Rzeszów - Niedziela, 16.11.2025
Reklama

Odsłonięto tabliczkę z nazwą ulicy im. Wrzesława Romańczuka

Dodano: 24.03.2022 r.

fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
fot. Grzegorz Bukała / Urząd Miasta Rzeszowa
RZESZÓW. W środę odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy z nazwą ul. Wrzesława Romańczuka – lekarza, naukowca, społecznika. Ulica znajduje się w rejonie Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 2 im. przy ul. Lwowskiej i łączy ulice Niemierskiego i Armii Krajowej.  

Podczas lutowej sesji Rady Miasta Rzeszowa, radni jednogłośnie przyjęli uchwałę dotyczącą nadania imienia Wrzesława Romańczuka odcinkowi ulicy na osiedlu Mieszka I. Chodzi o drogę biegnącą od ul. Jana Niemierskiego w kierunku północnym, a następnie zachodnim do al. Armii Krajowej.

Z wnioskiem w tej sprawie zwróciła się Rada Osiedla Mieszka I. W styczniu pozytywnie zaopiniowała go Komisja Porządku Publicznego i Współpracy z Samorządami Osiedlowymi Rady Miasta Rzeszowa.
We środę, 23 marca 2022 r. odbyło się oficjalne odsłonięcie tablicy z nazwą nowej ulicy. W uroczystości wziął udział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, przedstawiciele środowiska medycznego, radni oraz liczne grono przyjaciół znanego lekarza, byłego dyrektora szpitala przy ul. Lwowskiej. - Miałem okazje, jako młody chłopak, poznać osobiście profesora i uczyć się od niego tego, czym jest zaangażowanie w walkę o zdrowie, o rozwój społeczny, o rozwój całego regionu. Rok, w którym nadano ulicy imię Wrzesława Romańczuka jest dla Rzeszowa szczególny - po raz pierwszy mury Uniwersytetu Rzeszowskiego opuścił rocznik kierunku lekarskiego - mówił prezydent Konrad Fijołek.
Reklama
Sylwetkę Wrzesława Romańczuka przedstawił podczas uroczystości Janusz Pawlak, znany dziennikarz, autor książki „Doktor Wrzesiek”. - Poznałem Wrzesława  w czasie studiów. Przez ponad 30 lat widziałem jego starania, dzieliłem sukcesy i porażki. Za własne pieniądze odbył szereg wyjazdów, zrealizował staże kliniczne w Londynie, Szwecji, we Włoszech czy Stanach Zjednoczonych. Nazywaliśmy go rzeszowskim Owsiakiem. Wrzesław, podobnie jak Jurek Owsiak, wierzył w sens społecznych zbiórek pieniędzy na zakup sprzętu medycznego. Doskonalił ciągle swoje umiejętności i wiedzę: kolejne stopnie specjalizacji, doktorat, habilitacja. Spał tylko parę godzin! Uważał, że szkoda czasu na sen. Służbowe e – maile potrafił wysyłać nad ranem – wspominał Janusz Pawlak.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Młodociany „diler” został zatrzymany przez policjanta w cywilu na rzeszowskich bulwarach

RZESZÓW. W dzień wolny od pracy jeden z funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Strzyżowie napotkał młodego sprzedawcę narkotyków, na bulwarach w Rzeszowie. Młody przestępca prosił nieznajomego, by upewnił się, że na moście nie...

Rzeszów

Regionalne produkty prosto od producentów. W sobotę Podkarpacki Bazarek w Rzeszowie

RZESZÓW. Około 100 wystawców z Podkarpacia wystawi swoje produkty podczas najbliższego Podkarpackiego Bazarku, który odbędzie się w sobotę, 20 września w Rzeszowie.

Rzeszów

Rzeszowska Plaza obchodzi 20-lecie. Z okazji urodzin przygotowano moc atrakcji

RZESZÓW. 20 września 2025 r. Centrum Handlowe Plaza Rzeszów obchodzi swoje 20. urodziny. Z tej okazji porzygotowano liczne atrakcje dla klientów, w tym wyste[y artystyczne i konkursy.

Rzeszów

W Rzeszowie rozpoczyna się Europejski Tydzień Mobilności [PROGRAM]

RZESZÓW. Już po raz dziewiętnasty stolica Podkarpacia przyłącza się do akcji Europejskiego Tygodnia Mobilności, czyli kampanii dotyczącej zrównoważonej mobilności.

Rzeszów

Dachowanie samochodu w Kamieniu. 5 osób trafiło do szpitala

RZESZÓW. Najprawdopodobniej nadmierna prędkość była przyczyną wypadku, do którego doszło wczoraj w Kamieniu. 5 osób trafiło do szpitala.

Rzeszów

W sobotę ulicami Rzeszowa przejdzie Marsz Równości. Wystąpią utrudnienia w ruchu

RZESZÓW. W sobotę, 13 września, ulicami Rzeszowa przejdzie „Marsz Równości ". Fragmenty niektórych ulic zostaną całkowicie zamknięte. Przemarsz zabezpieczać będą funkcjonariusze rzeszowskiej policji.

Rzeszów

Na osiedlu Mieszka I powstaje strefa relaksu. Posadzą ponad 3 tys. roślin

RZESZÓW. Już wkrótce mieszkańcy osiedla Mieszka I zyskają nowe miejsce do wypoczynku. Trwa budowa strefa relaksu. Zadanie realizowane jest w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Reklama