Rzeszów - Sobota, 08.11.2025
Reklama

Otwarto nowy budynek straży pożarnej w Dworzysku

Dodano: 05.11.2020 r.

fot. PUW w Rzeszowie
fot. PUW w Rzeszowie
RZESZÓW. Od 1 listopada 2020 r. rzeszowscy strażacy pełnią służbę na nowej jednostce Nr 3 w Rzeszowie.

Nowa Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 3 powstała w rejonie Parku Naukowo Technologicznego Rzeszów – Dworzysko. Jej budowa trwała niespełna 2 lata. Środki na sfinansowanie inwestycji pochodziły z kilku źródeł, m.in. z budżetu państwa i wojewody. Wsparcia finansowego udzielili również: Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa i Starosta Rzeszowski oraz Komendant Główny PSP. Budowa prowadzona była w ramach „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu w latach 2017 – 2020”.

Na nowoczesną bryłę zaprojektowanego budynku składają się trzy proste, jednolite segmenty. Obiekt składa się m.in. z części administracyjno-biurowej, podziału bojowego, hali garażowej, części magazynowo-warsztatowej, stacji obsługi ODO przeznaczonej do prowadzenia przeglądów i konserwacji sprzętu ochrony dróg oddechowych i ubrań ochrony chemicznej, myjni samochodów pożarniczych, sali szkoleniowej przeznaczonej na potrzeby Komendy Miejskiej PSP, która jednocześnie będzie przystosowana do pełnienia funkcji rezerwowego stanowiska kierowania Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, sali edukacyjnej „OGNIK” sprzyjającej kształtowaniu postaw i nawyków bezpiecznego zachowania wśród dzieci i młodzieży oraz komory dymowej niezbędnej do szkolenia strażaków z jednostek Państwowej Straży Pożarnej i ochotniczych straży pożarnych.
Całość założenia dopełnia bryła obiektu wspinalni, na której zaplanowano suszarnię węży, ściankę wspinaczkową oraz infrastrukturę niezbędną do ćwiczenia sportu pożarniczego.
Reklama

Hala garażowa zaprojektowana została na 12 stanowisk przeznaczonych na samochody ratowniczo – gaśnicze, samochody specjalne, łodzie, kontenery, przyczepy oraz inny sprzęt ratowniczy. Dodatkowo przewidziano 4 stanowiska garażowe pełniące funkcje pomocnicze.

Lokalizacja jednostki nie jest przypadkowa. Jej umiejscowienie w strefie Rzeszów – Dworzysko znaczne skraca czas dojazdu do zdarzeń w północno-zachodniej części Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, umożliwia szybkie podjęcie działań ratowniczych na głównych ciągach komunikacyjnych obejmujących autostradę A4 i drogę ekspresową S19 oraz dodatkowo zabezpiecza strefę przemysłową i międzynarodowe lotnisko Rzeszów-Jasionka.

 
Reklama

Komentarze

Pozostałe wiadomości z Rzeszowa

Rzeszów

Na Bulwarach powstanie nowoczesny plac zabaw [WIZUALIZACJE]

RZESZÓW. Na zielonych terenach rekreacyjnych nad Wisłokiem powstanie nowoczesny plac zabaw, z huśtawkami, trampolinami, karuzelami, urządzeniami do wspinania się, tyrolką i parkiem linowym.

Rzeszów

Rzeszów przyznał dotacje organizacjom pozarządowym na działalność kulturalną

RZESZÓW. W piątek, w Biurze Wystaw Artystycznych odbyło się uroczyste wręczenie promes na działalność organizacji pozarządowych w trzech konkursach kulturalnych. Otrzymały je 54 NGO.

Rzeszów

161 projektów w RBO na 2026 rok. Głosowanie trwa do 4 czerwca

RZESZÓW. Trwa głosowanie na projekty zgłoszone do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2026 r. Mieszkańcy mają czas na oddanie głosu do 4 czerwca.

Rzeszów

Rusza rozbudowa DW 878 na trasie Tyczyn-Dylągówka. Będą spore utrudnienia

Pod koniec maja rozpoczną się prace przygotowawcze związane z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 878 na trasie od Tyczyna do Dylągówki. Kierowcy muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami.

Rzeszów

Uwaga! Ważna informacja dla pasażerów komunikacji miejskiej w Rzeszowie

RZESZÓW. W związku z koniecznością aktualizacji systemów informatycznych Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie, w najbliższy piątek i w sobotę pasażerowie muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami.

Rzeszów

Prezydent Rzeszowa spotka się z mieszkańcami dwóch osiedli

RZESZÓW. Prezydent Konrad Fijołek kontynuuje spotkania z mieszkańcami w ramach cyklu "Rzeszów To My". Najbliższe odbędzie się 29 maja 2025 r.

Rzeszów

Nowe wydarzenie w Rzeszowie. Energy Fitness Fest już w ten weekend

RZESZÓW. Maraton fitness z gwiazdami, wokrshopy, targi branżowe i panel dietetyczny złożą się na organizowany po raz pierwszy w Rzeszowie Energy Fitness Fest.

Rzeszów

Lokalne produkty w Parku Papieskim. Podkarpacki Bazarek już w tę sobotę

RZESZÓW. Smaczne sery, regionalne chleby i wędliny, miody, świeże owoce i warzywa, pyszne ciasta, ekologiczne przetwory - to wszystko będzie można kupić na Podkarpackim Bazarku w Rzeszowie.

Reklama