skrzyżowaniu Zamkowej z Zygmuntowską ustawiony został znak informujący o zakazie ruchu. Nie będzie on dotyczył tylko służb komunalnych, rowerów, riksz, pojazdów zaopatrzenia oraz uprawnionych do wjazdu do strefy ograniczonego ruchu B.

Ponadto pojawił się tam także znak informujący o obowiązywaniu strefy zamieszkania. - To oznacza, że na wspomnianych wyżej alejach i ulicach bezwzględne pierwszeństwo mają piesi a uprawnione do przejazdu samochody muszą ustępować im pierwszeństwa. Samochody będą mogły się tam poruszać z prędkością nie większą niż 20 km/h. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – tłumaczy Artur Gernand.

Reklama

Nowe zasady parkowania

Wraz ze zmianami oznakowania od 2 marca obowiązują również nowe zasady parkowania, które zostało ograniczone. Na al. Lubomirskich, po prawej stronie, znajdują się miejsca postojowe dla osób posiadających zezwolenie na wjazd do strefy B (przed i za wjazdem na parking Polskiego Radia Rzeszów). Pojazdy znikną ze skrzyżowań Zamkowej, 3 Maja i Lubomirskich oraz al. Lubomirskich i Dekerta a także Lubomirskich i Pod Kasztanami. Przy al. Pod Kasztanami pozostało tylko kilka miejsc postojowych.
- Osoby zamieszkujące budynki przy wspomnianych wcześniej ulicach i posiadające zezwolenie na wjazd do strefy ograniczonego ruchu B, swoje pojazdy będą mogły pozostawiać tylko na wewnętrznych parkingach lub też korzystać z kilku miejsc przy al. Lubomirskich i Pod Kasztanami – wyjaśnia przedstawiciel ratusza.

Zmiany na placu Farnym

To nie wszystkie zmiany, jakie miasto wprowadziło w centrum Rzeszowa. Kolejne dotyczą placu Farnego. Powiększyła się tam wolna od samochodów przestrzeń dla pieszych i wiernych biorących udział w uroczystościach religijnych.
Urząd Miasta Rzeszowa informuje, że w pierwszych dniach obowiązywania nowych zasad rzeszowska Straż Miejska będzie na miejscu informowała i pouczała kierowców.


Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Ceny za wodę i ścieki wzrosną? Ratusz bije na alarm, PGE uspokaja

RZESZÓW. Szykuje się podwyżka cen energii elektrycznej w Rzeszowie za dostarczenie wody i odprowadzenie ścieków.

Rzeszów

Tragiczny wypadek na ul. Lubelskiej. Życie stracił 73-latek

RZESZÓW. Do wypadku doszło wczoraj po godz. 21, w Rzeszowie na ul. Lubelskiej.

Rzeszów

Autobus bez kierowcy już w przyszłym roku? Ratusz bada temat

RZESZÓW. ”Wnioski są pozytywne, to jest w naszym zasięgu” – wyjaśniał Marek Ustrobiński.

Rzeszów

Sprzedawali nielegalnie tabletki aborcyjne. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności

RZESZÓW. Ta sprawa miała swój początek w 2018 r., gdy do szpitala trafiła pacjentka z silnym krwawieniem.

Rzeszów

Wiemy jaka firma zajmie się odmuleniem rzeszowskiego zalewu

RZESZÓW. W najbliższych dniach nastąpi podpisanie umowy między Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Rzeszowie i konsorcjum.

Rzeszów

Będzie kolejne „odkomarzanie”. Drugi zabieg zostanie przeprowadzony 16 i 17 lipca

RZESZÓW. Dezynsekcja odbędzie się na terenach parków, zieleńców, placów zabaw oraz obszaru nad Zalewem.

Rzeszów

Szeregi podkarpackiej policji zasilił nowy wierzchowiec

RZESZÓW. Owidiusz, to koń rasy wielkopolskiej pochodzenia trakeńskiego.

Rzeszów

Koniec z prohibicją na Śródmieściu. Ratusz nie odwoła się od decyzji WSA

RZESZÓW. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie unieważnił uchwałę rzeszowskich radnych mówiącą o zakazie sprzedaży alkoholu od godziny 22.00 do 06.00 na terenie Śródmieścia.

Reklama